Час дати «Відсіч»: стартував літературний марафон, який допоможе розкрити осередок творчості Житомирщини

Тиждень тому стартував проєкт «Завантаження. Дія Перша. /Літературний марафон серед письменників України / Житомирщини «Війна Росії проти України. Відсіч.». За цей час, кажуть організатори, вже надійшло перших 10 заявок на участь. Зареєструватися і подати свої твори можна до 21 вересня включно, а вже 28 вересня заплановано провести нагородження переможців під час урочистого заходу у приміщенні Житомирського академічного музично-драматичного театру ім. І.Кочерги.

Власне, саме драмтеатр спільно з ГО «Головна Сцена» виступили ініціаторами цього літературного марафону у партнерстві з Житомирським обласним літературним музеєм, обласною універсальною наукою бібліотекою ім. О. Ольжича, за підтримки НУО «Сучасний Формат» (в рамках конкурсу міні-грантів «Голоси громад»), а також управління культури та туризму Житомирської ОВА.

Зазначається, що надсилати на розгляд журі свої твори можуть літератори-професіонали і літератори-аматори з Житомирської області, а також внутрішньо переміщені особи, які наразі перебувають на території регіону.

Марафон проводиться на конкурсних засадах у трьох номінаціях – драматургія, проза, поезія, у кожній з яких буде визначено по три лауреати. Важлива умова – приймаються лише нові оригінальні твори автора або колективу авторів (не більше чотирьох), опубліковані (оприлюднені) у завершеному вигляді в 2022 році до їх оприлюднення безпосередньо під час марафону. Надсилати роботи необхідно на електронну адресу vidsich_22@ukr.net, заповнивши онлайн-форму.

«Війна виявляє справжні обличчя, а мистецтво зобов’язане їх демонструвати та увіковічнити в піснях, віршах, легендах, виставах та кінофільмах. Через літературу, через театральну культуру можна впливати на людську особистість, збагачуючи її знаннями і піднімаючи морально, даючи вміння розуміти людей, особливо свою державу і себе в ній. Прагнемо звернути увагу світової спільноти на трагічні події, які відбуваються в Україні та закликати засудити режим путіна, за те, що він приніс відчай, трагедію і біль нашій мирній нації, – обґрунтовує необхідність проведення марафону «Відсіч» авторка ідеї, голова ГО «Головна Сцена» Ніна Рябенко. – Показати, що Україна є незалежною державою зі своєю культурною спадщиною, мовою, ментальністю, історією та територією. Ніщо не може виправдати російську окупацію та агресію проти нашого народу».

Літературний марафон «Війна Росії проти України. Відсіч.», наголошує Рябенко, також має на меті розкриття осередку творчості регіону – драматургів, письменників, прозаїків, поетів та відновлення напрямку драматург (письменник)-режисер, як окремого виду співпраці в театральному мистецтві, у художньому мовленні.

Йдеться саме про літературно-художні твори, в яких утверджуються ідеали гуманізму, патріотизму та національно-культурного відродження України, зображується сучасна боротьба українського народу з російським агресором за незалежність, цілісність і сувернітет.

Окрім визначення і нагородження переможців, проводитимуть і сценічні читання творів. Захід буде публічним, про його час та місце проведення повідомлять згодом.

«Сценічні читання – це така форма презентації літературних/драматургічних творів, яка широко використовується в театрах Європи та світу. Без зайвих декорацій і костюмів, без гриму та спецефектів, очі в очі, актори і режисери Житомирського театру ім.І.Кочерги запропонують до уваги глядачів найкращі твори учасників марафону. Розкажемо історії, що хвилюють усіх нас у ці дні, – додає Ніна Рябенко. – Літературні твори створені у рамках реалізації проєкту будуть використовуватися для постановок вистав, перформансів, радіовистав, у концертних програмах закладів культури партнерів проєкту, тощо. Усі матеріали, опубліковані онлайн, в тому числі роботи переможців марафону, залишатимуться у вільному доступі на сторінці Літературного марафону серед письменників України/ Житомирщини «Війна росії проти України/Відсіч.» у соцмережі. Готові ділитися отриманим досвідом реалізації даного проєкту та виготовленим контентом з іншими. Творча команда театру працює над створення повноцінної п’єси про реалії українсько-російської війни. Шукатимемо можливості залучити додаткові кошти для її постановки і плануємо відзняти виставу з використанням нових підходів та нових технологій – із залученням технологій VR, доповненої реальності, 3D моделювання, 360°».

Оцінюватимуть твори, які надійшли на літературний марафон «Відсіч», будуть фахівці у своїй професійній галузі – режисери, письменники, літератори, театральні діячі, культурні менеджери. Вони не тільки надаватимуть оцінку роботам учасників, а й у подальшому допомагатимуть в організації перформансів, проведенні сценічних читань.

До складу експертів-журі марафону увійшли Наталія Тимошкіна – заслужений діяч мистецтв України, головний режисер Житомирського академічного музично-драматичного театру ім.І.Кочерги, сценарист і викладач, Петро Авраменко – заслужений артист України, режисер та актор драмтеатру, Марина Демб – заслужена артистка України, артистка драми драмтеатру, сценаристка і театральна діячка, Світлана Гресь (літературний псевдонім Світлана Штатська) – письменниця, громадська діячка, голова обласної організацію організації Національної спілки письменників України, Василь Врублевський – письменник, журналіст, видавець, громадський діяч, директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ольжича.

Юлія Демусь

У Житомирі покажуть короткометражку «Тривога» Артема Цівка, а кошти від продажу квитків – на ЗСУ. ФОТО

Вино та музика для перемоги: гурт «ZERNO» та «Веселий дідусь» на підтримку захисників (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Час дати «Відсіч»: стартував літературний марафон, який допоможе розкрити осередок творчості Житомирщини"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*