Великий піст: як потрібно харчуватися?

Цього року Великий піст розпочинається з 2 березня і закінчується 18 квітня, на Пасху. Цей піст є надзвичайно важливим для християн, адже слугує приготуванням до святкування Христового Воскресіння. Проте не всі знають правила посту.

Протягом 48 днів християнам потрібно відмовитися від розваг, вишуканої їжі, грішних думок і поганих вчинків. Намагатися не гніватися, нікого не образити, натомість більше робити добрих вчинків. 

Під час Великого посту церква не вінчає, але хрещення проводити дозволено. 

Дітям починати постити можна вже з 5 років. Проте ї потрібно також вчити молитися, сповідатися та причащатися, а не лише обмежувати у їжі.

Вагітним можна постити, але перед цим краще проконсультуватися у лікаря, а от  породіллям – заборонено. 

 Календар харчування

Під час посту потрібно повністю відмовитися від м’яса, молочних продуктів, яєць, риби, а в будні дні ще й від рослинного масла. Проте, щоб піст не нашкодив організму, їжа повинна бути різноманітною, але не слід перебільшувати з прянощами, сіллю, цукром та смаженням. Шоколад, випічка, солодощі, фастфуд – усе це теж заборонено. 

Готувати страви краще на водяній бані. Страви можуть бути приготовані з овочів, фруктів та злаків. Замінити білок тваринного походження допоможуть баклажани, арахіс, сочевиця, соя та інші бобові рослини, а також гриби. У неділю можна випити трохи вина, дозволяється не більше двох склянок.

Тиждень перший

Період з  2 по 8 березня  називають Торжеством православ’я. У цей період церкви оголошують “вічну пам’ять” тим, хто помер захищаючи православну віру та “многая літа” – усім живим. В понеділок потрібно повністю утриматися від їжі. У вівторок і четвер можна їсти хліб та пити воду. В середу та п’ятницю можна їсти сирі страви, приготовані без масла. А у вихідні – суботу та неділю, можна вживати гарячі страви з рослинним масло, і трішки вина.

Тиждень другий 

 У період з 9 березня по 15 березня церковники пригадують богослова Григорія Палами. Понеділок, середа та п’ятниця – дні, коли їсти можна сирі страви без масла. Гарячі страви дозволено у вівторок і четвер. В суботу та неділю їжу можна приправити рослинним маслом. 

Третій тиждень

 З 16 по 22 березня – третій тиждень Великого посту. Його називають Хрестопоклонним. У понеділок, середу та п’ятницю – сира їжа. Теплі страви дозволені у вівторок та четверг,  а додати масло у гарячі страви можна буде у суботу та неділю. 

Четвертий тиждень

 У період четвертого тижня поминають преподобного Іоанна Лествичника. В понеділок, середу і п’ятницю можна куштувати сиру їжу без додавання масла. У четвер та суботу їдять гарячі страви. У суботу та неділю дозволено теплі страви з олією, а вино можна ще й вино. 

П’ятий тиждень

 З 30 березня по 5 квітня – вшановують преподобну Марію Єгипетську. Тут харчування подібне до того, як харчуються в першому – четвертому тижні.

Шоста седмиця

 В понеділок, середу і п’ятницю можна куштувати сиру їжу, але без додавання олії. Гарячі страви з додаванням олії можна їсти у вівторок, четвер та суботу.  12 квітня – свято Вербної неділя. У цей день можна куштувати рибу чи морепродукти.

Страсний тиждень

Заключні шість днів Великого посту, 13 квітня – 18 квітня, називаються “Пристрасними”. У Пристрасний понеділок та Пристрасну середу можна їсти сиру їжу. Гарячу їжу можна смакувати у вівторок, четвер і суботу. В п’ятницю закликають відмовитися від їжі взагалі. Закінчується Великий піст на Пасху, у неділю 19 квітня, тому їсти можна буде все, що заманеться.

Раніше ми вже писали про те, як перестати їсти солодке і про основний влип солодощів на організм людини. А також нагадуємо вам про основні права споживача (покупця) в магазині та супермаркеті.

Будьте першим, хто прокоментував "Великий піст: як потрібно харчуватися?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*