Світло в темряві: проєкт житомирянок з Данії розповість світові про війну в Україні через історії та світлини жінок (ФОТО)

Українки Інна Стельмах та Лєна Ріс вже багато років живуть за кордоном – в Данії. Вони родом із Житомирщини, в обласному центрі у різні періоди здобували вищу освіту, втім випадково познайомилися особисто лише рік тому, коли почали відвідувати заняття в медіашколі у місті Віборг. Обидві професійно займаються фотографією і наразі приїхали в Україну, аби провести зйомки у рамках свого проєкту «Light in the Darkness».

Протягом двох тижнів у Житомирі, Києві та Львові роблять світлини українок – представниць різних професій: військовослужбовиць, лікарок, психологинь, волонтерок, журналісток, педагонинь, музиканток та інших, аби через їх обличчя та історії розповісти світові про війну в Україні.

Попередньо заплановано, що фотопортрети демонструватимуть під час виставки у Данії. Поки ж тривають організаційні процеси і пошук фінансування. Допомогти з цим погодилася подруга Лєни – грузинка за національністю, яка також проживає в Данії і працює у цій сфері.

«Моя викладачка у медіашколі під час навчальної сесії повідомила, що в групі є ще одна українка і ми можемо  підтримувати одна одну, адже на той час в нашій рідній країні вже тривала повномасштабна війна. Так  і почали спілкуватися. Емоційно було  дуже важко, бо наші сім’ї залишалися в Україні, тож переживали за них», –  ділиться Лєна Ріс.   

«З початку повномасштабної війни ми активно волонтерили і думки були зовсім про інше, але вже влітку минулого року виникла ідея зробити фотопроєкт. Хотіла висвітлити жіночу частину населення України, щоб показати, як вони проходять через усі ці процеси, пов’язані з війною, як  війна вплинула безпосередньо на них і що змінила в житті кожної, – продовжує Інна Стельмах. – Восени я приїхала в Україну, аби зробити перші фотографії. Знімала дівчат-військових, дівчат у вишиванках. З цими роботами повернулася в Данію і шукала майданчик, де їх би можна було представити. Писала у деякі видання, але їм були потрібні  також історії героїнь моїх знімків. Війна  – це сльози, тривоги, зруйновані міста і тисячі загиблих людей через агресію росії, але  навіть у цих складних умовах залишаються мільйони українок, які продовжують  працювати, надихати, забезпечувати надійний тил».

«Ми з Інною зустрілися і обговорили можливі варіанти трансформації  ідеї з фотопроєктом. Далі поспілкувалися із нашою знайомою, яка зорієнтувала, що і в якому  форматі буде краще для проведення фотовиставки. Зійшлися на тому, що це має бути вузька тема – українки різних професій під час повномасштабної війни», – додає Лєна Ріс.

Свою поїздку фотографині спланували на березень, вирушили в дорогу на автівці Лєни. Мають лише два тижні для роботи над проєктом в Україні. Щоденно по дві-три зйомки, переїзди між містами. Усі супутні витрати покривають за власний рахунок. Зйомки проходять на різних локаціях – в укриттях, на  волонтерських складах чи безпосередньо  робочих місцях. Героїнь для проєкту «Light in the Darkness» шукали самотужки до приїзду, а також допомагають  знайомі на місцях. 

«Хотіли зробити 20 фотографій, кожна по 10. Це мінімальна кількість для виставки, але вже зараз рахуємо, що маємо 24 зйомки і у планах є ще кілька в Львові. Це все тривалий процес – домовляємося з учасницями про співпрацю телефоном, узгоджуємо всі деталі, знайомимося ближче під час особистої зустрічі, записуємо їх історії, робимо світлини і знімаємо backstage. У подальшому ці відео використовуватимемо у промо виставки та під час її відкриття, – додає Лєна Ріс. – Ми дещо обмежені в часі, бо у кожної в Данії є своя робота і сім’я, тож змогли виділити на зйомку лише два тижні. Графік роботи – дуже інтенсивний, один день зробили вихідним, аби провести його з рідними в Житомирській області. Та навіть там фотографували тих, з ким знайомі особисто, сусідів. У Житомирі ми ходили до зруйнованого російською ракетою ліцею №25 у центрі міста. Власне, світлини та історії вчителів цього навчального закладу теж можна буде побачити в нашому проєкті».

Слідкувати у подальшому за проєктом «Light in the Darkness» можна на сторінках Лєни Ріс та Інни Стельмах у соцмережі.

Юлія Демусь

«Мрія пожити тут збулася, але щасливо жити далі я хочу вдома», – житомирянка про півроку перебування у Данії (ФОТО)

«Marvel» знімав кіно зовсім не про тих», – сестра звільненого з полону пресофіцера «Азову» Дмитра Козацького (ФОТО та ВІДЕО)

Будьте першим, хто прокоментував "Світло в темряві: проєкт житомирянок з Данії розповість світові про війну в Україні через історії та світлини жінок (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*