Через Київщину, Житомирщину, Рівненщину, Волинську область та Львівщину пролягає Великий культурний шлях Ради Європи в Україні. «Via Regia Ukraine» охоплює 11 міст і містечок, серед яких – Київ, Житомир, Радомишль, Рівне, Дубно, Острог, Луцьк, Володимир-Волинський, Броди, Городок та Львів.
Учасниками мережі «Via Regia Ukraine» в регіонах є різні заклади культури – Історико-культурний комплекс «Замок-музей Радомисль», Музей історії туалету, Державний історико-культурний заповідник міста Острога, Львівський історичний музей, Національний музей космонавтики ім. С .П. Корольова, Рівненський обласний краєзнавчий музей, Державний історико-культурний заповідник м. Дубно, Городоцький історико-краєзнавчий музей, Володимир-Волинський історичний музей ім.О. Дверницького, Бродівський історико-краєзнавчий музей, Адміністрація Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьк.
Реалізація міжрегіонального культурного проєкту «Via Regia Ukraine» розпочалася в липні 2020 року за підтримки Українського Культурного Фонду.
Координатори мережі «Via Regia» в Україні – ГО «Асоціація культурно-мистецьких центрів Віа Регія Україна» з центром в м. Дубно, відзначають, що у минулому році було заплановано провести розширення кількості закладів по регіонах, втім цьому завадило повномасштабне вторгнення російських військ.
Попри це, усі, хто бажають долучитися до проєкту, аби разом зберегти і примножити українську культурну спадщину, а також зробити Україну більш привабливою для подорожей, можуть стати учасниками єдиної діючої Асоціації культурних шляхів Ради Європи в Україні, що дає додаткові можливості для розвитку та співпраці з іноземними партнерами.
«Житомирська область – надзвичайно мальовничий край, в якому можна побачити незаймані дубові ліси, вистелені килимами з моху і папороті, річку з каньйонами і порогами, що пробивається через граніт, острівець посеред ставу і будиночок рибалки на ньому. Завдяки цікавим туристичним місцям і пам’яткам регіон стрімко нарощує свій туристичний потенціал. На території області є велика кількість музеїв, старовинні церкви, містичні маєтки, унікальне родовище кварцитів, природні заповідники з краєвидами, що захоплюють подих, – відзначають представники мережі «Via Regia Ukraine». – Одним із найцікавіших є унікальний музей космонавтики ім. С.П.Корольова в обласному центрі, а також історико-культурний комплекс «Замок-музей «Радомисль» та єдиний в Європі музей домашньої ікони. Не менш цікавими є замок і млин Я.Тишкевича ХVІІ ст., палац з меморіальною кімнатою-музеєм, де працював письменник О. де Бальзак. Заслуговує також уваги Древлянський парк з купальнями княгині Ольги та загадкове Камінне село, яке ще називають місцем сили. У селі Бовсуни тчуть надзвичайно колоритні килими з використанням тих самих станків і матеріалів, як і сотні років тому. А в густих хвойних лісах ще й досі можна вгледіти вулики на деревах – це бортники збирають смачний дикий мед. У селі Мостове проведуть справжній майстер-клас і дадуть скуштувати традиційну для цього регіону страву – крупки. Ще рекомендуємо відвідати фестиваль дерунів в Коростені, фестиваль льону, ягідний фестиваль «Брусвяна», фестиваль малини та спробувати малиновий борщ».
На сайті «Via Regia Ukraine» також йдеться про 9 туристичних об’єктів у Радомишлі та 15 цікавих локацій у Житомирі – Замкова гора, пішохідна Михайлівська, пішохідний міст у парку, музей космонавтики ім.С.Корольова, міський парк, скеля «Голова Чацького», костел Святого Йоана з Дуклі, Михайлівський собор, обласний краєзнавчий музей, обласну філармонію, Водонапірну вежу, Спасо-Преображенський собор, Кафедральний костел Святої Софії, меморіальний музей-будинок Сергія Корольова, музей «Ремісничий двір».
Житомир належить до найдавніших міст України. Його центром і найзначнішою спорудою був замок, споруджений над глибоким (близько 30 метрів) урвищем над річкою Кам’янкою (зараз на Замковій горі). До речі, існує дуже багато легенд, щодо назви міста, що свою назву отримало від імені дружинника київських князів Аскольда та Діра — Житоми́ра, а ось відомий чеський-славіст Павло Йосиф Шафарик казав, що древнє городище — майбутній Житомир — виник як центр племені житичів, що входило в племінний союз древлян.
Радомишль – одне з найстаріших міст України. Вчені стверджують, що територія сучасного Радомишля була заселена ще 30-35 тисяч років тому. Перша назва поселення – Мичеськ і походить від річки Мика, що тут протікає. Через Радомишль протікає найбільша річка в Житомирській області – Тетерів, права притока Дніпра. Місто має унікальні природні та історичні можливості і є однією із туристичних перлин Житомирщини. Історико-культурний комплекс «Замок-музей Радомисль» та єдиний в Європі музей домашньої ікони, радомишльське пиво та Олександр Зінченко, футболіст англійського «Манчестер Сіті», який народився у Радомишлі – саме за цими трьома брендами пізнають містечко Радомишль на Житомирщині.
Юлія Демусь
«Via Regia» (Королівський шлях) – це назва найстарішого та найдовшого сухопутного зв’язку між Східною і Західною Європою. Довжина його 4500 км, він існує вже понад 2000 років, поєднує 8 європейських держав і проходить через території сучасних України, Білорусі, Литви, Польщі, Німеччини, Бельгії, Франції та Іспанії. Нині існує як транс-європейський транспортний коридор СІІІ (міжнародна автомагістраль E40).
«Via Regia» у більш ширшому розумінні є позначенням певного типу доріг, які у середньовічній Європі підпорядковувалися безпосередньо королю і також були під його особливим захистом. Саме тому цей маршрут ще називають Королівським шляхом.
Важливу роль для утворення «Via Regia» зіграли військові походи франків у напрямку Сходу. В першій половині VI ст. франки захопили королівство Тюрінгія. Франкські війська пішли тим же шляхом, яким століття тому користувались римляни при своєму марші до Ельби, чим стабілізувався «коридор» пізнішого шляху «Via Regia».
Існує цілий ряд документів та знахідок періоду VIII-X ст., які підтверджують обмін між королівством франків та слов’янськими землями. Сполучення на схід захищалось слов’янськими валовими спорудженнями та фортецями, на місці яких пізніше виникли міста. У період існування Київської Русі її територію пересікали три міжнародні артерії: Бурштиновий шлях (з Балтійського моря в Чорне через Віслу, Сян і Дністер), шлях із варяг у греки (з Балтійського моря в Чорне через Неву, Ладогу, Волхов і Дніпро) та шлях з Булгару на Волзі в Кордовський халіфат в Іспанії (по Волзі та Оці, далі через Чернігівську землю на Київ – Галич – Перемишль – Краків – Прагу – Регенсбург – Трір). Останній шлях, який пересікав майже всю Європу, можна назвати Via Regia – трансєвропейським шляхом. Сформувався він у Х ст., коли після прийняття мусульманства Чорна Булгарія з центром у Булгарі на Волзі (нині Казань) трансформувалася у потужну торгову державу, пов’язану через Хорезм з великим шовковим шляхом в обхід Хозарії. З ХІ ст. цей шлях став основним транзитним європейським шляхом.
По «Via Regia» в столицю Русі поступали шовк, предмети розкоші, прянощі, інші східні товари та північні хутра. У зворотньому напрямку йшли раби, мед, віск та ремісничі вироби. В Києві «Via Regia» перетиналася з Шляхом із варяг у греки, через який сюди потрапляли візантійський та скандинавський імпорт. В реконструйованому вигляді українська частину «Via Regia» станом на XI–XIV ст. виглядає так: Київ – Корець – Острог – Луцьк – Львів – Перемишль. Більш детально: Київ – Житомир – Новоград-Волинський (літописний Звягель) – Корець (столиця Корецького князівства) – Острог – Рівне – Клевань – Олика (пізніша столиця уділу князів Радзівілів) – Луцьк – Дубно – Броди – Пліснеськ (сьогодні с. Підгірці) – Олесько – Буськ – Львів – Самбір – Добромиль – Нижанковичі – Перемишль.
Нині міжнародна мережа «Via Regia» використовує потенціал Королівського шляху як символ об’єднання Європи. У 2005 році шлях був відзначений як «Великий культурний шлях Ради Європи» (Mayor Cultural Route of the Council of Europe). Міжнародна мережа «Via Regia – культурний шлях Ради Європи» створена для продовження культурного обміну між країнами Європи та сприяння їх зближенню. Міжнародним координаційним пунктом цієї мережі являється Європейський культурно-інформаційний центр в Тюрінгії (Німеччина) в особі його директора Кароліне Фішер.
Титул «Major Cultural Route of the Council of Europe» („Великий культурний шлях Ради Європи“) є відзнакою, яку Рада Європи присвоює європейським ініціативним організаціям, що спираються на основні пункти та місця з великим історичним значенням та разом діють для захисту культурних цінностей, обміну інформацією та досвідом, новими формами зустрічей молоді Європи, новими формами туризму, новою оцінкою невідомих об’єктів культурної спадщини та утворюють для цього мережі, щоб міждисциплінарно працювати.
Мережа «Via Regia – культурний шлях Ради Європи» була офіційно створена наприкінці 2009 року. Це відповідає вимогам, які Рада Європи ставить до структури всіх проектів культурних шляхів та було підтверджено Координаційним Комітетом Ради Європи. Мережа є єдиним носієм титулу «Віа Регія – культурний шлях Ради Європи». Таким чином кожний член мережі є також носієм титулу і може використовувати його для свого міського маркетингу та іміджевої реклами.
Замок-Музей у Радомишлі знову відкритий для відвідувачів (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Житомир та Радомишль – частина Великого культурного шляху «Via Regia»: туристичні локації (ФОТО)"