У двох кімнатах на площі 25 м2 розташувалося близько двох тисяч експонатів – репродукції картин, музичні інструменти (балалайки, гармошки, баяни, барабани), посуд, статуетки, годинники, радіоприймачі, фотоапарати, дискові телефони, праски, швейні машинки, кінокамери, калькулятори, самовари, лампи, друкарські машинки, різні флакончики та дрібнички побуту, а ще платівки і пружинний патіфон, на якому їх можна прослухати.
Все це та багато іншого чекає на відвідувачів у Бердичеві за адресою вул.Житомирська, 23А, де розташувався салон-музей старожитностей «Скриня». Його майже 7 років тому заснував Ігор Яцик. До того збирав на дачі колишні інструменти ремісників та знаряддя праці. Їх показував друзям і гостям, які там бували, а з часом виникла ідея зробити експозицію доступною для усіх.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/photo_2023-06-11_12-05-09-1024x768.jpg)
Близько 90% речей, представлених у «Скрині» чоловік збирав самостійно разом зі своєю родиною по усій країні та за кордоном, практикував обмін з іншими колекціонерами чи купував щось за незначну плату. Решту – віддавали безкоштовно чи передали на деякий час інші люди.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/352337430_274530645043643_3710968962482175287_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/352127936_559282219718585_3749152095521140851_n-1024x768.jpg)
Вхід у музей – безкоштовний. Працює він у всі дні, окрім понеділка, з 10 до 14 години. Найоптимальніша кількість відвідувачів, які одночасно можуть там перебувати, – 5-10 осіб. Пропозиції та довідки за тел. 098-60-43-800.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/352112425_964770981611937_7702949448398762635_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/352056614_933185314561982_5530659647581890398_n-1024x768.jpg)
«Скриня» – це не зовсім музей у повному розумінні цього слова. Зупинилися на такій назві, адже колись не було шаф і в оселі все найцінніше – надбання попередніх поколінь, святкове вбрання та багато інших речей зберігалися саме в скрині. Більшість експонатів родом із минулого століття, є кілька з позаминулого. Це свого роду «машина часу» для усіх, хто сюди потрапляє: можна згадати дитинство, рідних. Усіма цими приладами активно користувалися ще кілька десятків років тому і знайти їх можна було практично в кожному будинку, але сьогодні – це вже історія.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351343710_289582223496459_1050621765507800481_n-768x1024.jpg)
Буває, приходять відвідувачі, роздивляються все, а потім зізнаються, що свого часу такі речі просто викидали і навіть не замислювалися над тим, що вони можуть становити якусь цінність, – говорить Ігор Яцик. – Деякі експонати досі у працюючому стані, але основна вимога – гарний та охайний візуальний вигляд. Все це при потребі приводиться в порядок і виставляється на огляд. У «Скрині» всього вже так багато, що вільного місця фактично й нема. У нас такі дві кімнатки, більше як широкий коридор. Намагалися розміщувати поруч усі подібні за тематикою і напрямами експонати, підписувати кожен, та зараз це майже неможливо. Близько 2 м2 займає 70 цеглин.
Це моє окреме захоплення – брікофілія ( колекціонування стародавньої цегли). Збираю лише наші, місцеві екземпляри, що у різний час були виготовлені на цегляних заводах, які розташовувалися на території сучасної Житомирщини. На них зображені символи, ініціали чи повні імена, назви містечок і сіл. Багато маю із Чуднівського району, практично з назвою кожного населеного пункту. Взагалі нема із тавром «Бердичів» і «Житомир» або іншою назвою, що вказувала б на місцевого власника чи виробника, тільки «Лондон», «Париж». Не зустрічав таку і це досить дивно, адже це великі міста, стільки будівель. Приміром, у одному лише Бердичеві в той час функціонувало 9 цегелень. Користуючись нагодою, хотів би звернутися до тих, хто, можливо, такі цеглини має і готовий передати до загальної колекції в «Скрині».
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351867212_1478219119377979_4259243156097284708_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351549576_1397599330782571_7432661547697936991_n-1024x768.jpg)
Доглядає за музеєм та впускає відвідувачів пані Світлана, що працює у магазині «Оптика» в кімнаті поруч. Разом з донькою проводять там необхідне прибирання. У планах, каже Ігор Яцик, – розширення площі. Наразі мають пропозицію від Музею історії міста – там готові надати для «Скрині» своє підвальне приміщення. Втім, необхідно провести комунікації та зробити ремонт, тож питання з переїздом поки лишається відкритим.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351450126_631019652285187_4092730879232764748_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351367504_594787422461307_3920119183258056606_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351356965_765142211719876_6959267218029401003_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351354053_214150748171029_4643293068025323743_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351339619_1441669413245752_310154102649421519_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351332511_276194691438480_2605012522990070218_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351331186_3496872357256076_2847385178211095458_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351331119_276957801375041_3756332357744037778_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351328622_1296142221314907_1898106953353808252_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351327861_812634393301514_1967714773001242570_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351323554_615025403921493_3031021024782343560_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351314712_271184155440631_3032487410571006234_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/06/351146902_637508958432154_5903644580195205900_n-1024x768.jpg)
Юлія Демусь
фото Тамара Лозовик
Спільнота «Сезон екскурсій» 17 червня організовує для житомирян поїздку «Найцікавіша подорож на південь від Житомира», у рамках якої ви зможете відвідати салон-музей «Скриня».
«У цьому турі ми відвідаємо в Старому Солотвині чудовий будиночок на острівці річки Коденка, який відомий не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Заїдемо в Кодню, де свого часу зупинявся на поштовій станції Тарас Шевченко, і де живе пам’ять про страчених гайдамаків, – йдеться в оголошенні. – Наступна зупинка у селі Гальчин під Бердичевом. Тут ми почуємо цікаву й авантюрну історію життя незвичайної людини – українського шляхтича Міхала Чайковського або Садик-паші, нащадка гетьмана Івана Брюховецького. Після цього обов’язково приміряємо бердичівський костюмчик та зробимо фото на згадку біля глобуса Бердичева на Центральній площі. Відвідаємо костел св. Варвари, де в середині 19 століття вінчався Оноре де Бальзак з Евеліною Ганською, а також головну візитівку Бердичева – Монастир ордена Босих Кармелітів. Завітаємо у салон-музеї старожитностей «Бердичівська скриня» й знайдемо тут чимало цікавинок. Про поляка, який народився в Україні й став класиком англійської літератури, Джозефа Конрада, нам розповідатимуть в Бердичеві й в Терехові. І ще декілька приємних подій відбудуться поза програмою. Запис за тел.: 0970315565, 0634753076. Вартість 650 грн., без додаткових доплат».
Поштівки, наліпки, футболки і газета: ексклюзивний мерч для Житомира від проєкту «Містограф» (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Предмети побуту та прилади минулого століття: у Бердичеві безкоштовно можна відвідати музей старожитностей «Скриня» (ФОТО)"