На Чемпіонаті зі спортивного водного туризму, що проходив протягом 18-23 квітня в Івано-Франківській області, студент факультету інформаційних технологій, обліку та фінансів Поліського національного університету Олександр Марченко виступав у складі збірної команди Житомира і зайняв призові місця. Зокрема, на дистанції «Слалом» у класі суден С-2 здобув І місце, на дистанції «Спринт» у класі суден С-2 – ІІ місце, а на дистанції «Ралі» у класі суден С-2 – ІІ місце.
Олександру – 22 роки, 10 з яких він займається водним туризмом. Його дідусь був тренером, тож спершу хлопець займався у нього на станції юних туристів. Пригадує, що це були заняття, які включали пішохідний і велотуризм, орієнтування на місцевості, долання смуги перешкод, скелелазіння. Вже тоді юнак неодноразово перемагав у обласних змаганнях з орієнтування та долання смуги перешкод. Водний туризм почався для нього із походів по річці Тетерів та Південний Буг.
«У 12 років я взяв участь у перших своїх змагання з водного туризму, хоч у призери й не потрапив, але здобув цінний досвід сплаву по гірській річці Чорний Черемош. У 14 років на Кубку України на Південному Бузі виборов «бронзу», – додає Олександр Марченко. – Спочатку були перемоги і чемпіонства у юнацьких змаганнях. У 2017 році я виконав норматив кандидата в майстри спорту, а у 2021-му став майстром спорту. Було досить складно, адже доводилося змагатися з сильними суперниками і командами, які мали кращі умови для тренування. Приміром, вінницька команда має сильну слаломну школу, а команди Карпатського регіону – можливість тренуватися на гірських річках. На цьогорічному чемпіонаті України зі спортивного туризму я став чемпіоном, та це не змінило моє життя, лише посилило бажання продовжувати займатися улюбленою справою і розвиватися у цьому напрямку. Через повномасштабне вторгнення російських військ зірвалися наші плани вийти на європейський рівень та взяти участь у міжнародних змаганнях з рафтингу у Хорватії. Упродовж минулого року в Україні змагання взагалі не проводилися, тож нещодавній чемпіонат був першим за увесь період».
За словами спортсмена, тренуватися на воді можна від ранньої весни, коли зійде крига, і до пізньої осені. У Житомирі зазвичай тренуються на р. Тетерів під дамбою та на р. Кам’янка в районі Подільського мосту. До повномасштабної війни практикували тижневі спортивні збори на порожистих ділянках р. Південний Буг та р. Черемош.
На тренуваннях відпрацьовують як гладку греблю, так і елементи слалому. Загальна частота тренувань залежить від повноводності річок: у хорошу воду це 1-2 рази на тиждень по 2-3 години. На спортивних зборах тренуються щодня по 2-3 рази по півтори години. У зимовий період займаються загальною фізичною підготовкою. Житомирянин регулярно відвідує спортивний зал.
«Водний туризм – єдиний вид спорту, у якому є різні класи суден: каяк, двомісна байдарка, двомісний катамаран, чотиримісний катамаран, чотиримісний рафт та шестимісний рафт. Я виступаю переважно у класі суден С-2 (катамаран двійка). У світі проводять змагання на рафтах та каяках, а в Україні на усіх вище перерахованих, – веде далі Олександр Марченко. – Найважливішим у нашому виді спорту є відчуття води та вміння читати потік. Водночас треба мати гарну фізичну форму та вольовий характер. Досягати високих результатів мені допомагає фанатичне захоплення водним туризмом. Тренування та навчання в університеті вдається поєднувати, а от змагання трохи вибивають з колії, бо тривають не менше тижня, але вони того варті. Найбільшим своїм досягненням вважаю стрибок з Яремчанського водоспаду Пробій (висота 8 метрів) на річці Прут під час змагань 2019 року. Зараз готуюсь до Кубку України, який відбудеться на р. Південний Буг у жовтні 2023-го. Прагну здобути звання заслуженого майстра спорту міжнародного класу та популяризувати цей вид спорту і ділитися власним досвідом».
Олександр каже, що кумирів не має, але його приклад для наслідування колишній капітан команди, який несе службу в ЗСУ. Спортсмена надихає природна стихія, оскільки водний туризм не вимагає штучно створених умов (стадіони, басейни) і нерозривно пов’язаний з природою.
Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "«Прагну популяризувати цей вид спорту», – чемпіон України з водного туризму, майстер спорту Олександр Марченко (ФОТО)"