#pishky Житомиром: Тамара Мерцедіна створила проєкт із маршрутами для екскурсій і прогулянок (ФОТО)

Прогулятися пішки вуличками, дворами, парками, рекреаційними зонами, поблизу пам’яток архітектури та місць, знакових в історії Житомира, але за визначеними маршрутами, які сформовані завчасно, зручно й логічно, з акцентами на простих, та досить часто неочевидних на перший погляд красивих та цікавих речах. Для таких прогулянок не потрібні транспортні засоби для переміщення, додаткове спеціальне обладнання чи спорядження. Достатньо просто одягнутись відповідно до погоди, визначитися із часом, компанією і маршрутом, відкрити трек у будь-якому зручному застосунку чи навіть без цього, користуючись фізичним знакуванням по місту.

Саме це лежить в основі ідеї проєкту #pishky, який у 2017 році почала реалізовувати житомирянка Тамара Мерцедіна. Нині намагається його реанімувати, шукає однодумців та партнерів, планує влаштувати громадське опитування щодо необхідності екскурсій у такому форматі, провести усі підготовчі заходи, аби після остаточної та беззаперечної перемоги України в цій війні, відкривати Житомир його жителям та гостям по-новому.

З-поміж іншого вважає, що саме такі маршрути вже можуть бути доречні та корисні для внутрішньо-переміщених осіб, які через війну і бойові дії вимушено залишили свої оселі та переїхали у Житомир і поки що не готові до активної соціалізації в організованих групах.

Загалом проєкт передбачає створення розгалуженої мережі маркованих і трекованих маршрутів містом і його околицями для прогулянок пішки з метою активного відпочинку, дозвілля та спілкування. Тривалість – від півгодини до двох днів (вихідні) і системою умовних рівнів складності. Приміром, легкий – з асфальтним покриттям, підходить для прогулянки з дітьми. Складніший – є ґрунтові стежки, схили. Найскладніший – має кам’янисті стежки, різкі схили.

Маршрути #pishky повинні містити текстовий опис, розміщений на офіційному сайті представницького органу влади, а також трек, доступний у найпопулярніших трекерах типу «Strava», «Garmin», «MAPS.MЕ», таблички (фізичне знакування) на місцевості. Також там мають бути зазначені так звані «стоп-точки» для фотосесії, набору води, барбекю, інтерактивів.

По мірі розробки нових маршрутів планували їх публічну презентацію, а ще залучення до проєкту екскурсоводів, бігунів для його промоції, покращення і поступове нарощування міської туристичної інфраструктури там, де потрібно, зважаючи на відгуки тих, хто скористався системою затверджених маршрутів .

«Родом ця ідея з юнацтва, коли ми збирались десь у затишних місцях з друзями і вечорами йшли гуляти містом пішки, приправлена досвідом подорожей іншими країнами, де проводили час на вулиці при будь-якій погоді у будь-якому віці, з компанією чи без, активно чи пасивно. Все це є культурною нормою чи навіть звичкою, – говорить голова ГО «Клуб пригод «Френд» Тамара Мерцедіна. – Проєкт #pishky з’явився 5 років тому. Ми тоді ставили перед собою багато питань щодо можливих шляхів розвитку туризму в Житомирі, розробляли концепцію. Одним із векторів цього розглядали внутрішній туризм з метою відпочинку, еко-туризму, спортивно-подієвого чи навіть ситуативного або пасивного туризму для тих, хто приїхав у відрядження по роботі, погостювати у родичів і просто хоче десь пройтися у вільний час чи перед сном. Першу прогулянку-презентацію в рамках проєкту #pishky я провела якраз у 2017-му на День туризму. Зібрала різні відгуки, більшість з яких позитивні, але далі справа не пішла. На той момент не вдалося підібрати команду, аби впровадити усе задумане, та в голові проєкт живе й досі. Нещодавно у мережі Фейсбук виринув пост-спогад за той час і я вирішила повторити разом з друзями й однодумцями минулий досвід і в один із вечорів ми відправилися гуляти містом пішки».

Певні заготовки маршрутів, каже Мерцедіна, мають, але вони потребують актуалізації, оскільки за 5 років багато чого могло змінитись і не всюди вже вільно можна пройти – встановлені паркани, ведеться будівництво. Попереду чекає багато роботи – збір команди, планування та узгодження етапів реалізації, проведення опитування серед громади міста, але цього разу житомирянка налаштована нарешті втілити свій проєкт #pishky.

Першочергово запрошує до співпраці екологів, фотографів, жителів мікрорайонів, адже саме вони краще за інших знають особливі місця поблизу, публічних і громадських діячів, тих, хто готовий ходити багато пішки, вивчаючи та готуючи місцевість для майбутніх маршрутів, а також тих, хто може допомогти зі збором, опрацюванням та систематизацією інформації для їх опису. У команді вже є гіди, які ведуть дослідницьку роботу в архівах, спілкуються з краєзнавцями. Також не зайвою буде спонсорська, фінансова та грантова підтримка ініціативи.

«Я народилася і виросла у Житомирі. Дуже люблю своє місто. Так вийшло, що ще з дитинства дотична до середовища спортивного туризму, бо цим займалися батьки, а тепер і я ходжу-воджу походи, займаюсь альпінізмом, люблю активне дозвілля та велопокатушки, – розповідає Мерцедіна. – Вищу освіту здобула за спеціальністю «Архітектура та містобудування», але наразі аймаюсь консультаціями, організацією, побудовою і налаштуванням бізнес-процесів, частково командотворенням. Більше 10 років присвятила громадській діяльності та є співзасновницею ГО «Клуб пригод «Френд», яка орієнтована на розвиток туризму в найрізноманітніших проявах. Свого часу ми займались розробкою концепції розвитку туризму в Житомирі та регіоні. Щоправда, вона так і не була затверджена, натомість облрада розробила свою і принаймні до 24 лютого впроваджувала її. Два роки поспіль організовували і проводили «Школу гідів» у Житомирі, випускники якої працюють в цій сфері і мають схвальні відгуки. Останнім часом громадська і подієва діяльність «Клубу пригод «Френд» знаходиться «на паузі». Проводимо лише невеличкі туристичні походи, локальні прибирання, волонтеримо на заходах інших дружніх організацій».

Юлія Демусь

Тарас Коновалов про палац Грохольських-Терещенків: сувенірна продукція, екскурсії та перспективи відновлення (ФОТО)

Культурний фронт: у Житомирі проводитимуть екскурсії для переселенців та військових (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "#pishky Житомиром: Тамара Мерцедіна створила проєкт із маршрутами для екскурсій і прогулянок (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*