Посада міського голови Житомира у 2020 році коштуватиме майже 400 тис грн

Восени поточного 2020 року в Житомирі, як і в інших містах України, відбудуться чергові місцеві вибори, в тому числі доведеться обирати і нового міського голову. І якщо суттєвих змін у розмірах застав кандидатів у президенти та до парламенту не відбулося, то відповідно до виборчого кодексу, який президент України Володимир Зеленський підписав у грудні 2019 року, розмір застави у місцеві ради зросте майже в 40 разів. 

Це відбулося зокрема через те, що змінилася формула розрахунку, яка збільшує розмір застави рівно у 10 разів, і розмір мінімальної заробітної плати. Тобто аби фактично вирахувати розмір застави у своєму місті, кандидату потрібно помножити 4 мінімальні заробітні плати на кожні 10 тисяч виборців. У 2015 році ця схема дещо відрізнялася й виглядала так: 4 мінімальні заробітні плати X на кожні 100 тисяч виборців.

Також свою роль у зміні розміру застави на посаду міського голови і депутатів місцевих рад зіграло й зростання мінімальної заробітної плати у гривневому еквіваленті, яка порівняно з 2015 роком зросла в 4 рази.

Така формула є актуальною для:

кандидатів у міські голови в обласних центрах та містах із кількістю виборців від 90 тисяч і більше;

для партій, які реєструватимуть свої списки до обласних рад, міських рад у облцентрах (у т.ч. столиці) й містах із кількістю виборців від 90 тисяч і більше. 

За теорією, такий механізм застави має зменшити кількість так званих технічних кандидатів, які реєструються, щоб «відтягнути» голоси чи взяти участь у розподілі місць у виборчих комісіях. 

Отож, якщо місцева кампанія 2015 року для кандидатів на посаду міського голови в Житомирі коштувала 10 тис. 206 грн, то зараз їм доведеться «відстібнути» по 378 тис грн.

До прикладу, «найдорожчим» мером в Україні стане київський міський голова, а «найдешевшим» — ужгородський. Обом кандидатам на цю посаду потрібно буде заплатити 4005 тис грн та 170 тис грн відповідно. На рівні з Житомиром за рівнем застави знаходиться місто Хмельницький. 

Під критерії визначення розміру застави в межах України підпадає 30 міст (окрімм міст, які окуповані).

В свою чергу на реєстрацію виборчих списків на виборах депутатів до місцевих рад партіям загалом по Україні доведеться витратити 20 мільйонів гривень у цих же 30 містах. Формула розрахунку застави для кандидатів у міські голови і для реєстрації партійних списків ідентична і залежить від кількості зареєстрованих у місті виборців та від розміру мінімальної заробітної плати. Тобто партії, що у Житомирі змагатиметься і за посаду міського голови, і за депутатські крісла, доведеться одноразово викласти понад 700 тисяч гривень. 

Ці чималі суми вдасться повернути лише за умови, якщо кандидат в мери у першому турі виграє вибори, або ж потрапить до 2 туру. Інакше застава перераховується до державного бюджету. Так само відбувається і з партіями.

Зазначимо, що формула розрахунку розміру застави для місцевих виборів була включена до Кодексу ще минулим складом парламенту (правкою до другого читання), а нове скликання цієї формули не змінювало. Проте яким буде сценарій розвитку наступних подій можна передбачити. Наприклад, 

парламент не буде вносити змін до Виборчого кодексу і партії/кандидати повинні будуть вже зараз зважувати, чи спроможні вони зібрати потрібні кошти та чи готові їх втратити у випадку програшу на виборах.

Або парламентом все ж будуть внесені зміни до Виборчого кодексу, в чому мали би бути зацікавлені і парламентські партії, адже вже за півроку вони повинні будуть віддати в якості застав суми, співмірні із витратами на ведення парламентської кампанії. У такому випадку або знизять розмір застави, або разом зі збереженням/зниженням розміру застави буде запропоновано альтернативу у вигляді збору підписів.

Будьте першим, хто прокоментував "Посада міського голови Житомира у 2020 році коштуватиме майже 400 тис грн"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*