У перший клас за місцем проживання. Одні батьки називають це «кріпацтвом за пропискою». Інші батьки впевнені, що скасування «ганебних» та «принизливих» тестувань при прийомі – піде тільки на користь. З іншого боку: як влаштувати дитину у престижну школу в центрі міста, якщо ви живете на Богунії, Крошні чи Польовій? Нести «подарунки» дирекції?..
- Скасування тестів для прийому
- Зміни в законі України про освіту
- Необхідні документи
- За якою школою закріплений будинок
- Правила зарахування
- Особливості та нюанси які необхідно знати
Навчальний рік 2018/2019 приведе за собою нові зміни, вплив яких відчують на собі першокласники та їх батьки. Тепер ваша дитина не повинна старатися відмінно скласти конкурси чи тести, щоб потрапити до першого класу. Це все вже в минулому. Досліджувати «зріз знань, вмінь та навичок» ніхто більше не буде. Натомість потрібно мати… реєстрацію місця проживання. А приймуть вас лише в ту школу, яка закріплена за будинком у якому ви мешкаєте. Варіант «нам подобається інша школа і ми здамо свою дитину саме туди, бо там краще» – більше не життєздатний.
Такі зміни в порядку прийому до школи обурюють батьків майбутніх першокласників. Вони знаходять в ситуації, яка склалась, масу незручностей та протиріч. Невже в цьому році вступна кампанія до першого класу буде «гарячішою», ніж до вишів?
Нова закарлючка у букві закону
Закон України «Про освіту» гарантує людині право на одержання початкової та базової середньої освіти в державному чи комунальному закладі освіти, за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця особа. На першочергове зарахування можуть розраховувати жителі території обслуговування. Також батьки мають право подати документи в будь-яку школу, на свій розсуд, для можливості зарахування на вільні місця, за умови, якщо такі будуть.
Україна в даний час активно переймає позитивний досвід інших країн. Так наприклад, в США, Англії та Фінляндії до школи беруть саме за місцем проживання. Кабінет міністрів України використовує цей факт, як аргумент до запровадження нових правил прийому.
Міністр освіти Лілія Гриневич коментує ситуацію так: «Ми повинні скасувати ці ганебні тестування в перший клас. Шестирічна дитина це не той вік, щоб її можна було піддавати тестам й конкурсам».
Також важливо зауважити, що Закон України «Про освіту» вказує: територіальна приналежність до школи в Україні існувала завжди.
Батьки, а ви не запізнилися?..
Важливо! Подати документи в школу для зарахування слід було встигнути до 31 травня 2018 року.
Документи, які повинні подати батьки при прийомі до школи:
– заява за встановленим зразком;
– копія свідоцтва про народження дитини;
– копія або оригінал медичної довідки №086-1 / о;
– копія або оригінал висновку Інклюзивно-ресурсного центру (при наявності).
Також тепер потрібно подавати копію документа, який би підтверджував місце проживання сім’ї. Це повинна бути копія одного документу одного з батьків із вказаного переліку:
– паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України, посвідчення на постійне проживання, вид на проживання посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні);
– довідка про реєстрацію місця проживання / перебування;
– виписка з Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію місця проживання / перебування;
– довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи;
– документ, що засвідчує право власності на відповідне житло (свідоцтво про право власності, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договір купівлі-продажу та ін);
– рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення в житлове приміщення, права користування, права власності, права на реєстрацію місця проживання;
– документ, що засвідчує право користування житлом (договір оренди тощо);
– довідка про проходження служби у військовій частині;
– акт обстеження умов проживання;
– акт обстеження матеріально-побутових умов.
Чи не забагато паперової мороки?.. Адже йдеться лише про те, щоб влаштувати 6-річну дитину на навчання!
Як дізнатися номер школи, за якою закріплений ваш будинок, і чи є там ще місця для першокласників
Знайти вичерпні відповіді питання можна безпосередньо в самих школах. Або, як альтернатива, дуже зручно зайти на сайт школи, яка вас цікавлять. Там обов’язково має відображатися інформація про закріплену за закладом територію; кількість дітей, яку він може навчати; кількість учнів у кожному класі; наявність вільних місць у кожному з них.
Рішення місцевої влади про закріплення відповідної території обслуговування за школами мають публікувати не пізніше 6 місяців до початку вступної кампанії.
Як дізнатися про результати зарахування
Якщо 31 травня кількість поданих заяв не перевищує загальної кількості місць у перших класах, то до 1 червня видається наказ про зарахування всіх дітей. Якщо ж відбудеться перевищення, то зараховувати дітей будуть за такими правилами.
До 1 червня (включно) на навчання в школи зараховуються:
– діти, які мають право на першочергове зарахування за пропискою;
– братики та сестрички учнів школи;
– діти працівників установи;
– дітлахи, що закінчили садочок, який є в складі освітнього закладу.
Протягом 2 днів з дня зарахування на стенді і сайті школи або органу управління установою публікується наступна інформація:
– прізвища зарахованих учнів;
– кількість вільних місць і прізвища дітей, які на них претендують;
– дата, час, місце і спосіб проведення жеребкування;
– наказ про створення конкурсної комісії для проведення жеребкування.
Вже з 5 по 10 червня буде проходити відбір на вільні місця шляхом жеребкування. Жеребкування являє собою публічний захід, що передбачає наявність прозорого барабану, з якого кожен учасник витягує жереб та оголошує результат. На жеребкуванні можуть бути присутні і батьки дітей, які є претендентами на вільні місця.
До 15 червня має бути підготований наказ про зарахування дітей на вільні місця. До цього часу батьки повинні надати оригінали документів та довідку установи освіти, за якою закріплена територія обслуговування, на якій проживає дитина, про те, що ця дитина була відрахована з цього закладу або не була в нього зарахована. Після 15 червня зарахування на вільні місця проходить в порядку надходження заяв.
Особливості, про які обов’язково мають знати батьки
- Вам не можуть відмовити у зарахуванні дитини до школи, на території обслуговування якої вона проживає. Однак у випадку, коли потужність закладу не дозволяє зарахувати всіх, відповідний орган управління освітою має надати перелік освітніх закладів, максимально доступних і наближених до місця їх проживання, а також сприяти зарахуванню дітей до цих закладів. Якщо Вам неправомірно відмовили в зарахуванні дитини, впродовж 2 днів слід письмово оскаржити рішення школи в районному управлінні освіти.
- У випадку, коли дитина має йти до школи з російською мовою викладання, а сама бажає здобувати освіту державною мовою, заклад освіти зобов’язаний забезпечити навчання державною мовою. Документи можна подати до будь-якої школи для зарахування на вільні місця.
- Одним із позитивних моментів впроваджених змін до порядку зарахування в перший клас є те, що тепер маленькі діти не будуть змушені нервувати та хвилюватися, проходячи конкурсний відбір та тестування. Часто діти, які йдуть до першого класу, не мають жодних фундаментальних знань, їм складно пройти такий відбір. Іноді діти взагалі не відвідують дитячі садочки, а тому дошкільна підготовка у них просто відсутня. Що ж робити їм? Новації формально дають дітям однакові можливості та умови.
- Однак складніше стає батькам. В уподобану школу потрапити не просто. Процедура вступу стає більш ускладненою з точки зору необхідних документів. Так, система успішно функціонує у США та Фінляндії, країнах з високим рівнем розвитку. Сподіваємося, що вона принесе позитивні зміни і в українські школи.
Тетяна ОВСІЄНКО
Матеріал по темі:
Будьте першим, хто прокоментував "Нова закарлючка: у перший клас житомирські діти підуть, «як кріпаки»"