«В нас зараз є дві потенційні земельні ділянки, які ми можемо запропонувати інвесторам під такий завод. Одна розташована в районі вулиці Промислової, інша – в районі Параджанова. Це ділянка орієнтовною площею 5 га, яку ми плануємо оформити за громадою Житомира…» – заявив мер Житомира Сергій Сухомлин.
Одна із запропонованих ділянок знаходиться на території колишнього заводу хімічного волокна. За словами чиновників, земельна ділянка занедбана, тож для початку її необхідно забрати у власність громади міста. Саме за таке рішення й проголосували депутати. Житомирська міська влада мала змогу знайти потенційних іноземних інвесторів для зведення сміттєпереробного заводу у Житомирі. Але чи знайшла?..
У квітні 2018 року Сергій Сухомлин, депутати міської ради та представники приміських ОТГ відвідали Словенію, аби подивитися, як повинні працювати заводи із глибокої утилізації відходів.
В яку копієчку це обійдеться?
«Якщо всі пропозиції і вартість переробки сміття буде занадто висока для мешканців міста та для бюджету, тоді ми будемо брати кредит і будувати цей завод за рахунок міста. Орієнтовна вартість заводу з глибокою переробкою сміття складає близько 9 млн євро, якщо ми додаємо складову біогазу – це ще 2 млн євро. Ми не будемо затягувати з цим питанням. Будівництво такого заводу відбувається у термінах до двох років, яке включає і повний проект по цьому заводу. Усім потенційним інвесторам ми виставляємо умову – банківська гарантія на 1-1,5 мільйони євро на термін здачі заводу в експлуатацію…» – додав Сергій Сухомлин.
Підсумувавши усе сказане, більшістю голосів депутати Житомирської міськради підтримали проект рішення про надання юридичним особам комунальної форми власності дозволів на розробку документації із землеустрою.
Навіщо Житомиру такий завод?
Завод з переробки сміття планують побудувати до 2020 року. Про це сказав міський голова Житомира під час зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Австрії в Україні Герміною Поппеллер, головою обласної ради Володимиром Ширмою та головою облдержадміністрації Ігорем Гундичем.
Два тижні тому Times.Zt.Ua писав про катастрофічну ситуацію зі сміттям у центральних районах Житомира. Це серйозна комплексна проблема. Початок ця проблема бере у низькій побутовій культурі багатьох житомирян, які звикли смітити буквально у себе під ногами. На додачу, у місті не існує ефективної системи вивезення сміття з дворів та вулиць. Відсутнє також своєчасне прибирання газонів, узбіч, природних урочищ. Щороку у квітні влада оголошує толоку для генерального очищення міста – але видимого ефекту це не дає.
Чи зможе сміттєпереробний завод вирішити проблему? Лише частково. Так, сміття почнуть утилізувати сучасним методом – а не звалювати на полігоні, як зараз. Так, можна сподіватися, що під новий завод влада відповідно «заточить» комунальні служби – і вони працюватимуть хуткіше та охайніше, ніж зараз.
Але треба також зробити щось зі свідомістю городян. Привити їм ряд корисних звичок: навчити сортувати сміття; навчити не кидати його мимо урн; навчити прибирати свій мотлох після пікніків та посиденьок на природі. Для цього потрібна потужна міська PR-кампанія – чесна і жорстка, без дешевого популізму.
Олеся ЛАВРЕНЮК
Тарас СТРІЛЬЧИК
Нагадуємо, раніше TIMES.ZT писав: Сміттєпереробний завод у Житомирі: казка чи реальність?
Будьте першим, хто прокоментував "На місці «Хімволокна» мер хоче побудувати сміттєпереробний завод"