День любителів сиру у світі прийнято відзначати щороку 20 січня. Тривалий час Сергій та Надія Яблонські були у їх числі, втім, уже більше трьох років самостійно займаються виготовленням смачної і якісної продукції під брендом «Забрілендське молоко». Нині в асортименті – «Панір», «Копченій панір на вишневих гілочках», «Качота» (витримака 6/12 місяців), «Качота з пажитником», «Качота з овочами», «Рікота», «Моцарела», «Забрінзола», ряжанка, йогурт класичний та з вишнями, чорницями, смородиною, полуницями, влітку також роблять вершки, вершкове масло і масло Гхі.
Зізнаються, коли вирішили починати справу, не було жодних навиків і необхідного обладнання, але все прийшло поступово. Тепер цілком задоволені результатом, мають постійних клієнтів і формують замовлення щотижня, адресно доставляють у Житомир, Коростишів, Черняхів, відправляють поштою в інші регіони.
«Оскільки ми не вживаємо м’яса, то необхідну порцію білків отримуємо з «молочки». У магазинах придбати справжню молочну продукцію – задача не з легких, тож вирішили варити сир самі. Маємо знайомих, які теж не вживають мʼяса, а варять різні сири. Так сталося, що у нашої сусідки Валентини в селі є п’ять корів, за якими вона гарненько доглядала, але постійно скаржилася, що нема куди дівати молоко від них. Тоді подумали, що можемо брати його в неї і варити сир для потреб сімʼї. Мама варила сир, ми забирали у Житомир і споживали його та пригощали друзів. Мені став цікавий процес виготовлення сиру. Зʼявилися ідеї як можна покращити смак, форму сиру, вдосконалити технологію. Потрібну інформацію шукав в інтернеті, але, забігаючи наперед, скажу, що багато в чому наша продукція відрізняється від того, які поради дають в мережі чи на YouTube-каналах. Як і в будь-якому починанні, в сироварінні перш за все важлива практика. Багато-багато літрів практики. Розуміли, що крафтовий сир обходиться нам навіть дешевше, ніж те, що в магазині. Я людина, яка все життя знаходиться в бізнесі, тому окремо побачив в цьому можливість мати додатковий дохід.
Почали в сусідки брати не дві-три банки молока, як було до того, а більше. Відповідно й сиру варили більше і пропонували іншим. Якоїсь масштабної віри не було, але у будь-якому разі ми нічого не втрачали, – говорить Сергій Яблонський. – У селі Забріддя жили мої прадіди, діди, батьки. Це моє рідне село, яке ми з дружиною називаємо Забріленд. Жартуємо, що у Франції є свій «Діснейленд», а в Україні – Забріленд. Це наше родове гніздо, тому хочеться його покращувати. З цією метою розвиваємо виробництво «Забрілендське молоко». Обрати молокацію нам велів сам Господь. Спершу варили виключно панір, бо він простий у приготуванні і нічого додатково не потребує: звичайна алюмінієва каструля і друшляк. Навіть форм ніяких тоді не було: сирне зерно відкидали у друшляк і так формували сир. Згодом купили перші формочки, потім якісні каструлі з нержавіючої сталі, а зараз маємо справжню сироварню на 120 літрів».
Сергій наголошує, що «Забрілендське молоко» – 100% справжня, натуральна продукція без жодних домішків. Натомість у маркетах придбати натуральний молочний продукт дуже важко, адже сир високої якості не може мати низьку вартість. На ціноутворення впливають собівартість, оренда, логістика, зарплата, реклама, податки і т.д. Приміром, якщо у магазині у вас просять за кілограм сиру 200 гривень, то його собівартість 80.
«Скажіть мені, будь ласка, який сир можна зварити на 80 гривень? Для того, щоб зварити кілограм сиру, треба 9 літрів молока (в середньому), а ще праця сировара, ферменти, закваски, енергоресурси та інше. До слова, фермерські господарства продають молоко по вісімнадцять гривень за літр. Якщо порахувати, то 10 літрів молока – 180 гривень, то як тоді готовий продукт може коштувати 80 гривень (цінник в магазині 200), – констатує Сергій Яблонський. – Ми справді пишаємося тим, що «Забрілендське молоко» пропонує своїм клієнтам і поціновувачам абсолютно здорову, натуральну їжу, ідеальний продукт для харчування, який вживаємо і самі. Люди часто лишають відгуки, що вже не уявляють своє життя без шматочка нашого сиру чи кисломолочки. Зізнаються, що це любов з першого «кусь». Є такі поціновувачі «Забрінзоли» і «Моцарели», які кажуть, що смачнішого сиру не їли, жартома називають його наркотиком. А є й такі, яким тільки «Панір» чи «Копчений панір» і – все. Йогурти хтось може замовляти літрами. У нас з клієнтами склалися стосунки дружби і довіри. Буває, пишуть: «Боже, вибачте, я забула оплатити замовлення», а ми навіть не відслідковуємо це, бо повністю довіряємо нашим замовникам.
Продукцію «Забрілендське молоко» наразі можна замовити через груповий чат у телеграмі або вайбері. Є окремий сайт з каталогом асортименту продукції, сторінки у соцмережах Фейсбук та Інстаграм, але замовлення приймають виключно в чатах. Кнопки, щоб приєднатися до чату, є на сайті.
Свіжу продукцію для реалізації Яблонські готують щотижня. Майже завжди у наявності є тверді сири з витримкою від двох до 6 і більше місяців. Кисломолочну продукцію так само виготовляють раз в тиждень, дотримуючись певних умов. Важливо, що «кисломолочки» готують рівно стільки, скільки мають замовлень, без запасу. Замовлення можна зробити від суботи до 12-ї години вівторка, а вже у четвер отримати все безпосередньо від виробника.
«Для виготовлення продукції «Забрілендське молоко» з 2021 року беремо якісне молоко у фермера Михайла із сусіднього села Високе. Добре пам’ятаю, як після його дзвінка я вперше поїхав на ферму і навіть бідонів не було з собою, лише пару відер. Додому повертався зі швидкістю 5 км/год, бо кришок до відер теж не взяв, а дорога – бруківка. Відтоді й почалася співпраця з Михайлом. Він любить своїх корівок і це відчувається в усьому – як випасає, турбується, дає кожній корівці чи бичку ім’я, а не номер. Він увесь день з тваринами, спілкується, дружить. Мені імпонує таке ставлення, тож подумав, що таке молоко енергетично буде хорошим для нашої справи, – веде далі Сергій. – Від початку повномасштабної війни ми з дружиною переїхали жити в село, тому щодня вранці і ввечері забираємо усе молочко з ферми і у сусідки тьоті Валі. Влітку за добу переробляємо до 180 літрів».
Сергій зазначає, що «Забрілендське молоко» – це не лише справа його родини. Свій внесок роблять і ті, хто вирощують, випасають і доять худобу, заготовляють корми для них, ветлікар дядько Антон, люди, які допомагають варити сир і клієнти, які роблять замовлення, тим самим допомагають розвиватися бренду, ставати кращими у плані сервісу і розробляти нові позиції, самі корівки та навіть собака Соболь Чупа Забрілендівна та кіт Йосип Карлітович.
«Забрілендське молоко» – живий організм, який кожен день живе та витворяє чудеса. Мені завжди допомагає дружина. Моя Надійка дуже серйозно підходить до будь-якої справи, а до «Забрілендського молока» у неї – своя любов, особливо теляткотерапія. Також вона слідкує за пакуванням сирів: вмикає корисні лекції, вебінари і упаковує сирочки. Ще один надійний помічник – мій друг Альоша, з яким дружимо з п’яти років. Радий, що доля нас звела більше 40 років тому і тепер ми живемо по сусідству, дружимо, співпрацюємо і сподіваюся, що Господь дасть можливість продовжувати це й надалі. На сьогоднішній день він дуже якісно навчився варити деякі види сиру, бездоганно відпрацював цілий сезон. Це прекрасна людина без шкідливих звичок із позитивною енергетикою, в гарному настрої. Переконаний, що з якимись дурними помислами ніколи не можна приготовити хороший здоровий продукт, – веде далі Сергій Яблонський. – На кожній упаковці продукції «Забрілендське молоко» напис – «Виготовлено з любов’ю». Це не порожні слова! Це така ідеологія нашого виробництва. Якщо хтось знає мою дружину, то бачив, що у неї скрізь, де тільки можна, сердечка.
Надія дуже з любов’ю ставиться до людей і до всього живого. Є традиція освячувати їжу перед тим, як її вживати. Така їжа насичує не лише потреби матеріального тіла, а і задовольняє духовні потреби. І це теж важливий момент. Виготовляти продукцію обов’язково треба з любов’ю, тому що це така енергія – енергія любові, яка не має собі рівних. Коли ти готуєш з любов’ю, ти робиш найкраще, на що тільки здатен.
Любов відкриває найпрекрасніші якості в людині. Звичайно, поза іншим ми – підприємці, нам потрібні кошти для розвитку, прибуток, але займатися справою без любові немає ніякого сенсу. Це залежить не від виду діяльності, а від самої людини. Вважаю, що перед тим, як готувати продукт, треба ввійти в певний стан, настрій, потік. У мене є звичка – під час готування сиру слухати духовні лекції або собі потихеньку молитися. Подякувати Всевишньому і попросити, щоб Він допоміг зварити такий сирОк, який змінить життя тих, хто його їсть на краще. Це справді допомагає відчути цю любов у серці і, звичайно, якимось чином насичувати продукти цією любов’ю. Я думаю, що люди, які вживають нашу продукцію, відчувають, що вона справжня, зроблена з любов’ю. Гасла «Забрілендського молока» – «Зроблено з любов’ю», а також «Хай буде мирно й сирно» та «Смачно-муркотячно».
Будьте першим, хто прокоментував "Зроблено з любов’ю на Житомирщині: крафтові сири, йогурти і масло від «Забрілендського молока» (ФОТО)"