Залежність від соціальних мереж: імпульсивність, лінощі…самогубство

Через активне використання соціальних мереж актуалізується пласт самих різних проблем, однією з яких є комп’ютерна залежність. Соціальні мережі практично замінили живе спілкування. 

Наприклад, у своєму інстаграмі молода блогерка Христина Рохацька розповідає про свою залежність:

 «Як ви боретесь зі своєю залежністю? Бо свою я мушу підживлювати. Ви знаєте, що я люблю мою роботу, але бути в інстаграмі 24/7 це занадто навіть для мене. Постійно відписувати, перевіряти сторіс, дивитись на штучне життя інших людей – це все дуже морально виснажує. Та якщо забрати в когось з нас телефон, то ми і дня не протягнемо, бо настільки залежні від соціалок. Справитись з цим стресом мені допомагає живе спілкування, бо як би там не було, інстаграм ніколи не замінить зустрічі з живими людьми. А ще я стараюсь гарно спати і нормально їсти, тоді і втомлення від телефону набагато менше». 

Негативний вплив. Думки спеціалістів

В нинішній час гаджет є невід’ємним атрибутом повсякденного життя людей, внаслідок чого виникає цілком закономірний питання: « Що це за явище і чи небезпечне воно для суспільства? » У доповіді, опублікованій у медичному виданні BMC Psychiatry 2019 року, вчені проаналізували дані 41 дослідження, які доводять що 23% молодих людей мають симптоми залежності від смартфонів, зокрема тривожність через відсутність доступу до телефону, нездатність контролювати час, проведений перед екраном, що також шкодить іншим, корисним заняттям. 

Психологи встановили, що залежність від соціальних мереж або можливість широкого кола спілкування приносить радість у життя людей. Користувачі соціальних мереж вважають, що через цифрові платформи вони стають ближче один до одного, але це не так. Вони не помічають, що не усвідомлено перестають спілкуватися з людьми, які вступають у комунікацію з ними у реальному житті. На сьогоднішній день дуже актуальною є проблема залежності від соціальних мереж, тому необхідно найти шляхи її рішення. Окремі соціологи характеризують це явище як бомбу уповільненої дії у соціальній сфері.

Соціальні мережі відображають усі проблеми сучасного світу. Вони надають як позитивний, так і негативний ефект.

 До позитивних відносяться: 

  • комунікації з друзями, рідними та близькими, з якими через якісь причини неможливо побачитися; 
  • пошук корисної інформації; 
  • можливість виконувати роботу віддалено; 
  • замовлення товарів та послуг додому; 
  • вільне висловлювання власної думки. 

Але є й інший бік медалі, в нашому випадку – негативний ефект. Це часте проведення часу в соціальних мережах на шкоду реальному життю, внаслідок чого виникає психологічна залежність від соціальних мереж, тобто свого роду захворювання.

Медичні фахівці визнають нормальну прихильність індивіда до проведення часу за комп’ютером, виділяючи при цьому фізичні та психічні симптоми. Наприклад, наркотична залежність у медичному сенсі визначається як невід’ємна потреба у використанні звичної речовини. Із соціальними мережами ситуація аналогічна. На думку фахівців, фактори залежності від соціальних мереж можуть бути наступними: низька самооцінка, невпевненість у собі, деяке заперечення себе.

Віртуальне життя як підміна реальності

Соціальні мережі дозволяють викладати у профіль акаунту фотографії, які заздалегідь « відфотошоплені», або зроблені у виграшному ракурсі, або ж поставити на аватарку не свою фотографію. У соціальних мережах можна, відкрито або анонімно висловлювати свою думку, а завдяки лайкам у користувачів піднімається «віртуальна» самооцінка. 

Люди, які страждають від самотності, обділені любов’ю рідних, які мають «комплекс неповноцінності», незадоволені життям і своєю зовнішністю, виявляються заручниками. Психологи класифікують таких людей як психічно нестійких. У них виявляється хронічний розлад сну, сухість ока та різке погіршення настрою за відсутності можливості виходу в інтернет. Постійне проведення часу в соціальних мережах створює у них підвищений рівень дофаміну – аналог адреналіну. Обговорення, спілкування в чатах, перегляд картинок і відео – вся характерна для соціальної мережі атрибутика викликає збудження, приплив енергії та викид ендорфіну. Внаслідок цього в людини з’являється спрага відчувати подібний стан частіше. Тепер Інтернет та соціальні мережі для неї — це засіб для отримання задоволення та емоційної розвантаження. «Віртуальний» споживач деяким чином втрачає зв’язок з реальним світом. 

Особливу небезпеку соціальні мережі представляють для підлітків, адже у них ще не сформовано психіка. У них складається хибне враження про дружбу, кохання, повагу та інші важливі цінності. Як показує нинішня практика, деякі молоді люди не готові до реального життя, де до всього потрібен обдуманий підхід. Вони стають нетерплячими, непередбачуваними, імпульсивними та лінивими. І, що саме страшне, можуть під впливом сильних емоцій здійснити спробу самогубства, як показав випадок з грою «Синій кит», фінальною метою якої було самогубство. І все це через невідповідність між віртуальним, швидко розвинутим життям в інтернеті, і реальним, розміреним життям.

Поради фахівця

Кризовий психолог Вадим Синаєвський дає декілька порад, як же зменшити вплив соціальних медіа на наше самопочуття:

  1. Змініть свій розклад: спробуйте скоротити час, який ви проводите в соціальних мережах. Замість того, щоб переглядати новини на обідній перерві, ви можете зайнятися корисною справою або поговорити з колегами.
  2. Перевіряйте свої почуття: якщо ви відчуваєте себе погано після перегляду певного контенту, можливо, варто позбутися певних акаунтів або обмежити їх відображення у своїй стрічці.
  3. Створіть межі: встановіть обмеження на час, який ви проводите в соціальних мережах. Це може бути складно, але спробуйте зафіксувати час, який ви витрачаєте в соціальних мережах, і намагайтеся дотримуватися цього графіка.

 Якщо ви відчуваєте, що вам потрібна додаткова допомога у керуванні своєю залежністю від соціальних медіа, не соромтеся звернутися до професіонала, – рекомендує Синаєвський.

Альона Маруга

Чим загрожує нехтування психічним здоров’ям

Як сісти на дієту і втратити здоровий глузд

Будьте першим, хто прокоментував "Залежність від соціальних мереж: імпульсивність, лінощі…самогубство"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*