1xfan manager
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
1X FAN models
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine

Предмети побуту та прилади минулого століття: у Бердичеві безкоштовно можна відвідати музей старожитностей «Скриня» (ФОТО)

Предмети побуту та прилади минулого століття: у Бердичеві безкоштовно можна відвідати музей старожитностей «Скриня» (ФОТО)

У двох кімнатах на площі 25 м2 розташувалося близько двох тисяч експонатів – репродукції картин, музичні інструменти (балалайки, гармошки, баяни, барабани), посуд, статуетки, годинники, радіоприймачі, фотоапарати, дискові телефони, праски, швейні машинки, кінокамери, калькулятори, самовари, лампи, друкарські машинки, різні флакончики та дрібнички побуту, а ще платівки і пружинний патіфон, на якому їх можна прослухати.

Все це та багато іншого чекає на відвідувачів у Бердичеві за адресою вул.Житомирська, 23А, де розташувався салон-музей старожитностей «Скриня». Його майже 7 років тому заснував Ігор Яцик. До того збирав на дачі колишні інструменти ремісників та знаряддя праці. Їх показував друзям і гостям, які там бували, а з часом виникла ідея зробити експозицію доступною для усіх.

Близько 90% речей, представлених у «Скрині» чоловік збирав самостійно разом зі своєю родиною по усій країні та за кордоном, практикував обмін з іншими колекціонерами чи купував щось за незначну плату. Решту – віддавали безкоштовно чи передали на деякий час інші люди.

Вхід у музей – безкоштовний. Працює він у всі дні, окрім понеділка, з 10 до 14 години. Найоптимальніша кількість відвідувачів, які одночасно можуть там перебувати, – 5-10 осіб. Пропозиції та довідки за тел. 098-60-43-800.

«Скриня» – це не зовсім музей у повному розумінні цього слова. Зупинилися на такій назві, адже колись не було шаф і в оселі все найцінніше – надбання попередніх поколінь, святкове вбрання та багато інших речей зберігалися саме в скрині. Більшість експонатів родом із минулого століття, є кілька з позаминулого. Це свого роду «машина часу» для усіх, хто сюди потрапляє: можна згадати дитинство, рідних. Усіма цими приладами активно користувалися ще кілька десятків років тому і знайти їх можна було практично в кожному будинку, але сьогодні – це вже історія.

Буває, приходять відвідувачі, роздивляються все, а потім зізнаються, що свого часу такі речі просто викидали і навіть не замислювалися над тим, що вони можуть становити якусь цінність, – говорить Ігор Яцик. – Деякі експонати досі у працюючому стані, але основна вимога – гарний та охайний візуальний вигляд. Все це при потребі приводиться в порядок і виставляється на огляд. У «Скрині» всього вже так багато, що вільного місця фактично й нема. У нас такі дві кімнатки, більше як широкий коридор. Намагалися розміщувати поруч усі подібні за тематикою і напрямами експонати, підписувати кожен, та зараз це майже неможливо. Близько 2 м2 займає 70 цеглин.

Це моє окреме захоплення – брікофілія ( колекціонування стародавньої цегли). Збираю лише наші, місцеві екземпляри, що у різний час були виготовлені на цегляних заводах, які розташовувалися на території сучасної Житомирщини. На них зображені символи, ініціали чи повні імена, назви містечок і сіл. Багато маю із Чуднівського району, практично з назвою кожного населеного пункту. Взагалі нема із тавром «Бердичів» і «Житомир» або іншою назвою, що вказувала б на місцевого власника чи виробника, тільки «Лондон», «Париж». Не зустрічав таку і це досить дивно, адже це великі міста, стільки будівель. Приміром, у одному лише Бердичеві в той час функціонувало 9 цегелень. Користуючись нагодою, хотів би звернутися до тих, хто, можливо, такі цеглини має і готовий передати до загальної колекції в «Скрині».

Доглядає за музеєм та впускає відвідувачів пані Світлана, що працює у магазині «Оптика» в кімнаті поруч. Разом з донькою проводять там необхідне прибирання. У планах, каже Ігор Яцик, – розширення площі. Наразі мають пропозицію від Музею історії міста – там готові надати для «Скрині» своє підвальне приміщення. Втім, необхідно провести комунікації та зробити ремонт, тож питання з переїздом поки лишається відкритим.

Юлія Демусь

фото Тамара Лозовик

Спільнота «Сезон екскурсій» 17 червня організовує для житомирян поїздку «Найцікавіша подорож на південь від Житомира», у рамках якої ви зможете відвідати салон-музей «Скриня».

«У цьому турі ми відвідаємо в Старому Солотвині чудовий будиночок на острівці річки Коденка, який відомий не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Заїдемо в Кодню, де свого часу зупинявся на поштовій станції Тарас Шевченко, і де живе пам’ять про страчених гайдамаків, – йдеться в оголошенні. – Наступна зупинка у селі Гальчин під Бердичевом. Тут ми почуємо цікаву й авантюрну історію життя незвичайної людини – українського шляхтича Міхала Чайковського або Садик-паші, нащадка гетьмана Івана Брюховецького. Після цього обов’язково приміряємо бердичівський костюмчик та зробимо фото на згадку біля глобуса Бердичева на Центральній площі. Відвідаємо костел св. Варвари, де в середині 19 століття вінчався Оноре де Бальзак з Евеліною Ганською, а також головну візитівку БердичеваМонастир ордена Босих Кармелітів. Завітаємо у салон-музеї старожитностей «Бердичівська скриня» й знайдемо тут чимало цікавинок. Про поляка, який народився в Україні й став класиком англійської літератури, Джозефа Конрада, нам розповідатимуть в Бердичеві й в Терехові. І ще декілька приємних подій відбудуться поза програмою. Запис за тел.: 0970315565, 0634753076. Вартість 650 грн., без додаткових доплат».

Тарілки різної форми, з фактурою чи розписом: кераміка ручної роботи від житомирянки Оксани Ляшок (ФОТО)

Поштівки, наліпки, футболки і газета: ексклюзивний мерч для Житомира від проєкту «Містограф» (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Предмети побуту та прилади минулого століття: у Бердичеві безкоштовно можна відвідати музей старожитностей «Скриня» (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*