Процес формування дільничних виборчих комісій відчутно розігрів атмосферу у Житомирі – і напружив до максимуму стосунки між головними міськими гравцями виборів-2020: «Слугою Народу» і «Пропозицією». Згідно з рішенням Корольовської ТВК, більшість посад голів дільничних виборчих комісій там отримали представники партії «Слуга Народу». Що викликало обурення в рядах партії-конкурента. «Ситуація просто кричуща. 63% голів дільничної виборчої комісії представляють одну партію, це «Слуга Народу» і за дивним збігом обставин, ця партія представлена в територіальній виборчій комісії головою і 63% голів на цій же території є від цієї партії…» – трохи плутано, але емоційно прокоментував цю історію Ярослав Долгих, довірена особа Сергія Сухомлина. Зі свого боку, «Слуга Народу» не бачить у цьому нічого дивного або екстраординарного. За Володимира Зеленського минулого року у другому турі президентських виборів проголосувала абсолютна більшість житомирян. Ця ж більшість висловила довіру «слугам» і на виборах до Верховної Ради. Відповідно, партія-переможець цілком може претендувати і на більшість у ДВК.
Але така позиція викликає сильне роздратування у «Пропозиції» – молодої партії, яка сформувалася лише 4 місяці тому, причому за досить туманних обставин. 8 жовтня на зборах Богунської ТВК Ярослав Долгих (який, до речі, не є членом цієї комісії) – взяв слово і почав звинувачувати «слуг» у використанні адміністративного ресурсу.
Це викликало жвавий інтерес у преси. Я попросив оратора уточнити, про які саме випадки використання адмінресурсу йдеться. Пан Долгих зрозумів, що трохи передав куті меду, і сказав, що йдеться лише про наміри. На його думку, мовляв, «Слуга Народу» забезпечує собі більшість у ДВК саме з метою використати (у майбутньому, можливо, ймовірно – потрібне підкреслити) такий ресурс.
Цю ж думку розвинув Ігор Гундич – колишній голова Житомирської ОДА, а нині член партії «Пропозиція» і вірний соратник Сергія Сухомлина. Коріння такої вірності легко відстежується на подіях липня 2019 року. Тоді, під час парламентської виборчої кампанії, Гундич два дні «фестивалив» на Михайлівській, площі Корольова і Новому бульварі.
На «дні Михайлівської» (єдиний смисл яких – масована агітація за кандидата Гундича) колишній чиновник витратив понад мільйон гривень невідомого походження. Висмоктане з пальця приватне агітаційне «свято» було проведене за допомогою виконкому міської ради. Бо в кого ще, крім міського голови – можна взяти в оренду весь центр міста?
Тепер Ігор Гундич вдячно заявляє, що Сергій Сухомлин неодмінно переможе прямо у першому турі. А якщо цього не станеться – значить, представники «Слуги Народу» щось «нахімічили» у ДВК. «Волюнтаристське рішення «Слуг Народу» та їх сателітів про визначення нерівномірного розподілу керівного складу ДВК, де 63% мають представники «Слуг Народу», і це без урахування секретарів ДВК, ставить під загрозу чесні вибори. Такої зухвалості навіть партія регіонів собі не дозволяла!» – каже Гундич.
Ярослав Долгих пообіцяв, що його політична сила все це так не залишить: «Представники партії «Пропозиція» будуть оскаржувати дії комісії (Корольовської – Т. С.) у суді». Але замість «Пропозиції» цей позов до суду раптово подала… «Опозиційна платформа – За життя».
Як це розуміти? Відповідь лише одна: як союзницькі стосунки «Пропозиції» та ОПЗЖ на місцевих виборах у Житомирі.
Сухомлин і Гундич тривалий час старанно вдавали із себе «порохоботів». Саме від партії БПП пішов на посаду мера Сухомлин 2015 року. І саме Порошенко призначив Гундича на посаду голови ЖОДА. Але за першої-ліпшої нагоди Сухомин та Гундич успішно чкурнули з порошенківської партії. Чому? Бо «Європейська Солідарність» (у минулому БПП), при всіх її особливостях – партія, що вимагає певної партійної дисципліни. А «Пропозиція», яка не має сильного київського центру і фактично не контролює своїх норовливих членів – дає містечковим вождям значно багатший інструментарій для утворення міцних фінансово-політичних (читай – корупційних) кланів.
Житомирський клан, в якому ключову роль грають Сухомлин та Гундич – не хоче прощатися з владою у місті за жодних умов. І заради цього, як бачимо, вони вступили у протиприродний, на перший погляд, альянс з ОПЗЖ. Та це лише на перший погляд. 2014 р. та 2015 р. Сергій Сухомлин чудово знаходив спільну мову з Наталею Леонченко, яка раніше була у «Партії регіонів», а зараз очолює міський виборчий список партії «Опозиційна платформа – За життя». Більше того: 2019 року їх помітили разом на конференції педагогічних працівників. Випадковість?..
Гундич поминає недобрим словом «Партію регіонів» – а колишні «регіонали» в цей час юридично обслуговують інтереси його клану (див. вище). Так виглядає цинічний і безпринципний житомирський real politic. Але тут виникає принципове запитання. Чи готові житомиряни, які симпатизують ЄС та іншим національно-демократичним силам – голосувати за кандидата Сухомлина, який втік з партії Порошенка і «зашкварився» союзом з духовними нащадками Януковича?
Тарас СТРІЛЬЧИК
Будьте першим, хто прокоментував "Маски зірвано: «Пропозиція» обіцяла подати до суду на Корольовську ТВК – а подала… ОПЗЖ"