coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
1xfan manager
Stay with Ukraine
1X FAN models
Stay with Ukraine

«Мистецтво у бункері»: у Житомирі розмалювали квітами стіни укриття в підвалі будинку (ФОТО)

За кількістю й тривалістю сирен протягом двох місяців повномасштабної війни Житомирська область – одна з «найтривожніших» в країні: 264 рази звучав сигнал «повітряна тривога», загальною тривалістю 12 днів і 5 годин. Увесь цей час задля власної безпеки мешканці міст і містечок регіону змушені були перебувати в укриттях. Здебільшого таким місцем для них слугували звичайні підвали багатоповерхівок – темні, сірі і вологі приміщення. Там збиралися дорослі й діти – цілі родини, сусіди.

Віднедавна один з таких підвалів у Житомирі перетворили на справжній арт-майданчик, прикрасивши стіни різноманітними квітами та яскравими фарбами. Все це у рамках проєкту «Мистецтво у бункері: арт-терапія для дітей».

«Багатьом українцям із першого дня повномасштабного вторгнення росії на територію України, на жаль, довелось покинути свої домівки. Ще більшій кількості людей, серед яких батьки і діти різного віку, під час сирен доводилось та й досі доводиться проводити тривалий час в укриттях, у постійному стані тривоги, стресі. Особливо це стосується саме дітей. Наш проєкт – це своєрідна арт-терапія, яка сприяє цікавому і корисному проведенню часу, нормалізації психоемоційного стану, навчає самовираженню, а також допомагає перетворити простори з сірих і похмурих на яскраві і з сенсами», – пояснює авторка ідеї, голова Житомирської обласної молодіжної громадської організації «Паритет» Наталія Тарасенко.

За її словами, схожу ініціативу на початку березня реалізувала волонтери в Луцьку. Їх прикладом надихнулася і житомирянка, яку підтримали місцева художниця Анастасія Сладковська та координаторка акцій з тактичного урбанізму в Житомирі Аліна Кундіч. Саме вони допомагали шукати й обирали локації для майбутнього втілення проєкту.

«Мистецтво у бункері: арт-терапія для дітей Житомира» – це лише один із компонентів значно більшого проєкту – «Підтримка мам з дітьми в умовах війни в Україні», до участі в якому нас запросили давні партнери – «Global Fund for Children», вони надають фінансову підтримку, – продовжує Тарасенко. – Крім розпису стін в укритті, додатково буде створений ще мурал на стіні і картини. А ще ми започаткували безкоштовні заняття з англійської мови для мам з дітьми з Житомирщини, які через війну були змушені виїхати за кордон задля їх швидшої адаптації та соціалізації в нових умовах. Отримали від них більше 120 заявок на участь із понад 20 країн Європи та світу. Третя складова проєкту – безкоштовні психологічні консультації для мам з дітьми, які цього потребують».

Учасники мистецького компоненту проєкту – діти дошкільного віку та школярі молодших класів, старшокласники. У інших – допомагають волонтери і пересічні житомиряни. Приміром, волонтери БФ «Справжні українці» прибрали і підготували сховище у будинку, долучалися до процесу арт-терапії, пригощали солодощами дітей, які розмальовували стіни. «Місцевий навколокультурний простір» надає майданчик для створення 20 картин (полотен на підрамниках) у форматі мобільної виставки, яку згодом планується представити у країнах Європи.

«На картинах, як і на стінах, будуть квіти – наші українські квіти, символ життя, добробуту, затишку й миру. Це позитивний і теплий арт, знайомий кожному, адже саме такою ми звикли бачити Україну – квітучою і неймовірно красивою. Такою її і зображають на стінах, полотнах і муралі юні житомиряни, вкладаючи усю свою любов до країни і віру в перемогу. Ми дослухаємося до дітей, що хочуть малювати вони, передаючи особистий порив душі, висловлювання про події, настрої, стан, переживання. У цьому і є покликання арт-терапії, – наголошує Наталія Тарасенко. – Анастасія Сладковська координує їх роботу, допомагає, підказує. Вони з Аліною мали раніше подібний досвід роботи».

Зараз організатори остаточно визначаються з локацією для мурала. Його тема – вільна Україна, а площа – 30 м2. Відомо, що там буде зображено слово «воля» в оточенні квітів. Стіну для нього обирають з міркувань зручності: поверхня рівна і не надто висока, аби діти могли дістати, щоб малювати.

«Загальна тематика проєкту – українська. Художниця Анастасія Сладковська відома тим, що в своїх роботах використовує елементи петриківського розпису. Мурал буде в етнічному стилі. Я би назвала це «нео фолк». Ескіз в процесі розробки. Стіна для малюнка передбачається окремо від підвалу, адже важливо, щоб цей смисловий малюнок був публічним, тобто доступним для споглядання всім бажаючим», – каже голова Житомирської обласної молодіжної громадської організації «Паритет».

Юлія Демусь

Фото Яослав Хоркінс

Будьте першим, хто прокоментував "«Мистецтво у бункері»: у Житомирі розмалювали квітами стіни укриття в підвалі будинку (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*