coin24 crypto exchange
1xfan manager
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine
1X FAN models
coin24 crypto exchange

Житло, завод, госпіталь, школа — історія 150-річної садиби на Житомирщині (ФОТО)

Житло, завод, госпіталь, школа — історія 150-річної садиби на Житомирщині

Житлова будівля для кількох поколінь, адміністрація цукрового заводу, німецький польовий госпіталь у період Другої світової війни та ще близько 80 років із перервами – школа. Це все про дерев’яну садибу в селі Яроповичі Андрушівської громади, яка була збудована у 1878 році та збереглася до наших днів.

Це одна із 40 давніх садиб на території Житомирщини, історію якої досліджував житомирянин Ігор Довбиш. З 2007 року він встиг побувати у різних куточках області – фотографував пам’ятки архітектури у різному стані, публікував світлини та інформацію про них у тематичній спільноті «Стародавні маєтки Житомирщини», яку створив у соцмережі Фейсбук.

У 2020-му вперше завітав у Яроповичі, а вже наступного року повернувся сюди разом з волонтерами, аби влаштувати толоку – прибрати територію навколо садиби (парк 6 га з деревами, вік яких понад 120 років), оцінити масштаби роботи щодо ремонту і відновлення покрівлі, фасаду, ґанку і внутрішньої частини споруди.

Його основна мета – не лише зупинити руйнування дерев’яної садиби, але й перетворити її на історико-культурний центр, куди приїздитимуть туристи на екскурсії та прогулянки. Вже зараз познайомитися ближче із садибою Трежецяків-Єнні можна під час особистої мандрівки або ж в рамках одноденного маршруту «Забутими панськими маєтками Житомирщини», який Ігор Довбиш розробив і реалізує спільно з туристичною агенцією «Патріот».

Ініціативу житомирянина підтримує ГО «Олександрійська скрижаль» (м.Біла Церква), у співпраці з якою вже вдалося зробити чимало – переважно за рахунок коштів від меценатів, благодійних внесків і донатів та безпосередньо завдяки допомозі від фонду, що заснували нащадки останніх власників садиби, які проживають в Польщі. Втім, аби завершити усе заплановане, необхідно сотні тисяч гривень. Про усе розповідають, звітують та анонсують заходи в спільноті «Яроповичі. Відродження садиби», закликаючи усіх небайдужих приєднуватися.

Ігор Довбиш розповідає, що у будівлі гарно збереглися вікна, двері та підлога, один з камінів, але він потребує реставрації, подекуди на стінах і стелі в половині кімнат (під шаром фарби чи вапна) видніються розписи, а в одному з приміщень, що слугував кабінетом фізики, на підлозі – автентична плитка.

«З 1927 до 2008 року в садибі діяла школа, за рахунок чого вона й збереглася у такому стані. Коли 15 років тому школа звідти виїхала остаточно, за будівлею власними силами доглядав колишній директор, підтримував порядок, охороняв, так би мовити. Загалом у садибі 18 кімнат, місцями обпадає штукатурка, бо вже 15 років приміщення не опалювалося, з часом багато чого потрібно буде змінити. Аби визначити план першочерговий дій, ми з ГО «Олександрійська скрижаль» та її керівницею Аллою Юр-Харідінян залучили фахівців, які обстежили будівлю та зробили висновки щодо її стану.

Вже було проведено кілька толок, до яких долучалися волонтери та місцеві жителі, але це було більшою мірою облагородження території. Через початок повномасштабної війни майже на рік ми припинили усю діяльність, але останнім часом знову повернулися до роботи, – пояснює член обласної організації Українського товариства пам’яток історії та культури, співучасник проєкту «Яроповичі. Відродження садиби» Ігор Довбиш.

– Все відбувається поступово. Найголовніше – припинити руйнування, бо садиба була, по-суті, в аварійному стані: місцями протікав дах, не було системи водовідведення, вибиті шибки і так далі, тому усі ремонтні роботи були направлені на збереження, консервацію будівлі. Власне, водовідведення з даху (встановлення ринв) відбулося за кошти фонду Фелікса Собанського (свого часу він володів заводами і маєтками в Україні), який створили нащадки його роду і ми з ними підписали договір з умовами про співпрацю.

Біля садиби встановлено інформаційний стенд, де можна детально ознайомитися з історією – хто, як і коли зводив, хто проживав, кому належало і як використовувалося приміщення тощо. Минулого тижня провели крайню толоку – почали ремонт парадного входу, розібрали частину ґанку, де були дерев’яні сходи, що давно згнили, зводимо з цегли парапети і тоді будемо робити нові сходи».

Підтримати проєкт «Яроповичі. Відродження садиби»: Картковий рахунок 5169330522510624. Найменування отримувача: ОЛЕКСАНДРIЙСЬКА СКРИЖАЛЬ ГО. Код отримувача: 43827727. Рахунок у форматі згідно стандарту IBAN: UA523052990000026002040119952. Назва Банку: АТ КБ “ПРИВАТБАНК”. Також можна підписатися на Patreon.

Юлія Демусь

 «Kryva Nytka» – бренд родом із Житомира: вишиті банти, комірці, заколки, в’язані букети та іграшки (ФОТО)

Музей української душі на Житомирщині: екскурсія до «Відголосу роду» (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Житло, завод, госпіталь, школа — історія 150-річної садиби на Житомирщині (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*