За які гроші планують жити новостворені об’єднані територіальні громади на Бердичівщині? Так звані бюджетні сесії пройшли у трьох ОТГ. Депутати Швайківської громади одноголосно прийняли бюджет, що складає майже 30 млн. грн.
«Загальна цифра його становить 29 млн. 700 тисяч. Бюджет буде наповнюватися тільки тим бізнесом, який розвивається і працює на території громади і податки з якого будуть сплачуватись тільки в громаді. Є й інші шляхи – залучення інвестицій, грандових коштів, будемо працювати, старатись», – розповів голова Швайківської ОТГ Тарас Яригін.
Бізнес, який формуватиме казну громади, – це фермерські господарства, які обробляють землю, та молочне виробництво у Слободищах на 85 робочих місць. З бюджету планують утримувати школи, садочки, комунальне підприємство. В цих структурах працюватиме близько 200-т чоловік. Чи вистачить грошей на їхнє функціонування – не впевнені. Представники районної медицини вже зазначають, що виділених громадою грошей замало.
«Я вас дуже прошу, додайте хоч на заробітну плату, а там ми якось уже будемо своїми силами це все робити, вам же треба лікар-хірург, який працює чи не цілодобово. Зараз 4 в області випадки смертні після видалення, це серйозна річ», – говорить керівниця стоматологічної поліклініки району Зінаїда Яценко.
«Треба хоча б якесь палене виділити, ви розумієте? Ми написали загальний лист і обрахували усе на 267 тисяч, прошу хоч 200 тисяч», – додала головна лікарка ЦПМСД Бердичівської районної ради Наталя Ровкова.
У Швайківській ОТГ передбачили кошти на нагальні потреби сіл. Якщо, звичайно, фінансовий стан дозволить.
«Вирішили купити свого трактора з снігоприбиральним відвалом, з посилальною машиною для того, щоб забезпечити безперебійне функціонування нашої громади, щоб діти в школу доїжджали, люди на роботу. Запланували купити мікроавтобуса, який возитиме людей на заходи, в лікарню, – на 10-15 місць», – пояснив Тарас Яригін.
У Гришковецькій об’єднаній громаді теж приймають бюджет: 59 мільйонів 800 тисяч гривень. З них власних надходжень – 24 мільйони. Усе – з місцевого бізнесу.
«Це деревообробна сфера, сільськогосподарські підприємства, ПДФО сплачується і освітніми закладами. Це школи, садочки. Це основні надходження. Будемо роботи громаду інвестиційно привабливою для великих підприємств, бо їх у нас, на жаль, невелика частка», – розповіла голова Гришковецької ОТГ Ірена Лісова.
Загалом, у цій громаді 60 % податків на доходи фізичних осіб тепер йтиме у бюджет ОТГ, а це 13 мільйонів гривень. Чи вистачить грошей на функціонування різних галузей життя – тут теж не впевнені. Приміром, на зарплати апарату ради треба близько 5,5 млн. грн. Втім, сподіваються втриматись на плаву.
«На зарплату педагогам нам потрібно 23 мільйони. Держава дає 18, але дає ще базову дотацію, яку ми туди повністю спрямовуємо, дає ще дотацію з місцевого бюджету, яку ми теж туди направляємо. Лишається ще 3 млн. грн. з власних надходжень туди направити», – пояснила Ірена Лісова.
Представники районної медицини обурені: і ця громада перераховує мало коштів, щоб втримати галузь на плаву. Субвенцій вистачає лише на зарплату лікарям, за енергоносії нічим платити. Головний лікар районної лікарні навіть пропонує закрити її.
«Давайте закриємо, самі не можемо, хай люди чужі помагають, а ми самі нічого не можемо утримати і зробити. – Скільки вам зараз треба заплатити? – У загальному 26 млн. 660 тисяч 657 гривень», – говорить головний лікар Бердичівської районної лікарні Андрій Мирончук.
У Гришковецькій громаді голосують за премію і надбавку голові до посадового окладу. Прохання медиків поки лише взяті до відома. Чи збережуться районні медзаклади – стане зрозуміло протягом цього року.
Будьте першим, хто прокоментував "На які гроші житимуть ОТГ на Бердичівщині: на що нема і на що є"