coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1X FAN models
Stay with Ukraine
1xfan manager

Скільки платять за здоров’я мешканці Житомирщини?

Щомісяця кожен житомирянин в середньому витрачає на медикаменти 300 гривень, незалежно від того, звертався він до лікаря, чи ні. У цей час середній показник витрат по Україні становить 570 грн., а в Тернопільській області – 1118 грн. Житомир одне із найбідніших міст України – чи житомиряни просто рідше хворіють?..

У Житомирському медичному інституті презентували результати дослідження «Індекс Здоров’я. Україна – 2017». Протягом травня-червня минулого року було проведено всеукраїнський моніторинг з ініціативи організаторів цього проекту: «Міжнародний фонд «Відродження», Київський міжнародний інститут соціології та Школа охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Анкетування проводилося в усіх областях України і передбачало соціальне опитування. Воно складалося із 200 питань про якість і ціну медичних послуг, а також включало в себе оцінку довіри до лікарів та медичного персоналу. За період анкетування було опитано до 10 тисяч респондентів, по 400 жителів з кожної області.

Отож, наскільки фінансово доступна медична допомога для мешканців Житомирщини? Житомирська область увійшла в ТОП-4 областей, де амбулаторна та стаціонарна допомога виглядають найбільш фінансово доступними: лише 21% населення, або один із п’яти мешканці області мусив відкласти свій візит до лікаря з фінансових причин. Наприклад, 2016 року цей показник сягав 44%. Найбільш фінансово доступною амбулаторна та стаціонарна допомога є в Луганській області (лише 9% не відвідали лікаря через брак коштів). Натомість в Черкаській (45%), Одеській (43%), Донецькій (41%) та Херсонській (41%) областях медична допомога є найменш фінансово доступною.

Чи задоволені жителі Житомирської області амбулаторною та стаціонарною медичною допомогою?

У 2017 році 63%, або приблизно двоє з трьох мешканців Житомирської області заявили, що мають погане та дуже погане здоров’я. 2016 року таких було 74%.  Отже, регіон досі входить у трійку областей по Україні, де люди найгірше оцінюють своє здоров’я.

Так само негативно жителі області оцінили екологічну ситуацію в регіоні: лише 29% схвально відгукнулись щодо чистоти повітря й води. Гірше екологічну ситуацію оцінюють лише мешканці Дніпропетровської та Запорізької областей – 25% і 20% опитаних відповідно вважають екологічну ситуацію в регіонах  доброю або дуже доброю. Найкраща ситуація з екологією, на думку респондентів, у Чернігівській області – так вважають 68% мешканців Чернігівщини.

Водночас Житомирська область посідає третє місце за рівнем задоволеності дільничним педіатром: 92% цілком задоволені та скоріше задоволені. Для порівняння, дільничним терапевтом (сімейним лікарем) задоволені 75% мешканців області, а медичною допомогою в стаціонарі задоволені лише 21%.

76% батьків у нашій області позитивно ставляться до вакцинації. При цьому 18% батьків серед усіх опитаних в області відмовилися від обов’язкових щеплень для своєї дитини (у 2016 році цей показник сягав 24%).

За отриманою статистикою лише 37% жителів області в разі нездужання найперше зверталися до сімейного лікаря чи терапевта. А інші 63% відсотки найчастіше пояснювали свою поведінку тим, що знали, як лікуватися з попереднього досвіду, або не зверталися до лікарів через недовіру до них (15%).

…У селі Вереси Житомирського району – метушня: висока комісія з Києва їде оглядати місцеву амбулаторію загальної практики сімейної медицини. Разом зі столичними чиновниками прибули й медичні фахівці з Канади. Вони хочуть зробити незалежну оцінку стану амбулаторії, а також порадити, що саме потрібно для неї придбати. Сільський голова Олександр Шут помітно нервує.

– Ви знаєте, чому їдуть саме до Вас?

– Та звідки я знаю?!! Наче ж у нас все нормально, все, як у людей…

Голова розповідає, як внутрішніми стінами амбулаторії колись текли брудні потоки – через плаский дірявий дах. 2002 року зробили новий двоскатний дах, відтоді не тече.

«Це не найкраща амбулаторія – з тих, що ми бачили. Це така собі, середнього рівня…» – каже, звертаючись до співрозмовника, якийсь солідний дядько з числа високих гостей. Комісія вже тут. Віце-прем’єр Геннадій Зубко запитує, чи є в амбулаторії… комп’ютер.

– Є, є! – відповідає схвильований медик.

– І електронна база всіх мешканців села там є?

– Е, м-м…

Медик червоніє.

– Бази поки що немає…

Це схоже на правду: перед цим ми бачили велику шафу з паперовими картками хворих.

– Навіщо ж вам комп’ютер? – запитує Г. Зубко.

– Ну, там, в Інтернеті подивитися, щось по рецептурі… – невпевнено відповідає медик.

В одній з кімнат лежать двоє «хворих», яким щось капають у вени з крапельниць. На запитання, що саме їм капають, на що скаржаться – вони сором’язливо мовчать. Традиційна показуха?..

Звичайно, можна назбирати безліч дрібних недоліків. Але слід пам’ятати: у Вересах мешкає 2260 людей; в амбулаторії працює 7 медиків. Це і аптека, і простенька поліклініка, і станція невідкладної допомоги одночасно. І далеко не кожне село може похвалитися бодай таким рівнем медичного обслуговування.

Тетяна МОНЬКО

Тарас СТРІЛЬЧИК

Будьте першим, хто прокоментував "Скільки платять за здоров’я мешканці Житомирщини?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*