В ситуацію, коли продавець відмовлявся продавати товар із-за відсутності дрібноти, потрапляв кожен з нас. Щоб розрахуватися, продавець радить бігти розміняти гроші в іншому місці або шукати магазин, де дадуть решту.
Але мало хто знає, що таким чином магазини відверто порушують законодавство, що може довести справу навіть до суду.
В будь-якій ситуації продавець повинен мати решту. Покупець не повинен гаяти свій час на те, щоб розміняти купюри. За великим розрахунком, проблеми з готівкою не є проблемами клієнта, він приходить в магазин, щоб придбати товар і принести дохід магазину.
Ситуації бувають різні. Наприклад, з продавцем розраховується пенсіонерка або вагітна матір, варіант, щоб «збігати та розміняти» просто неможливий. Юристи виділяють два виходи із ситуації – касир вирішує проблему через адміністратора (розмінює кошти через інші каси) або споживачі йдуть без покупок (але гіркий присмак в нього залишиться).
Ніхто не може нав’язувати придбати додатковий товар, наприклад гумку чи серветки, щоб наблизитись до суми решти. В іншому разі нас захищає положення НБУ «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», де вказано, що продавець повинен «забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі». Простими словами, якщо вони не дають решту – порушують законодавство.
Також, якщо порушили ваші права, держава може покарати злісного продавця за Кодексом України про адміністративні правопорушення по статті 164-2 «Порушення законодавства з фінансових питань». Штраф там доволі немаленький, від восьми до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні – від 136 до 255 грн).
Коли ви потрапили в таку ситуацію, вам необхідно викликати поліцію і написати заяву на власника магазину.
Сподіваємося, що вас більше не будуть обманювати!
?!) Ціна 36.87 чи 45.90. Який закон забороняє зробити 37. Або 46? Або 35 та 45?