Житомирянка Олена Заведія про культурну оборону, збір українських книг та волонтерську діяльність (ФОТО)

Олена Заведія цьогоріч закрила свій 18-й сезон на сцені Житомирського академічного українського музично-драматичного театру ім І. Кочерги. Вона – заслужена артистка України, провідний майстер сцени, а з початку повномасштабної війни – волонтер.

З перших днів російського вторгнення допомагала бійцям ТРО, возила гуманітарну допомогу для потреб цивільного населення, а згодом приєдналася до команди БФ «Янголи Армії». Наголошує, що разом до перемоги йти легше та швидше. Поміж тим, займається професійною діяльністю і разом з колегами грають вистави та концерти для житомирян, військовослужбовців, внутрішньо переміщених осіб. Також вона долучилася до проєкту режисера Петра Авраменка «Театральна оборона», у рамках якого записали серію відео-роликів із поезією та виконанням пісень для підняття бойового духу, віри в перемогу та фіксування злочинів росії на території України через призму мистецтва.

У березні разом зі студентами ЖДУ ім.І.Франка Олена Заведія взялася реалізовувати проєкт – «Я тут і зараз», що включає десятки відео із розповідями студентів про власне життя, емоції та переживання під час війни.

Із ГО «ЦеТвоє» створили низку відеоробіт про злочини росіян проти української держави та її громадян, службу та подвиги військовослужбовців. Спільно з БФ «Янголи Армії» допомагали французьким режисерам в зйомках документального фільму про Азовсталь та ін.

Ще один напрямок її волонтерства – збір україномовних книг для дітей та дорослих, які через війну були змушені залишити рідні домівки та виїхали за кордон. Видання усі бажаючі можуть приносити та залишати у приміщенні «Місцевого навколокультурного простору», а далі вони відправляться до співвітчизників у Німеччину.

«Мій чоловік – прикордонник. Я обіцяла, що разом із нашою 16-річною донькою перебуватимемо у безпечному місці, щоб йому було легше виконувати завдання по обороні держави. Коли почалась війна, із донькою поїхали до батьків у Корнинську ОТГ. Там разом із іншими волонтерами (Ірина Малюга, Вероніка Ратушна, Наталія Шевчук) збирали допомогу хлопцям, готували їсти на блокпости, варили згущене молоко на передову, допомагали приймати переселенців із Макарова, Бучі, Ірпеня та Києва. Спочатку була в теробороні, потім почала возити гуманітарні вантажі із дитячим харчуванням та підгузками, адже в цьому була гостра необхідність, – згадує Олена Заведія. – Ще до офіційних новин люди, яким вдалося вирватися із міст, куди зайшли російські окупанти, почали розповідати про той жах, що там коївся. Вибухи, розстріли, насилля були від нас в декількох кілометрах, тож прийняла остаточне рішення везти доньку за кордон. Зараз вона отримала тимчасовий прихисток в Німеччині, містечко Шверін. Нам, як і сотням українців, що через війну опинилися в подібних ситуаціях, дуже допомогла Оксана Шоорлеммер – поселення, оформлення документів, гуманітарна допомога та багато іншого. На початку літа саме вона й звернулася з проханням зібрати книги українською мовою для створення бібліотеки української книги, бо наші люди в Німеччині так само хочуть вивчати солов’їну мову та історію рідного краю. Так я розпочала співпрацю в цьому напрямку із українсько-німецьким культурним центром «СІЧ».

За перший тиждень акції у Житомирі, каже Заведія, зібрали більше сотні книг. Домовилась із Іллею Грицанюком про облаштування для цього окремої полички у «Навколокультурному». До речі, артистка була учасницею проєкту Іллі «Казка на ніч», прочитавши казку Штефані Дале «Друзі ведмедика Бадді». Такі відеороботи призначені для перегляду дітям, які ховаються від обстрілів в укриттях чи разом з батьками виїхали за кордон і не мають повноцінного доступу до якісного україномовного контенту.

Крім житомирських волонтерів, активістів, журналістів, військових, акцію зі збору книг підтримали навчальний заклад, де свого часу здобувала освіту Олена Заведія, – Корнинська ООЗ та всі філії, колектив Житомирської обласної дитячої бібліотеки та міські публічні бібліотеки «ЛІТтера», Рівненська школа.

«Я неймовірно вдячна усім, адже на чужині дуже важлива підтримка. Хочу, щоб всі українці – внутрішньо переміщені особи, біженці і наші захисники на різних фронтах, були впевнені в тому, що їх завжди чекають вдома, – відзначає житомирянка. – Поки точну кількість зібраних книг за увесь період назвати не можу, бо посилки з ними чекають, коли вирушать безпосередньо в Німеччину із Житомира та інших міст країни. Є багато організаційних питань, але все основний збір триває, тож можна приносити книги й надалі. Попри це, ми «Янголи Армії» та «СІЧ» плануємо не лише доставити книги, а й продовжуємо допомогти нашим воїнам на передовій. Разом з тим, особисто я обороняла, обороняю і буду обороняти культуру нашої країни».

Нагадаємо, що наприкінці квітня волонтер Сергій Дехтяренко зібрав сотні книг різних жанрів та облаштував міні-бібліотеку в усіх відділеннях Житомирського військового госпіталю.


Волонтерка Вікторія Тваурі наразі ініціювала акцію #здаймукулатурувобміннажиття. Зокрема, житомиряни можуть здавати старі книги, газети, зошити, папір та картон, а виручені від цього кошти переказувати на потреби ЗСУ і придбання необхідних речей для захисників.


Юлія Демусь

Будьте першим, хто прокоментував "Житомирянка Олена Заведія про культурну оборону, збір українських книг та волонтерську діяльність (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*