Медовий Спас, Перший Спас, Мокрий Спас і Спас на воді – так в народі називають свято Маковія, яке щороку відзначають 14 серпня. Кажуть, що вода в цей день має цілющу силу, тож її, фрукти, а ще мед і коробочки маку у букетах несуть святити у церкву.
У центрі маковійчиків мають бути мак і колоски, можна додавати різні трави – м’яту, полин, овес чи пшеницю, жито, материнку, звіробій, безсмертник, чорнобривці, волошки, соняшник, руту, буркун, тирлич, любисток, чортополох, деревій, айстри, чорнобривці, барвінок, гвоздики, цикорій, грона калини, тощо. Освячені букети увесь рік потрібно зберігати в оселі, а мед, мак та фрукти – куштувати після служби, аби бути здоровим.
На Маковія готують випічку та пироги з маком, медові пряники і пригощають ними рідних, друзів й сусідів. Саме в цей день починається Успенський піст, який триває до 28 серпня. Варто утриматися від молока, яєць і м’яса. Не можна сваритися і лихословити. А ще на Медовий спас не можна працювати в городі, прати, але й лінуватися, відлежуватися теж не радять.
Медовий Спас — народна назва православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, яка з’явилася зважаючи на те, що давніх-давен у цей період збирали мед і несли його на освячення в храм.
Якщо 14 серпня ще можна зустріти цвіт кульбаби, то осінь буде теплою. Якщо на вулиці сильний вітер – зима буде сніжною. Відцвіли троянди до Маковія – холоди настануть швидко.
Юлія Демусь
М’ята, мальви, полин, волошки, калина, ромашки: плетемо купальський вінок (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "З медом, маком і квітами: 14 серпня святкуємо Перший Спас (ФОТО)"