Свято Водохреща – історія, традиції та прикмети

Уже сьогодні ввечері, 18 січня, християни почнуть відзначати одне з найголовніших релігійних свят – Водохреща. За святою сімейною вечерею віруючі зустрічають Хрещення Господнє або як його ще називають Йордан. 

Водохреща – це свято з різноманітними традиціями, звичаями та прикметами. Хрещення є останнім серед Різдвяних Святків й триває з 19 по 21 січня. Купання в освяченій ополонці – це найголовніший обряд в цей день.  

Біблійна історія Йордану

Святу вечерю, якою починають визначати Водохреща, називають Надвечір’ям Богоявлення. Історія цього християнського свята походить з далекого минулого. Водохреща зародилося, коли Ісус Христос приймав хрещення в річці Йордан Іоанном Хрестителем. За Біблією, коли Ісуса хрестили, на нього зійшов Святий дух у вигляді голуба, а голос з неба проголосив, що Ісус – Син Божий. Через це Водохреща ще також називають також Богоявленням.

Звичаї християн в цей день

Незадовго до свята та на саме Водохреща люди не тільки купаються в освячених ополонках, а ще й беруть свячену воду в храмах після спеціального богослужіння та святять воду в криницях, джерелах та навіть колодязях. 

Вважається, що вода, яку освятили саме цього дня, зцілює тіло та душу, навіть у мороз. Віряни зберігають свячену воду у скляних посудинах цілий  рік. Дехто нею освячує речі за потреби та приймає як ліки, коли хворіє, вірячи, що це допоможе.  

У давнину в наших предків також була традиція виокремлювати спеціальний глечик для хрещення води, у який господиня у день Водохреща збирала сніг, а коли він ставав талим – відносили в льох і застосовували весь рік для лікування.

Крім того, на святкову вечерю напередодні та протягом цього дня готують кутю з рису, а ще у страву додають родзинки, мед, курагу і чорнослив. На стіл також подають вареники, здобу, узвар, млинці, страви з риби, каші тощо. З давнини вся сім’я збирається за столом та разом чекає, коли з’явиться перша зірка на небі.

Вірянам, які на Новорічно-Різдвяні свята переодягались у різні костюмовані образи, теж можна окунутись у святій воді, щоб очистити себе від гріха. Зазвичай, у дворах храмів можна побачити довгі черги християн, які хочуть освятити воду. Однак ті, хто не зміг прийти на службу з якихось причин чи просто не встиг, можуть набрати воду з будь-якої водойми у водохресну ніч. Вважається, що у всіх джерелах в цей час вода набирає свою цілющу силу.

Прикмети на Водохреща

  • Якщо у цей день погода ясна та морозна, то літом слід чекати засухи, а якщо сніжна і похмура, то рясний урожай.
  • Якщо під повний місяць відбудеться Богоявлення, то може статися великий розлив, а якщо чути частий гавкіт собак – до великої кількості дичини.
  • У водохресний полудень люди дивилися в небо – якщо на ньому були сині хмари, то вірили в урожайний рік.

Майже всі традиції та прикмети у свято Хрещення Господнього пов’язані з погодою, тому що наші предки пов’язували усе з силами природи. Наприклад, існувала така прикмета: якщо в день Водохреща повний місяць, то весь січень слід очікувати таку погоду, яка була наступні три дні після свята. Так, якщо небо було ясне й безхмарне, то і до кінця місяця погода повинна бути морозною і ясною. Якщо ж іде дощ, то до кінця січня буде хмарно і дощитиме.

З нагоди свята у Житомирському Свято-Михайлівському кафедральному соборі урочисті богослужіння відбуватимуться за наступним розкладом:

  • 18 січня – понеділок, Навечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір):

16.00  Всенічне бдіння (велике повечір’я та утреня).

23.30 Велике повечір’я та утреня. Божественна Літургія. Велике освчення води (малий храм)

  • 19 січня – вівторок, Святе Богоявлення. Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа:

06.45 Божественна Літургія з чином великого освячення води

09.00 Божественна Літургія з чином великого освячення води

11.00 Панахида

15.00 Молебень за Україну

16.45 Вечірня з акафістом Іоану Предтечі

Побачити Божественну Літургію онлайн можна буде тут

Також сьогодні, 18 січня, з 12 години можна буде набрати освячену воду у дворі Михайлівського кафедрального собору.

Нагадуємо, що зараз в Україні діють карантинні обмеження через локдаун.

Зверніть увагу, що цьогоріч у житомирському Гідропарку офіційно не «змиватимуть гріхи» на Водохреща.

Нагадуємо, що у минулого році у Житомирі під час відзначення Водохреща у Гідропарку помер чоловік.

Також читайте найдієвіші поради, як вберегтися від морозу та переохолодження.

Будьте першим, хто прокоментував "Свято Водохреща – історія, традиції та прикмети"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*