coin24 crypto exchange
1xfan manager
coin24 crypto exchange
1X FAN models
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine

Сам собі турагент. Або як зекономити на туризмі?

Прочитав нещодавно статтю на «Економічній правді» Олексія Жмеренецького «Глобальні економічні тренди та Україна без майбутнього». Стало не по собі, адже прогноз був не дуже позитивний і для України також. Але врешті знайшов і позитивну інформацію, зокрема й про розвиток туризму та його вагу для економік країн, що розвиваються.

Експортний туризм генерує близько 1,5 трлн доларів, а це, за підрахунками пана Жмеренецького, майже 30% від експорту послуг.

Тому нам є що робити, аби ухопити свій шматок із «пирога» туристичної галузі, адже туристи платитимуть гроші лише за якісні послуги. А з цим у нас ще не дуже добре. Тому шукаємо дешевого та якісного відпочинку.

Ця інформація змусила задуматись над тим як зекономити туристу-українцю, адже відпочивати все рівно потрібно, навіть коли бюджет обмежений.

Туристична поїздка в Карпати на 4 дні: скільки коштує; як планувати; що брати та як їхати? І все це в обхід сіток туристичних агентів.

Розкажу на власному прикладі, адже 13-16 липня ходив у похід Чорногірським хребтом Карпат. Розпочали підйом із Заросляка до озера Несамовите (1751 м.), де розбили табір на ночівлю, на другий день від озера хребтом через вершини Данціж (1855 м.), Пожижевська (1822 м.), Брескул (1911 м.) піднялись на Говерлу (2061 м.).

З вершини ми спустились через Говерлянський водоспад у долину, де і заночували.

 

Команда наша складалась із 8 чоловік, тому бюджет походу був значний, але розрахунок на одного учасника став в рази менший, аніж за аналогічний тур від турагенства. Добирались ми на двох приватних автівках.

МАРШРУТ

Вибір маршруту в Карпатах – це питання відповідальне та серйозне і не варто його залишати на останній день і надіятись на удачу (чому? Розповім далі). Краще за все звернутись до фахівців та Інтернету. Якщо Інтернет дасть всю інформацію про маршрут, специфіку рельєфу, спорядження, яке варто взяти, то фахівець порадить, маршрут цікавий та куди краще самому не йти.

Нашій команді маршрут допомагав складати Олег Коновалов, досвідчений житомирський турист. І саме він нам порадив, спускаючись з Говерли, йти немаркованим маршрутом: між найвищою вершиною України та Брескулом, вздовж витоків Прута. Таких пейзажів на гори, ліси та Говерлянський водоспад, і без сотень туристів навколо, ви мало де побачите. Але спуск із південного схилу вершини у долину Прута дуже небезпечний. Різкі схили, немарковані стежки, небезпечні потоки. На певних ділянках ми спускались на мотузці.

Деякі недалекоглядні туристи разом із малолітніми дітьми без спорядження вирішили подолати ці природні бар’єри, і якби не наша допомога, то ночували б ці туристи у лісі під Говерлою. Тому непідготовленим краще туди не йти.

ТРАНСПОРТ

Добиратись до Говерли можна декількома способами. Потягом, попередньо замовивши квитки, можна приїхати у Франківськ більш як за 16 годин. Вартість квитків від 80 до декількох сотень гривень, у залежності від потяга та купе.

Автобусів до Івано-Франківська є також вдосталь, але квитки обійдуться майже в двічі дорожче ніж на потязі, однак зекономите час – 3-4 години.

Від Франківська на рейсовому автобусі можна доїхати до Ворохти за гривень 40, а звідти до Заросляка (спортивна база біля підніжжя Говерли) за гривень 20 – 30. Щоправда, можна замовити трансфер із Івано-Франківська до Заросляка, але це буде в десятки разів дорожче.

Наша компанія добиралась до Говерли на приватних авто. Із Житомира до Заросляка ми дістались за 9 годин, із зупинками на обід, заправку та селфі.

Існує три маршрути до підніжжя гори: перший із Житомира через Старокостянтинів, Тернопіль до Франківська, – тут  дорога не в кращому стані. Другий маршрут йде через Новоград-Волинський до Рівного і далі знову на Тернопіль. Але й тут між славним містом Тернополем та Франківськом дорога кепська.

Ми обрали третій маршрут Житомир, Новоград-Волинський, Рівне, Дубно, Львівська кільцева з якої звернули в районі Давидівки у бік Рогатина, а вже звідти до Івано-Франківська.

Зі Львова та Івано-Франківська до Ворохти дорога нова. Цей маршрут на 130 кілометрів довший, аніж перший, але й економія палива та часу значно перевищує аргументи в кілометражі.

 Особливу увагу зверніть на необхідність сплати рекреаційного збору при в’їзді в Національний Карпатський природний парк. По 20 гривень з людини та реєстрація авто, але можна затриматись в черзі на годину-другу. Крім того на базі Заросляк є великі майданчики із паркінгом під охороною. Доба коштує 40 гривень з автомобіля.

СПОРЯДЖЕННЯ

Це найважливіша річ в поході в гори. Список доволі довгий, але без цих речей в горах складно. Отже, необхідно брати з собою намет, спальний мішок, карімат, наплічник на 60-80 літрів – без цього в гори з ночівлею йти не варто. Металеві чашка, ложка, миска це краще, аніж купа побитої кераміки та розплавленого на вогнищі пластику. Одягу мінімум для ваги і максимум для комфорту і тепла. Берці або кросівки із міцною підошвою, 4-5 пар шкарпеток, штани, дві-три парі білизни, дві футболки, теплий светр, мембранна куртка, панама або хусточка та рукавиці.

Складаючи одяг, не забувайте, що нести все це ви маєте на своїх плечах, тому, коли вагатиметесь, чи брати три улюблені светри, обирайте теплий, але легкий. Мої 4 пари носків та футболки врятували від снігу, дощу і граду під час підйому на Говерлу. Хоча потім вони каменем лежали на дні наплічника аж до Житомира.

Все це акуратно замотайте у поліетиленові пакети (сміттєві підходять як найкраще) та складіть до рюкзака, адже дощ для гір – явище закономірне.

ГІГІЄНА

Мінімальна кількість засобів гігієни дозволить вам бути і оперативними, і чистими. Мило, зубна щітка та паста, гігієнічна помада, та крем від засмаги. Брати крем для засмаги не варто. Декілька пачок вологих серветок, туалетний папір та невеличкий рушник.

 Краще за все брати гігієнічний набір на двох, а то і на трьох, це буде легше у транспортуванні. Шампунь для волосся можна не брати, адже, як і світла та WIFI, гарячої води в горах немає.

АПТЕЧКА

Наявність аптечки у туриста – це ознака досвіду та реальної оцінки своїх сил. Елементарний бинт, спирт та лейкопластир допоможе вам полегшити переходи, якщо берці почали терти (а вони будуть натирати). Активоване вугілля, знеболювальні, антивірусні препарати та джгут допоможуть у будь-якій критичній ситуації. Все це краще скласти у пенал для ручок, який легко діставати із зовнішніх карманів наплічника.

ПРОДУКТИ

У цьому питанні має бути чітке розуміння, що ми йдемо в гори не для насолоди смаженими стейками з вином на вершині гори, а для споглядання краси природи та відновлення здоров’я. Тому дворазове харчування буде найкращим варіантом. Необхідні калорії допоможуть отримати каші із гречки, перловки, пшона та пшеничної крупи. Енергії додадуть декілька банок тушонки, бажано зі свинини, телятини та курятини.

Крім того сало та сиров’ялена ковбаса із цибулею додадуть апетиту, який в горах і так славний. На десерт зійде декілька пачок із дозаторами згущеного молока та чай і кава. Для того аби під час тяжких переходів не пристати кожному туристу, необхідно мати при собі дві-три плитки шоколаду.

Останнє, але не менш важливе питання, алкоголь. Чи потрібен він у горах вирішувати кожному самостійно, але від чашки смачного та тепленького глінтвейну перед сном відмовлятись не потрібно.

ЦІНА

Googlе за секунди видає декілька сотень пропозицій активного відпочинку у Карпатах житомирських турагенств. Суми різні, але менше за 1000 гривень, пропозицій знайти важко. Крім того в цю суму може не входити трансфер між локаціями туру, екскурсії, підйоми та навіть амуніція. В результаті вартість такого туру може сягнути двох, а то і більше тисяч гривень.

Суми, які витратили ми під час відпочинку в рази менші за те, що проситимуть туристичні агентства. Транспорт – 200 гривень з людини (туди і назад), продукти – 250 гривень з людини, рекреаційні збори та паркування – 30 гривень з людини. В сумі 480 гривень за поїздку.

Звичайно, що сюди можна додати витрати на сувеніри по дорозі назад, або на тарілку баношу з бринзою в Пиріжковій хаті в Яремче, але це вже ваші справи, головне завдання досягнуте – економія в декілька разів.

Якщо для вас головне у відпочинку не комфорт, а емоції, то ви зможете задешево знайти неймовірно красиві пейзажі та закутки Карпат.

РS: немарковані маршрути у Карпатах дають можливість не лише побачити неймовірні красоти, а й наїстись чорниці та знайти грибів. Перевірено.

Дивіться також: Подорож до Європи без візи та туристичні місця Житомира, які потрібно відвідати.

Дмитро Клименко, журналіст.

Будьте першим, хто прокоментував "Сам собі турагент. Або як зекономити на туризмі?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*