У Житомирському обласному центрі крові, що працює на вулиці Кибальчича, 16, з’явився високовартісний вірусінактиватор, який знищує віруси в донорській крові, зокрема плазмі й тромбоцитах, для швидкого введення компонентів хворим пацієнтам. Сьогодні, 8 вересня, відбувся перший день навчань персоналу для роботи на такому апараті.
“Сьогодні у нас проходить навчання на вірусінактиваторі – це новий апарат, який ми отримали. Цей апарат дасть можливість провести вірусну інактивацію (ред. знезараження) патогенів в заготовлених компонентах, таких як плазма і тромбоцити. Звичайно це підвищить вірусну безпеку пацієнтів при трансфузії (ред. переливанні крові). В нас такого апарату раніше не було. Вірусінактиватор дозволить зменшити вірусне навантаження на пацієнта, і можна одразу переливати кров, не чекаючи карантинізації. До цього плазма проходила карантинізацію шість місяців, а після вірусної інактивації не потрібно вже витримувати в карантині таку плазму”, – розповіла завідуюча відділу заготівлі крові Алла Котюк.
У центр крові приїхав фахівець сервісного центру, який навчатиме медперсонал нюансам роботи техніки. Такі тренінги триватимуть впродовж двох днів.
“Мова йде про пацієнтів, які отримують тромбоцити. Це як діти, так і дорослі. За тиждень ми виготовляємо 25 доз тромбоцитів для 25 хворих, як мінімум. Всі концентрати тромбоцитів проходять тестування на чотири інфекції, але все одно залишається ризик. За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я та Ради Європи впроваджена така технологія, як вірусна інактивація в окремих дозах тромбоцитів і плазми. Це гарантія того, що хворий пацієнт отримає більш безпечний та якісний продукт компонентів крові. Що стосується плазми, то не потрібно буде її класти на 180 днів в карантин, а одразу передати хворому. Завдяки такому апарату процедура знезараження крові відбувається швидко та якісно. Інгредієнт рибофлавін є в біохімічному циклі кребса у людини. Тобто це природний, а не штучний компонент, який інактивує всі віруси, які можуть бути.
Нам дали в безкоштовне користування цей прибор. Його вартість приблизно 5,5 млн грн. Раніше ми обходилися без такого апарату, але головне, що це найкращий варіант для пацієнтів, тому що він дає безпеку. Навчання веде інженер сервісної служби тієї фірми, яка цей прибор дала нам в користування. Відповідно вони беруть на себе сервісне обслуговування, але вже за кошти”, – пояснив директор “Обласного центру крові” Житомирської обласної ради Анатолій Чургієв.
Він також розповів про принцип дії вірусоіноктиватору:
“Тромбоцити або плазма – до них додається рибофлавін, який об’єднується з ними і після цього доза плазми або тромбоцитів кладеться в апарат під випромінювання знизу і зверху ультрафіолетового світла. Поєднання рибофлоріну з ультрафіолетом руйнує всі віруси, які можуть знаходитися в даній дозі. Після цього виходить чистий, але із залишками рибофлоріну матеріал, який очищається через фільтр, і в кінці ми отримуємо компонент за 40 хв, який взагалі немає вірусів”.
Директор центру крові також розповів, що потреба центру в медапаратах стоїть гостро, тому невдовзі проситимуть допомоги в міській та облрадах.
“У нас зараз два апарати для виготовлення концентрату тромбоцитів, але щодня ми отримуємо замовлення на 20-25 доз концентрату тромбоцитів для 5-6 хворих. На превеликий жаль один з цих апаратів стоїть через те, що державне постачання витратних матеріалів – сетів для отримання концентрату тромбоцитів, дало збій, і відповідно ми зараз закупили за власні кошти 50 таких сетів. Але цього насм вистачить приблизно на два тижні. Потреба дуже велика. Що далі робити – будемо радитися й просити у наших депутатів обласної й міської ради, депутатів об’єднаних територіальних громад, чиї пацієнти знаходяться в лікарнях й отримують такі компоненти. Допомога потрібна саме людям, а не центру крові”, – сказав Анатолій Чугрієв.
Будьте першим, хто прокоментував "У Житомирському центрі крові з’явився апарат знезараження крові більше як за 5 млн грн"