Так швидко промайнуло літо, та прийшла золота осінь… Це дуже гарна та специфічна пора року, що з одного боку чарує нас своєю красою, жовтогарячими барвами, новим виглядом природи, а з іншого – природа завмирає, листя опадає, мерхне трава, і вулиці здаються зовсім пустими, сірими, похмурими…
Саме ці зміни у природі викликають депресію, так звану «осінню хандру». Оскільки гаснуть барви у природі, то так само й гаснуть барви на душі. Начебто все й логічно, але не варто так все сприймати близько до душі, бо як кажуть «усі хвороби від нервів». А сезонна депресія, як Ви знаєте, це хвороба, психологічний стан людини, що в першу чергу впливає на нервову систему, викликає песимістичний настрій, погане самопочуття, втрату апетиту. І якщо її не лікувати (а це хвороба, яка потребує лікування!), то можливі ускладнення, як з боку психічного так і фізичного стану здоров’я.
Як же характеризується депресія? Якщо Ви останнім часом почали занадто втомлюватися на роботі, є характерний занепад сил без вагомих на те причин, є проблеми зі сном (безсоння, або при здоровому сні Ви все одно не встигаєте відпочити). Якщо Ви перестаєте отримувати задоволення від улюблених або звичайних побутових речей. Якщо у Вас немає бажання робити нічого: ні домашні справи, ні працювати, ні вставати зранку, ні прогулятися ввечері. Якщо ви помічаєте, що Вас все частіше відвідують негативні, а не позитивні думки. Якщо Вам все менше хочеться спілкування, а хочеться бути вдома наодинці… Це все і є першими тривожними дзвіночками осінньої хандри.
Добре, ми з Вами вже розібралися, що таке сезонна депресія, а як з нею боротись, як її позбавитися? Якщо ви читаєте цю статтю, впізнаєте свої симптоми, та признаєте що у вас сезонна депресія, то я Вас вітаю! Ви вже зробили свій перший крок до одужання! Адже першим кроком до позбавлення цієї недуги є признання того, що у Вас дійсно є проблема. А якщо є проблема, то потрібно з нею боротися!
Існує два способи боротися з цією хворобою:
- психологічний;
- медикаментозний.
Звісно, вони між собою тісно взаємозв’язані, і психологічний спосіб є основою, базою, а медикаменти виписує лікар при гострій потребі, як допоміжний засіб для швидшого та комфортнішого одужання. Так, як я не медик, і не маю права давати якісь призначення, то ми розглянемо перший і основний метод боротьби.
- Усвідомлення проблеми (цей пункт ви вже виконали тим, що продовжили читати та цікавитися як саме позбавитися хандри)
- Спілкуватися з рідними та близькими, поділитися з ними своєю проблемою. Це дуже важливо, адже підтримка рідних людей творить дива. Обов’язково поділіться з ними своїм станом, переживаннями, щоб вони знали, що з Вами відбувається. Просто від того, що ви поділитеся цими емоціями ще з кимось, Вам вже стане легше, адже Ви вже не наодинці зі своєю проблемою!
- Більше позитивних моментів! Створіть для себе список позитивних книг, фільмів, сходіть у цирк, почитайте мотивуючі статті.
- Дайте волю емоціям! Чесно, я ніколи не вірила в цей спосіб, але перевірено на собі, і діє просто чудово! Може й звучить це дивно, але потрібно знайти місце подалі від людей і того, що заважатиме Вам повністю розслабитися. Дуже добре буде, якщо Ви візьмете з собою людину, який можете цілком довіряти. Що нам знадобиться: старий посуд, скляні пляшки, курячі яйця, рукавиці (бажано вдягнути одяг, якого не шкода), фарби, і Ваш голос. А далі згадуєте всі ті негативні моменти, що Вас обтяжують, сповна, з усієї сили, і починаєте кричати, бити скло (бажано не об того, хто прийшов Вас підтримати J), кидати банки з фарбою, розливати її, трощити посуд. Головне – не боятися викинути всі емоції назовні! А полегшення наступає миттєво!
- Коти. Так-так, саме коти, наші пухнасті улюбленці! Лікарями вже давно доведено, що ці маленькі (а іноді не зовсім маленькі) домашні тварини лікують, а їх мурчання заспокоює нервову систему. Так що, якщо ви маєте котика, то більше проводьте з ним часу, а якщо ні – то це чудовий привід завести собі чудового друга! Якщо ви не любите котів, то заведіть собаку, хом’яка, кролика, якщо інакша тварина викликає у Вас позитивні емоції, то чому б і ні?
- Зміна оточення. Іноді саме цього і не вистачає людині щоб дати собі розрядку, зрушити з місця, відкинути погані думки, почати щось нове. Поїдьте кудись. Не обов’язково за кордон, достатньо поїздки на вихідні по області, у сусіднє місто, адже навкруги нас стільки прекрасного, варто тільки повернутися і подивитися уважніше!
- Захоплення. Якщо Ви маєте хобі, то зануріться с головою в нього, це також дуже допомагає. Будь-що, книжки, малювання, спорт, фітнес, ліпка з глини, прогулянки. Не маєте хобі? Не проблема, знайдіть себе у тому, що Вам подобається, шукайте, пробуйте, а допоки шукатимете, то й забудете про депресію.
- Психолог. Зверніться до спеціаліста, він точно знає як допомогти саме Вам, не бійтеся, головне – йдіть до перевірених психотерапевтів. Запитайте у знайомих, на форумах, почитайте відгуки та вперед! І не потрібно боятися, треба повністю відкритися! Тим більш, на сьогодні це абсолютно анонімно, все залишиться лише між вами та спеціалістом.
- Маленькі радощі. Якщо Ви щось дуже любите, але рідко собі це дозволяєте – то зробіть це! Хай це будуть солодощі, які шкідливі, але такі смачні. Нічого страшного, якщо Ви з’їсте одну шоколадну плитку, вона Вашій фігурі не нашкодить, а скільки задоволення принесе. Ви все дитинство мріяли про ролики, спробувати щось екзотичне, хотіли придбати нову сукню, заспівати в караоке? То вперед, не варто соромитися чи економити на своїх маленьких, може навіть для когось безглуздих мріях. Може для когось це дурниця, даремно витрачений час, кошти, а для Вас це буде незабутнім моментом, виконанням ще одного «пунктика» із списку Ваших мрій та цілей! Немає списку? Зробіть! Згадайте все, чого Ви так хотіли, поцікавтеся у рідних, може вони нагадають, чого ж Вам так сильно хотілося.
І не забувайте про здоровий спосіб життя, адже дотримання його є запорукою швидкого одужання! Здоровий сон (лягати потрібно не пізніше дванадцятої години, і спати 7-8 годин в добу), повноцінне збалансоване харчування, прогулянки на свіжому повітрі, проконсультуйтеся зі своїм лікарем на рахунок вітамінів, адже саме вітаміни групи B найкраще сприяють зміцненню нервової системи, при необхідності та при наявності призначення лікарем приймайте їх. Також не забувайте про вітаміни у вигляді корисних продуктів.
Отож у нас є 9 способів, обирайте собі ті які Вам подобаються! А якщо хочете – то використовуйте всі одразу. Я ж Вам бажаю гарного настрою, більше позитиву у кожному моменті, та більше посміхайтесь! Адже посмішка, вона автоматично програмує мозок на позитивні емоції.
Якщо Ви знаєте інші дієві способи, самі зіштовхувались з цією тимчасовою трудністю – пишіть в коментарі, дуже цікаво почути Вашу думку та Ваш досвід!
Гарної Вам осені!
Читайте також: Осіння депресія: як розпізнати та боротися
Катерина МАЧУЛЬСЬКА
Будьте першим, хто прокоментував "#Лайфхак: 9 способів подолання осінньої хандри"