Про секс по-дорослому та без табу

Про секс по-дорослому та без табу
Про секс по-дорослому та без табу

Цього року на початку літа 39-тирічна житомирянка Ганна Бодомер народила дванадцяту дитину . А нещодавно, у Львові, 12-річна дівчинка народила дитину… Уявіть собі, 12-річна дитина, народила дитину, і це у 21 столітті!!!

 Але повернемося до Житомира

Наприклад, за 2015 рік на Житомирщині народилося 64 немовлят від 16-річних матерів, і 19 немовлят у дівчаток молодших шістнадцяти років. У 2016 народилося 6 малюків у матерів віком від 13до 15 років і 404 новонароджених від матерів 15-19 років 7.

 Аборти у віці від 14-до 18 років, малолітня проституція і порнографія. Що це, суха статистика, яка з кожним роком все більше і більше прогресує, чи може чиєсь неосвічене, не сформоване дитя, яке у силу свого віку ще не розуміє усієї ситуації.

 Що спричинило ту чи іншу поведінку у доброї, гарної дівчинки, яка ще вчора грала в ляльки? Чому ж зараз, у світі новітніх технологій, доступності інформації діти і досі необізнані у сфері сексуального виховання? Чому такі країни як Швеція, Норвегія, Нідерланди, які майже з 4 років знайомлять дітей з основами статевого виховання і потім все більше, і більше розповідають та наочно показують «про це», – мають найнижчі показники абортів і народжуваності у неповнолітніх, а наша країна, яка так боїться перегнути з цим питанням палку, так обережно доводить до відома дітей інформацію…,І залишається  однією з перших в рейтингу по раннім абортам, дитячій проституції, порнографії і.т.ін.

 Саме недостатня превентивна робота вдома, школах веде до таких жахливих наслідків. Офіційно в нашій державі існує ряд законів на збереження здоров’я, проводяться лекції, тренінги, тематичні збори по статевому вихованню, але на ділі, виходить що на одного живонародженого малюка припадає 600 абортів, і з них велика частка припадає на неповнолітніх.

 Коли ми чуємо про подібну ситуацію, ми як правило думаємо, що нас це не стосується. Моя донька не така, я їй розкажу про все потім, щоб не травмувати дитячу психіку. А між тим, переважний вік з якого сучасна молодь починає статеве життя в середньому – це 13 років, у той час, коли їхні батьки тільки збираються поговорити на актуальну тему. Тому в основному діти дізнаються про секс не з уст батьків і педагогів, а від однолітків, або Інтернету.

 Говорити про статеві відносини зі своїми дітьми, в нашому суспільстві чомусь соромно.

Якби ви не ставилися до цієї теми, статеве виховання у більшості дітей починається саме з сім’ї і з ранніх років, коли батьки пояснюють малюку, хто він, дівчинка, або хлопчик.. Статеве виховання – це процес засвоєння підростаючим поколінням знань про взаємини статей, формування високих моральних якостей в юнаків і дівчат, відповідальності за свої вчинки, культуру кохання і інтимних почуттів.

Тож, дивлячись на поведінку батьків у відносинах одне до одного, закладаються перші цеглинки в майбутній картині взаємовідносин між чоловіком і жінкою. І дуже важливо, щоб цей приклад був гідний.

Багато батьків і досі дотримуються негативного відношення до цих тем, вважаючи цю тему аморальною і непристойною.

Деякі батьки нормально відносяться до теми сексу, але будь які розмови про це зі своїми дітьми уникають і намагаються перенести на потім, навіть якщо діти прямо питають. Є й такі, які занадто рано знайомлять дітей з темою статі, коли наприклад переглядають інтимні моменти в кінофільмах поряд з дітьми. Найкращим варіантом подачі інформації в статевому вихованні, є таке в якому секс розглядається як природне, або біологічне явище. Коли батьки відкрито говорять на цю тему, але встановлюють розумні межі, відштовхуючись від віку дитини і бажання дізнатись інформацію.

 Житомирянка Людмила поділилася тим, як вона пояснювала своїй маленькій донечці, звідки беруться діти: «Я, в принципі не збиралась розмовляти з донькою на цю тему, вона також не питала, просто так склалась ситуація. Якось вона стрибала біля мене і упала мені на живота, на що я їй сказала, що не можна падати на животика, бо мамі в цьому животику ще братика, або сестричку виношувати. Але це було, коли вона була ще зовсім мала, а ось недавно,( доньці Людмили 7 років) я знову заговорила з нею на цю тему і вже більше розповіла їй про Це»

П’ятикласниця Ірина на питання, чи знає вона звідки беруться діти відповіла:

– Ну, так (сміється), коли мама була вагітна братиком, вона показувала що він у неї в животику. Що, для того щоб він з’явився, потрібен мама і тато. Подружка розповідала більш точно, але я вже про це не пам’ятаю. (сміється)

У різному віці у дітей свої особливі інтереси в темі статевого виховання:

Діти 2-3 років з цікавістю розглядають своє тіло і свої геніталії звісно також. Дозвольте малюку дослідити себе, не загострюйте увагу на тій чи іншій частині тіла, для малюка цікавими є усе від п’ятки до голови.

У 5-6 років, майже всіх дітей цікавить звідки вони з’явились, запитуючи чи лелека їх приніс, чи ж все таки якось інакше. Не обманюйте дитину, не вводьте в оману казками про капусту, у цьому віці можна схематично розказати, що малята виношуються в животику.

У віці 6-7 років діти дуже часто цікавляться, а навіщо взагалі тато, якщо мама народжує дитину, чи потрібен батько для сім’ї. Зараз існує дуже багато дитячих книжок з гарними ілюстраціями, в яких послідовно і гармонійно розповідається про роль кожного з батьків в народженні дитини.

9-14 років – це час дозрівання, тому дівчаткам треба розказати, що таке менструальний цикл, як дотримуватися гігієни, а хлопчикам що таке полюції, розказати, що це природні процеси, через які проходять усі люди.

У цей період уже можна говорити про те, що статевий акт може призвести до незапланованої вагітності, різних захворювань, про те, що секс повинен бути захищеним і, звісно, що сексуальні відносини повинні бути у дорослих людей.

Важливим моментом у статевому вихованні повинно бути формування відповідальності за свої дії, виховання зрілості, адекватне розуміння дорослості.

Навчитися усвідомлювати свої почуття, поважати інших і себе. Навчитись не боятись сказати ні, і не бути при цьому вигнанцем.

Батьки повинні проявляти більше дружньої підтримки, щоб у разі якоїсь ситуації діти не боялись поговорити на цю тему з батьками.

Статеве виховання в дитячому садочку

У дитячих садках України, порівняно з закордонними садочками, статеве виховання проходить без вивчення структури тіла за картинками і без зайвих подробиць. Можливо психологічно так краще, адже в силу свого розвитку не кожне маля може зрозуміти і прийняти подібні малюнки. В основному, в садочках вчать відокремлювати хлопчиків і дівчаток за зовнішніми показниками (коротке волосся, штанці і сукні, бантики і краватки), формування у дітей поведінки, яка притаманна тій чи іншій статі (дівчата наводять порядок у групі, а хлопці захищають, поважать дівчат, відвигаючи наприклад стільця коли ті сідають за стіл), формування моделі поведінки у сім’ї, і суспільстві.

Вихователь молодшої групи дитячого садочка м. Житомир Олена Петрівна так прокоментувала статеве виховання в дошкільному закладі:

«У нас в принципі про статевому вихованню все просто, знайомимо дітей з принципами сім’ї, роль кожного члена сім’ї, і звісно діти усвідомлюють, що діти поділяються на хлопчиків і дівчаток. Наочно звідки беруться діти не показуємо»

Звісно, зараз дуже багато поглядів на дошкільне статеве виховання, на шкоду для повноцінного розвитку дитини гендерних стереотипів, або ж навпаки на доречність підтримання сімейних цінностей. У всьому цьому повинна бути обережність і гнучкість, адже майбутнє інтимне життя дитини частково залежить від поглядів і понять, які заклали йому у дитинстві.

Сергій, якому зараз 37 років, з посмішкою на устах згадує своє перебування у дитячому садочку: «Пам’ятаю, напісяв я в штани, а вихователька, щоб мені стало соромно, зняла з мене нижній одяг і поставила мене на підвіконня з голою дупкою, щоб всі бачили і соромили мене, а поряд зі мною поставила ще одного такого як я, так ми і стояли»

Це добре, що дитина просто не усвідомила що з нею сталося і не отримала психологічну травму, але ж могло бути і інакше…

Статеве виховання в школі

Десятикласниця Анастасія ось як прокоментувала питання про статеве виховання в школі: «У нас тема про секс була тільки в 8 класі, на уроці біології, а так більше я не пам’ятаю щоб нам щось подібне розповідали десь на інших уроках, окрім тільки про різні хвороби, які передаються статевим шляхом і все»

По суті, так воно і є, при актуальності теми, статеве виховання в школі майже не проводиться і коли у восьмому класі на уроці біології діти проходять цю тему, то для більшості це не новина. Якщо згадувати статистику, в якій сказано що середній вік дітей, які пробують зайнятися сексом – це 13 років, то ж коли їм про це розповідають деякі вже закріпили ці знання на практиці. Дивують також теми статевих хвороб, які проходять діти в молодших класах, адже спочатку треба розповісти як ці хвороби потрапляють до організму, а вже потім розповідати, як з ними боротися і як їх уникнути. Статеве виховання повинне бути систематичним і послідовним, не можна замовчувати незручну тему, тому що коли в 10 класі на уроках медицини, або на класному часі зачіпаються питання контрацепції, небажаних вагітностей, і хвороб, які передаються статевим шляхом, для деяких дітей вже пізно.

 По можливості треба залучити до просвітницької діяльності не тільки класного керівника, але й психолога, соціального педагога. Наприклад, в Німеччині статеве виховання вже ввели в шкільну програму, як окремий предмет.

 Школа повинна взаємодіяти з центрами планування сім’ї. На класних годинах представник такого центру може розповісти не тільки про статеві хвороби, або не запланована вагітність, а й про духовний розвиток дитини, розказати про різницю між коханням і сексуальним потягом, про важливість поваги до своєї половинки. Про те, як важливо сказати ні, якщо цього не хочеться. Сформувати уявлення про всі аспекти раннього батьківства і шкоду абортів. Про переваги планування сім’ї, коли це вчасно і безпечно.

 Класний керівник повинен періодично проводити мозковий штурм на актуальну тему, рольові ігри, тематичні тренінги. Звісно, для цього класний керівник повинен сам бути обізнаним у темі, яку він обрав. У заходах, до яких залучаються діти обов’язково повинні бути правила поведінки, для того щоб кожен учасник цього заходу міг почуватися комфортно і затишно. Наприклад, такі теми-роздуми :Чому люди одружуються; що таке справжня дружба; як ти бачиш своє майбутнє, або яким би ти був батьком, – дають змогу отримати практичні навички і відпрацьовують актуальні питання, які турбують підлітків. Навіть якщо діти не одразу йдуть на контакт, позитивне відношення до кожного, спокійна атмосфера, свіже повітря і, звісно, час зроблять своє діло. Нам дорослим не зручно розмовляти на інтимну тему, що ж вимагати від дітей?!

В умовах сучасних реалій ми, батьки, повинні об’єднати зусилля зі школою для розв’язання проблем в статевій сфері наших дітей. Навчитися використовувати найкращі моделі виховання у цій непростій темі. Для найкращого результату залучати досвід іноземних шкіл. Формувати у молодого покоління відповідальність за свої вчинки, націлювати їх на гармонійні відносини в майбутній сім’ї. Сформувати статеву культуру, щоб у майбутніх батьків народжувались здорові, бажані діти.

Адже діти – це цвіт нації.

 

Ганна СТАНІШЕВСЬКА

Будьте першим, хто прокоментував "Про секс по-дорослому та без табу"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*