Вже близько 4-ох років триває активна фаза масового незаконного видобутку бурштину в Україні. Пройшло довгих 4 роки і наразі ми маємо екологічну катастрофу та загострену криміногенну ситуацію в районах видобутку, разом з тим активна фаза видобутку все ще триває.
Що ми маємо по факту реагування на цю ситуацію?
Зі сторони правоохоронців можна відмітити численні затримання осіб, підозрюваних у незаконному видобутку на Житомирщині та Рівненщині. Зокрема:
- 10 липня 2017 року Сарненською місцевою прокуратурою Рівненської області розпочато досудове розслідування за ч.1 ст.198 КК України (придбання та збут майна, одержаного злочинним шляхом) за фактом вилучення у громадян України 25 тис. євро та 10 кг бурштину-сирцю;
- в липні – вересні 2017 року в рамках спільної спецоперації СБУ, ГПУ та Нацполіції «Бурштин» затримано та повідомлено про підозру 32 особи, вилучено понад 160 тис. доларів США, 4,7 тис. євро та 94,5 тис. грн. Серед затриманих організатори «бурштинової мафії» – 1-ий заступник прокурора Рівненської області Андрій Боровик, прокурор Сарненського району Вадим Топольський, інші чинні та колишні співробітники поліції та СБУ;
- в червні 2017 року співробітниками Управління СБ України в Житомирській області, спільно з прокуратурою Київського гарнізону повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч.3 ст.369 КК України (пропозиція надати неправомірну вигоду) депутата Олевської міської ради, який надав неправомірну вигоду в розмірі 1,6 тис. доларів США одному з керівників правоохоронних органів області за створення умов для видобутку бурштину на Житомирщині (сайт ГПУ);
- в червні 2017 року співробітники НАБУ затримали охоронця народного депутата України Борислава Розенблата, який одержав хабар у розмірі 200 тис. доларів США за вирішення питання з ліцензування видобутку бурштину.
Щодо активних кроків з боку української влади зазначимо наступне:
- 26 грудня 2014 року зареєстровано проект Закону про видобування та реалізацію бурштину. Законопроект досі не ухвалений Верховною Радою України;
- на початку 2017 року Волинська обласна рада створила комунальне підприємство «Волиньприродресурс», основною метою діяльності якого є освоєння усіх надр регіону, у тому числі видобуток бурштину. Вже 2 лютого 2017 року вказаному підприємству Держгеонадра видали 4 спецдозволи на видобуток сонячного каміння. 11 вересня 2015 року Рівненська обласна рада ухвалила рішення «Про легалізацію видобутку бурштину в Рівненській області», яке також передбачає створення комунального підприємства з освоєння надр Рівненської області. Проект створення подібного КП «Бурштин Полісся» зареєстрований 21 червня 2016 року в Житомирській обласній раді;
- регулярні кадрові зміни керівників обласних та місцевих органів влади, правоохоронних та контролюючих органів.
Серед фактів реагування на ситуацію з незаконного видобутку бурштину в Україні варто відзначити роботу українських журналістів, завдяки яким реальний стан проблеми постійно висвітлюється в ЗМІ на різноманітних телепередачах, друкованих та Інтернет-виданнях. Інформаційне супроводження є важливим аспектом у підтриманні актуальності проблеми незаконного видобутку. Саме представники ЗМІ привернули увагу міжнародної спільноти до проблематики, яка має глобальний характер і потребує негайного вирішення, адже екологічна катастрофа, що має місце в Україні внаслідок незаконного видобутку бурштину, несе катастрофічні наслідки для родючих українських земель.
Досі актуальним є фільм рівненського режисера «Покоління Бурштин», який знятий за сприяння рівненських та житомирських громадських діячів та журналістів.
Внаслідок широкого розголосу бурштинового питання, 25 січня 2017 року Житомирщину відвідали представники моніторингової місії ОБСЄ в Україні, які цікавилися питаннями резонансних подій в Олевську, які сталися 16 січня (нічна стрілянина в центрі міста), а також реальним станом правопорядку в Олевському районі.
Після січневої стрілянини в Олевську було одночасно знято місцевих керівників прокуратури та поліції, які спокійно жили в епіцентрі бурштинової лихоманки. Було проведено кілька хвиль обшуків, вилучено півтони бурштину та зброю.
Враховуючи викладене, бачимо, що деякі кроки в боротьбі з незаконним видобутком все ж зроблені, однак залишається відкритим питання: який результат гучних реалізацій та прийнятих рішень?
За чотири роки ситуація практично не змінилася: фаза нелегального бізнесу активна і сьогодні, організовані злочинні угруповання все ще мають реальний вплив на клондайках видобутку сонячного каміння.
Згадаймо славнозвісну промову Президента України Петра Порошенка у 2015 році:
«90 відсотків бурштину в Україні видобувається нелегально під кришуванням правоохоронних органів. Жодна ділянка не працює без міліцейської, без прокурорської та СБУ-шної криши та без криши на рівні районної адміністрації. Чудова координація. Лідером там є міліція. Миритися з цим я не збираюся. Під’їду без охорони на одну з трьох областей Житомирську, Рівненську або Волинську, і покажу, яким чином і хто кришує беззаконня!».
Після публічної заяви, Президент підписав указ припинити на протязі двох тижнів незаконний видобуток бурштину. Таке враження, що українська влада реагує на критичні ситуації лише з метою тимчасової локалізації та зниження соціальної напруженості у суспільстві, а реальне вирішення проблеми її не цікавить!
Як бачимо, основна направленість загальнодержавного механізму щодо припинення незаконного видобутку бурштину – це виявлення та затримання осіб, задіяних у цьому процесі. Від правоохоронців вимагають систематичні реалізації у сфері незаконного видобутку, які гарно висвітлюються на офіційних сайтах правоохоронних органів і використовуються представниками діючої влади у їх поясненнях на питання: «що зроблено?».
Голова Житомирської обласної ради Володимир Ширма неодноразово наголошував:
“Вирішення питання можливе тільки таке: прийняття закону… Ми прийняли звернення до Верховної Ради України, Кабінету міністрів України і як раз акцентували їхню увагу на прийнятті такого закону.”
Ну, а що ж Верховна Рада України?
Найшвидше відповідь це питання можна знайти відповідь на сайті rada4you.org, де створено навіть спеціальний інструмент – політику “за врегулювання видобутку бурштину”. (Ред.: Політики- це перелік голосувань за законопроект/пакет пов’язаних законопроектів, які у сукупності впроваджують у дію конкретну позицію з певного питання).
Ми можемо бачити, що було 5!!! голосувань з цього питання:
Якщо порівнювати голосування народних обранців з інших питань, то за реформи у сфері ЖКГ – 42 голосування, за захист тварин – 17, за реформу внутрішнього водного транспорту -20, за протидію дискримінації -19…
Останнє голосування із “бурштинового питання” відбулося 07.02.2017 року і … рішення не було прийнято:
Що ж тут скажеш? Висновок сам напрошується: нардепам нецікаво вирішити проблему нелегального видобутку бурштину, як і питання введення санкцій проти Януковича та ще 18 посадовців.
Що далі?
Хочу акцентувати увагу, що ніколи в житті подібну проблему чи корупцію в будь-якій сфері не подолаєш шляхом систематичних показових затримань посадовців і пересічних громадян. Чому? Відповідь проста: на місце корупціонера, якого звільнили, прийде нова людина, яка, якщо не відразу, то з часом увійде в корупційну систему та стане її частиною. Так само у сфері незаконного видобутку бурштину, на місце затриманого копача завтра прийде новий, на місце затриманого прокурора знайдеться «гідна» заміна, яка під примусом керівництва чи з мотивацією гонорару якісно кришуватиме нелегальний бізнес.
Наведемо декілька елементарних пропозицій, які за довгих 4 роки нереалізовані українською владою.
- Внесення змін до кримінального кодексу України в аспекті збільшення відповідальності за організацію та незаконний видобуток корисних копалин, їх купівлю та продаж. Давайте проаналізуємо статтю 240 КК України -основну статтю, за якою класифікують нелегальний видобуток бурштину-сирцю.
Стаття 240. Порушення правил охорони або використання надр. Відразу дивимось на санкцію статті за порушення правил використання надр – штраф або обмеження волі на строк до 2 років, або позбавлення волі на той самий строк. Згідно судової практики, у 80 відсотків кримінальних проваджень по ст.240 КК України, кінцевим рішенням є призначення покарання у вигляді штрафу.
Знаєте, коли перед людиною стоїть питання чи копати місяць бурштин і отримати за це 3 тис. доларів, то страх можливої відповідальності у вигляді якогось штрафу навіть не виникає. Не виникає і сумніву, що 50 відсотків копачів задумаються над своєю діяльністю, коли декількох затриманих засудять до 5-6 років позбавлення волі. Разом з тим за організацію незаконного видобутку та його кришування, чим займаються організовані злочинні угруповання, правоохоронці і представники влади, доцільно встановити санкцію як в тяжких злочинах, за які максимальне покарання становить до 10 років або штраф у розмірі до 25 тис. неоподаткованих мінімумів доходів громадян (425 тис. доларів США).
Виникає логічне питання, чому представниками органів влади не розглядається варіант внесення змін до Кримінального кодексу України в контексті посилення кримінальної відповідальності за незаконне використання надр? Взагалі, враховуючи реальний стан подій в Україні та екологічну катастрофу, до якої призвів нелегальний бізнес, доцільним є віднесення даного правопорушення до розділу злочинів проти основ національної безпеки!
- Терміновий ретельний аналіз законопроекту про видобування та реалізацію бурштину і невідкладне його ухвалення. Основне питання стоїть в тому, щоб спростити та прискорити процедуру одержання ліцензії на видобуток корисних копалин, а також взяти під державний контроль даний процес.
- Забезпечити ефективний контроль правоохоронців в районах незаконного видобутку бурштину. Велика кількість випадків, коли громадяни повідомляють про факт видобутку бурштину в конкретних місцях, однак співробітники поліції не можуть своєчасно відреагувати на ситуацію, оскільки кількість копачів та представників криміналітету часто перевищує в кількісному та матеріально-технічному плані можливості правоохоронців у конкретній ситуації. Тобто, доки знайдуться достатні сили і засоби, щоб затримати озброєну групу осіб, сама група встигне зникнути з місця вчинення злочину.
Як варіант, в даному випадку доцільно збільшити штат рядових співробітників Національної поліції, СБУ, Національної гвардії в районах видобутку бурштину, встановити надбавки за роботу в особливих умовах, створити групи швидкого реагування та забезпечити якісним матеріально-технічним обладнанням.
Разом з тим, усі ці елементарні кроки ефективні лише при їх застосуванні в комплексі.
Як ми бачимо, керівництво нашої країни не зацікавлене у швидкому спрямуванні екологічно значимого питання видобутку бурштину в законне русло. А від цього більшає кількість “Місячних пейзажів”:
Враховуючи усі фактори, напрошується логічний та єдиний висновок, що дана ситуація для когось вигідна. А наша спільна проблема незаконного бурштинового бізнесу так і лишається невирішеною.
Сергій Яцик
Будьте першим, хто прокоментував "Чи буде врегульовано питання видобутку бурштину на Житомирщині?"