«Робити щодня маленькі зусилля для свого здоров’я», – психологиня  Юлія Білик про те, де брати сили і як покращити самопочуття взимку (ФОТО)

«Робити щодня маленькі зусилля для свого здоров'я», - психологиня Юлія Білик про те, де брати сили і як покращити самопочуття взимку

Нинішня зима – вже третя, яку українці проживають в умовах повномасштабної війни, постійних загроз ракетних обстрілів та сигналів повітряної тривоги. Разом з тим, лишається ймовірність того, що росіяни знову вдадуться до масових атак, аби залишити цивільне населення без електроенергії, водопостачання і тепла. Поки ми запасаємось свічками, батарейками та іншими корисними девайсами, маємо дбати не лише про базові потреби і комфорт, але й звернути увагу на загальний емоційний стан.

У більшості з нас він значно погіршився, починаючи з 24 лютого 2022 року, але кожен намагається знайти порятунок для себе хоча  б в чомусь – волонтерська діяльність, спілкування з рідними, улюблена справа, прогулянки на свіжому повітрі, сезонні розваги.

У холодну пору якраз з останнім виникають проблеми – майже увесь світловий день ми зайняті вирішенням побутових питань, працюємо, а повертаючись додому ввечері проводимо час за переглядом фільмів, скролимо стрічку соцмереж.

За усім цим одноманіттям часто не помічаємо того, як погіршується наш загальний стан і навіть попри відсутність проблем зі здоров’ям, відчуваємо себе, м’яко кажучи, не добре.

Аби дізнатися про те, що ж і як допоможе вибратися із цього стану, яким рекомендаціям варто слідувати, щоб зберегти світлий розум, енергійність та смак до життя під час війни та протягом зими зокрема, ми звернулися за коментарем до житомирянки – психологині-консультантка у методі центрованої на особистості терапії Юлії Білик.

«Дійсно, у холодну пору року люди можуть мати різні соматичні симптоми, що погіршують їхній загальний фізичний та емоційний стан, негативно впливають на працездатність, взаємодію з іншими, стосунки у сім’ї чи в парі. Іноді це може бути порушення сну або надмірна сонливість, тривожність, пришвидшене серцебиття (аритмія), зниження апетиту або  ж постійне бажання щось «перехопити», апатія та байдужість до того, що раніше захоплювало і приносило радість, зниження лібідо, загострення аутоімунних захворювань тощо, – пояснює Юлія Білик. – Щодо причин, то вони природні: низькі температури, короткий світловий день, а також споживання в їжу меншої кількості свіжих овочів і фруктів впливають на людський організм — від обміну речовин до зміни/коливання рівня гормонів.

Звісно, що маємо враховувати і той факт, що ми живемо у режимі хронічного стресу. Війна винесла на перший план базову потребу виживання. Через це люди не можуть розслабитися і достатньо відпочити або просто не дозволяють собі цього. Мовляв, відпочинемо вже після перемоги. Тим часом організм виснажується, ресурси не поповнюються, настає вигорання, вийти з якого набато складніше, ніж щоденно робити маленькі зусилля для свого здоров’я.  Насправді, це дуже загальні речі, які можуть підійти багатьом. Проте пам’ятайте, що всі ми — різні, симптоми у нас можуть бути різні, відповідно  й те, як ми їх позбуваємося або як їм запобігаємо, це теж  відрізнятиметься».

Отож, далі підбірка порад від психологині, які у комплексі із здоровим харчуванням, фізичною активністю і мінімізацією шкідливих звичок, можуть дати бажаний результат:

  • Хай буде більше світла. Хочете чи не хочете, але намагайтеся щодня прогулюватися на свіжому повітрі впродовж світлового дня, а коли стемніє, забезпечує себе яскравим штучним освітленням вдома.
  • Хай буде менше  інформації. Споживайте інформацію дозовано, встановіть для себе часові обмеження перебування у мережі, свідомо оминайте тригери — зовнішні нагадування про негативний досвід, що викликають хворобливі симптоми
  • Хай буде достатньо сну. Намагайтеся спати стільки, скільки вам достатньо для того, щоб почуватися бадьоро. Для гарного засинання, принаймні за пів години до сну, не користуйтеся гаджетами, не дивіться і не читайте гостросюжетних творів, не розмовляйте на підвищених тонах, а також не вживайте їжі, особливо гострої та солодкої.
  • Хай буде позитивна звичка. Варіантів — безліч. Оберіть для себе таку звичку, яку ви гарантовано буде повторювати кожного дня і яка точно приноситиме вам заспокоєння –  рукоділля, гра з домашнім улюбленцем, спілкування з дітьми, читання казок, пиття кави в улюбленій кав’ярні і споглядання за перехожими, ін.
  • Хай буде самоспівчуття. Жодна людина у світі, навіть найближча, не знає вас так, як ви самі. Ваш досвід, ваші переживання і турботи часто замкнені у межах вашого розуму та серця, тож співчувайте собі самі: охоплюйте свої плечі руками обіймаючи, дивіться у дзеркало і кажіть собі: «я знаю, як тобі важко, як ти зараз почуваєшся, і я люблю тебе щосекунди», беріть відпочинок від усього і всіх – за цей час світ нікуди не зникне.

«Якщо ви відчуваєте певний симптом і його негативний вплив на різні сфери свого життя тривалий час, краще звернутися до фахівця – перш за все лікаря.  Він правильно визначить природу вашого симптому і порадить, як найкраще його позбутися. Далеко не обов’язково вирішення проблеми — це ліки, іноді достатньо роботи з психологом, психотерапевтом, або й повноцінного фізичного відновлення», – констатує на останок Юлія Білик.

У свою чергу редакція «Житомир Таймс» бажає нашим читачам спокійної і теплої у всіх розуміннях зими, не втрачайте себе у вирі подій. Крім цього, пропонуємо до перегляду соковитий та вітамінний фоторепортаж з фруктової ятки одного із ринків міста, а ще – трохи світлин рослин, які можна зустріти у Поліському національному університеті: у променях сонця, коли за вікном морозно і сніжно, вони особливо радують своїм виглядом.

Юлія Демусь

В Овручі на виставці «Обереги України» демонструють ляльки-мотанки від майстринь з  різних регіонів (ФОТО) 

“Завдяки їм”: до Дня ЗСУ – вшановуємо пам’ять полеглих Героїв з Житомира (ВІДЕО)

Будьте першим, хто прокоментував "«Робити щодня маленькі зусилля для свого здоров’я», – психологиня  Юлія Білик про те, де брати сили і як покращити самопочуття взимку (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*