Гострий, пекучий або просто перець чилі – так ми звикли називати тоненькі, продовгуваті плоди перцю різних розмірів і кольорів (рожевий, червоний, фіолетовий).
Батьківщиною цієї рослини вважають тропічну Америку, зараз найбільше перцю чилі вирощують в Індії і Таїланді.
До речі, такий перець добре росте не лише у відкритому грунті, але й у квіткових горщиках – на балконі чи підвіконні. Необхідні умови – регулярний полив з періодичним підживленням. У дикій природі пекучі сорти перцю ростуть тільки в тропічному кліматі. В Європу вони потрапили після відкриття нових земель колонізаторами.
Перець чилі має сильний пряний аромат, а смак – від пряного до гострого і навіть дуже пекучого, що обумовлено вмістом фенольного сполучення капсаїцину, якого немає в солодкому болгарському перці. Деякий час гострий перець був альтернативою солі, а солодкий – використовувався як звичайний овоч.
Деякі різновиди гострого червоного перцю настільки пекучі, що достатнього одного доторкання до нього, аби викликати подразнення та опіки шкіри. Насіння і прожилки є найбільш гострою частиною перцю. Якщо ви в розкусили гострий перець-чилі, то запивання звичайною водою не допоможе, краще випити молока чи йогурту, перебити смак чимось солодким чи кислим, зокрема лимоном. Найбільш пекучим у світі вважається перець Хабанера.
Плоди чилі сушать на сонці, завдяки чому стручки зморщуються і набувають більш насиченого відтінку, а далі їх перемелюють і отримують спецію (часто поєднують у суміш прянощів з часником, коріандром, базиліком тощо), яку додають в соуси, заправки до салатів, бульйони, маринади, м’ясні страви, а ще він додає гостроти морепродуктам. Цілий кладуть у борщі й супи, але під час приготування. Свіжий перець використовують у стравах з овочів, для консервування і квашення.
З гострого перцю також виготовляють настоянки для пробудження апетиту і нормального травлення, а витяжки з перцю застосовують у виробництві пластирів і мазей, лікеро-горілчаних виробів, з олії, що міститься у цих рослинах, роблять мило і парфуми.
Юлія Демусь
Їстівні каштани: де ростуть в Житомирі та чим відрізняються від «кінських каштанів» (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "З гостринокою: як вирощувати і в які страви рекомендують додавати перець чилі (ФОТО)"