Наталія Тодоренко з містечка Баранівка на Житомирщині багато років вчителювала – викладала географію. Нині ж вона – одна із тих, хто у своїй громаді об’єднує охочих підтримати ЗСУ. Разом із подругою в жовтні 2022-го створили волонтерську майстерню «Зігрій захисника». Спершу планували там лише плести маскувальні сітки і виготовляти окопні свічки для військових, але згодом напрямки допомоги суттєво розширилися – готують фруктово-горіхові мікси, медово-вітамінні смузі, енергетичні батончики, швидко-каші, домашню консервацію, випічку і все відправляють на передову.
Майстерня працює без вихідних. Приходять туди і дорослі, і діти. Кожен знаходить заняття для себе. Мотивація на всіх одна – спільно наближати перемогу.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/349198178_1224945724875633_6504343023879520352_n-1024x931.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/349154246_645101010801733_6108747955444539998_n-768x1024.jpg)
«Ми організувалися восени минулого року і відтоді постійно допомагаємо по мірі можливостей. Розмістилися у приміщенні, яке надав керівник Міжнародного благодійного фонду «Авто з Європи» Олег Воробей. Він займається питанням пошуку і придбання транспортних засобів для воїнів за кордоном. Щоразу, коли відправляється чергове таке авто на фронт, завантажуємо його усім необхідним. Щось збираємо самі, щось приносять інші небайдужі люди, колективи навчальних закладів.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/348867448_624443032903029_4377512702668175359_n.jpg)
Співпрацюємо із міською радою, тож коли там отримують гуманітарні вантажі, з нами можуть поділитися медикаментами, перев’язочними матеріалами, консервами, засобами гігієни, а ми вже передаємо це безпосередньо військовим, – пояснює волонтерка. – У майстерні нема умов повноцінно готувати, але в Баранівці є інші дівчата, які займаються саме цим – постійно м’ясні страви, домашня їжа, випічка, а ми пакуємо такі поживні мікси із горішків та сухофруктів, робимо суміші із меду, імбиру та лимона, вже напевно переробили більше 200 кг меду.
Хто не встигає приходити у майстерню, готує щось вдома, бере різати тканину на смужки для сіток. Усю зиму займалися окопними свічками, нам передавали бляшканки, віск, парафін, щось докуповували. Шили флісові шкарпетки, рукавиці, балаклави. У майстерні все різали, кроїли і волонтерки розбирали шити по домівках, ще зверталися до майстринь у швейний цех і вони після роботи лишалися, щоб допомогти. Зараз знову головний акцент на плетіння сіток. У вихідні приходить навіть більше людей, ніж у будні, бо у інші дні багато хто працює.
Комусь вдається прийти раз чи кілька разів на тиждень, у нас нема графіків, зобов’язань, тобто коли зручно. Вчителі після роботи заходять. Найбільше болить байдужість. Знаєте, на жаль, спостерігаю таку тенденцію, що для когось завжди є причина – город, господарство, якісь клопоти, а той час які інші навпаки намагається кожну вільну хвилину використати з користю і допомогти тим, хто продовжує боронити українські землі. До нас приходить родина ВПО з Мелітополя. Вони дуже хочуть, аби їхнє рідне місто звільнили і їм зараз важливо підтримувати військових, тому займаються волонтерською діяльністю.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/347229593_703813158178340_2066743691222710368_n-768x1024.jpg)
Навіть хлопчик у них є – Дмитрик, він завжди поспішає у майстерню, щоб плести сітку. Коли зламав ногу, найбільше переживав, що не зможе продовжувати допомагати. Є жінка з Лиману, яка так само долучається до усіх процесів у майстерні».
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/348551620_1266512290928523_5978184909602185137_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/348494198_782494056730486_8148588480586473454_n-768x1024.jpg)
З-поміж іншого, волонтери майстерні «Зігрій захисника» також фінансово долучалися до збору коштів на авто, прилад нічного бачення, тепловізор та інших потрібних речей для військовослужбовців-земляків. Намагаються оперативно закривати усі запити, які надходять.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/348421392_780928296779888_9008718064067645898_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/348241515_6040705279390812_4640899146739158982_n-768x1024.jpg)
Наталія Тодоренко знаходить час і для творчості – робить патріотичні брошки, браслети, розписує акрилом «відпрацьоване залізо»: уламки ракет, снарядів, гільзи, елементи ворожої амуніції. Тематика та образи – найрізноманітніші: від квітів, блакитного неба, лелек над полем до зруйнованих і спустошених росіянами українських міст. Усе це в подальшому розігрують під час благодійних лотерей, а виручені кошти – на потреби ЗСУ.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/347787456_3493625270913831_4075471201372747753_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/347773526_798617668364702_3804744887316947852_n-768x1024.jpg)
«Волонтерка із Хмельницького Наталія Піонтковська їздить до військових на позиції, звідки й привозить оце «залізо», так би мовити. Далі передає мені і я вже розмальовую, а потім розігрує серед користувачів у соцмережах. Можна за один раз зібрати кілька тисяч гривень. Ми так збирали на антидронову рушницю, тепловізор, пальне, – додає Наталія Тодоренко. – Загалом, фінансову підтримку нашій волонтерській майстерні “Зігрій захисника” надають і місцеві мешканці, і друзі з різних спільнот у соцмережі Фейсбук, і колишні мої учні, які зараз живуть в різних куточках України або за кордоном. Щомісяця передають кошти двоє наших односельців, які нині мешкають в Чехії.
У березні отримали допомогу від українського художника Адама Попенка, з яким познайомилися заочно у мистецьких групах. Він надіслав частину коштів від продажу своїх картин з персональної благодійної виставки, що проходила у Чеському Будейовіце. Також допомагали земляки з фінського містечка Каустинен, які разом з іншими українцями та місцевими мешканцями проводили благодійні ярмарки і збирали гроші на підтримку України. Завдяки цим та іншим благодійним внескам,впродовж усього періоду роботи майстерні, ми мали змогу купувати парафін для свічок, імбир і лимони, сухофрукти, крупи, сало і м’ясні тушкованки, ліки, засоби гігієни, “зігрівайки”, шкарпетки, термобілизну, чоботи, спальники та інші речі.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/346846779_819023159627321_8473471266077714398_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/345286199_3077121065916730_604900483340347778_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/345257576_209630208488306_1929542626531726242_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/345257464_645088220965736_5865742846891164269_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/345157279_788568476232845_2228320259033323095_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/343742093_760050275612584_2943025719291012486_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/343610576_1457652585039267_8868870457336129436_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/343005364_592588026163383_2100866895335243041_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/343000534_1096094981326893_476855865831917185_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/342834993_6447263591970767_2494283118559850731_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/340990914_1176508579643450_4909297454963507228_n-808x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/340427768_198852662887126_7756027389129523049_n-799x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/337022962_161108780156071_3901134453465764026_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/336796587_885386829358812_7556121287075132325_n-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/336785904_530164069200536_6475897199486421927_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/336778376_435401145449001_5043338752410189203_n-985x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/336748685_610545007160438_4864382793563373577_n-806x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/336674960_135362982593268_6749447454650126734_n.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/332866693_439175538374513_2601509344527526740_n-1024x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/05/330332633_1016526173085105_6296775739867480841_n-1024x768.jpg)
Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "«Зігрій захисника»: як волонтерська майстерня з Баранівки допомагає ЗСУ (ФОТО)"