Рятувальники розповіли про деталі пожежі в «Глобалі» та на картонному комбінаті

У ДСНС повідомили про всі недоліки протипожежного захисту та деталі загоряння в ТРЦ «Глобал» та Житомирському картонному комбінаті. Також про ситуацію з пожежної безпеки в деяких інших торговельних центрах.

Цього року на території області виникло 2158 пожеж. Загинула 31 особа, п’ятеро з яких – діти. Травмувалось внаслідок пожежі 37 людей. Деякі надзвичайні ситуації викликали чималий резонанс у суспільстві.

Що спричинило масштабну пожежу на картонному комбінаті

18 вересня на території Житомирського картонного комбінату сталася пожежа. Ймовірною причиною пожежі надзвичайники називають коротке замкнення.  На даний час там ще проводять слідчі дії. Останній раз перевірку на підприємстві ДСНС проводили  з 5 до 12 вересня цього року та виявили близько 38 вагомих порушень, які на момент пожежі не усунули. Окрім того, працівники не одразу викликали пожежників.

«Вже після розбору пожежі встановили, що виклик надійшов до нас дуже пізно. На момент прибуття наших перших підрозділів залізобетонна плита перекриття вже впала, хоча витримує температурний вплив не менше години. Тобто близько години, керівники підприємства намагались гасити її самі, не викликаючи підрозділи пожежної охорони. Можливо, це і стало причиною того, що пожежа набрала таких розмірів. Наступним чинником стала відсутність систем протипожежного захисту. Якби там були та ж передача на пульт централізованого пожежного спостереження, ми б сигнал про загоряння отримали в автоматичному режимі. Також була неможливість подачі вогнегасних речовин. В них захаращена пожежна водойма, про яку ми писали в акті. І коли вогонь вийшов на покрівлю, дерев’яні конструкції, які були не оброблені з 2004 року», розповів про причини масштабності пожежі начальник управління з питань запобігання надзвичайним ситуаціям Олег  Шахрай.

Причини пожежі в ТРЦ «Глобал» та стан пожежної безпеки у приміщенні

26 жовтня до ДСНС близько 21:45 надійшов сигнал про виникнення пожежі в ТРЦ «Глобал». Соцмережами ширились чутки про неналежний стан пожежної сигналізації у ТРЦ. Рятувальники цю інформацію спростовують.

«Дуже багато було негативних моментів в соцмережах про те, що не спрацювала система пожежна, погана евакуація та інше. Але я хочу сказати, що на момент прибуття наших фахівців всі системи спрацювали. Можливо, очевидцям здалось, що пройшло дуже багато часу, але все спрацювало за 5-7 хвилин, у тому числі і система пожежогасіння та димовивільнення», пояснив Олег Шахрай.

Єдиним недоліком під час евакуації він назвав розгубленість деяких працівників кінотеатру «Мультиплекс». Адже в одному із залів під час виникнення надзвичайної ситуації персонал стояв і не знав, що робити. Загалом усіх людей евакуювали протягом 5–7 хвилин.

Осередком  виникнення пожежі була фритюрниця на кухні закладу Chicken Hut. Ймовірна причина виникнення пожежі у ДСНС називають порушення правил експлуатації електропобутового приладу.

«Перевірка встановила, що пожежа виникла внаслідок загоряння олії у фритюрниці. Вогонь потрапив до витяжної системи, через яку пожежа поширилась на приміщення поряд – до кафе “Вареничної”. Можливо, обслуговуючий персонал перетримав олію у фритюрниці. І їх дії залишають бажати кращого. Адже кожна фритюрниця обладнана кришкою для того, щоб загасити вогонь в момент виникнення. Окрім того, не варто гасити було вуглекислотним вогнегасником, а порошковим.  Жир не можна гасити водою. Факт необізнаності ми врахуємо при перевірці», повідомив заступник начальника управління ДСНС.

Під час перевірки у торгівельному центрі виявили близько 150 порушень, деякі з них не усунені вже не перший рік. Окрім того важливим недоліком є недотримання правил пожежної безпеки у закладах харчування ТРЦ.  

«Коли ми перевіряли “Глобал”, ми перевіряли власне ТРЦ, і не мали права перевіряти інші суб`єкти господарювання. Ми писали керівництву ТРЦ, що у всіх закладах громадського харчування, які є на 1 поверсі, кухні, плити та фритюрниці повинні бути обладнані модульними системами локального пожежогасіння. І цих систем повинно бути близько 28. Наскільки мені відомо, 2 чи 3 заклади почали їх встановлювати. Також важлива наявність засобів пожежогасіння», зазначив Олег Шахрай.

З 2 листопада розпочинається двотижнева планова перевірка «Глобалу».  Якщо недоліки не будуть усунені тривалий час, ДСНС буде відправляти адміністративний позов до суду.

В магазині «Дитячий світ» категорично не дотримуються правил пожежної безпеки

За інформацією надзвичайників, суд задовольнив позов проти магазину «Дитячий світ». Основною проблемою є дуже вузькі проходи і відсутність систем оповіщення.  Суд виніс рішення про призупинення експлуатації 2 та 3 поверхів будівлі. Протягом 30 днів це рішення може бути оскаржене.

Напртивагу тому в центральному Торгівельному центрі, що знаходиться на «Житньому» ринку, недоліки після перевірки усунули. В приміщені з’явились 2 евакуаційні виходи, демонтована ювелірна майстерня під сходовими клітинами, зникло пластикове оздоблення на сходах.

Нововведення під час перевірок всіх суб’єктів господарювання

Кабінет Міністрів України затвердив критерії, за якими оцінюється ступінь ризику у сфері техногенної та пожежної безпеки. Віднині всі  суб’єкти господарювання з урахуванням балів, нарахованих за всіма критеріями, поділятимуть на три групи ризику.  Від цього залежить, як часто проводитимуться перевірки підприємств. Якщо ступінь ризику високий –перевірка відбуватиметься раз на 2 роки, якщо середній – раз на 3 роки, якщо низький – раз на 5 років. Ступінь ризику може збільшитись у разі невиконання заходів пожежної безпеки.

Аліна ДОМБРОВСЬКА

Будьте першим, хто прокоментував "Рятувальники розповіли про деталі пожежі в «Глобалі» та на картонному комбінаті"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*