День вишиванки: історія, цікаві факти та світові зірки (ФОТО)

У четвер, 21 травня, в Україні відзначатимуть День вишиванки. Це всеукраїнське свято, покликане зберегти українські народні традиції, адже вишиванку часто називають кодом української нації. В цей день прийнято одягнути вишиванку на роботу, зустріч, в школу, університет або ж просто на прогулянку:

Історія

Традиційно День вишиванки святкують кожного року в третій четвер травня, тому цього року цей свято припадає на 21 травня. Мало хто знає, але це відносно молоде свято, адже засновано його було у 2006 році. 14 років тому студентка Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича Леся Воронюк надихнулася викладачем Ігорем Житарюком, який постійно приходив на заняття у вишитій сорочці, та  запропонувала іншим студентам та викладачам обрати день та одягнути усім разом вишиванки. Таку ідею Лесі підтримало лише кілька десятків студентів та викладачів, але пізніше це свято вийшло на всеукраїнський рівень, до свята долучилися не лише громадяни України, а й прихильники нашої країни. З 2008 року в більшості міст України люди виходили на паради вишиванок. У 2011 році, в п’ятирічний ювілей свята, було встановлено Гінесівський рекорд за кількістю одягнених у вишиванки людей у Чернівцях, на Центральній площі їх зібралося 4000. Цього ж року для Чернівецького університету пошили вишиванку розміром в 4х10 метрів. А в 2012 саме в Чернівцях почали дарувати вишиванки немовлятам, які народилися у цей день, це стало гарною традицією. 

  Цікаві факти 

  1. Дослідники стверджують, що одяг з вишивкою почали виготовляти ще до VI ст. 
  2. На перших сорочках-вишиванках візерунки вишивали на рукавах, комірах та подолі. Візерунок повинен був торкатися тіла, адже такі сорочки слугували оберегом.
  3. Дуже давно вишиванки створювали лише жінки, адже вважалося, що саме жінка здатна наділити річ позитивною енергетикою.
  4. Кожний регіон України має власний орнамент, традиційні кольори, та техніку вишивання, а їх налічують більше сотні. По вишиванці можна розгадати, з якого регіону людина.
  5. Першим українським модником вважають Івана Франка. Погляньте на 20 гривень. Письменник поєднав вишиванку з піджаком, це виглядає досить стильно і у наш час.
  6. Сьогодні існує велике різноманіття вишиванок білого, синього, червоного, чорного кольорів, які одягнути може як жінка, так і чоловік, справа лише смаку. Але в давнину одягали вишиванки чорного кольору лише чоловіки.
  7. У 2014 році в США, Канаді, Німеччині, Італії, Франції, Португалії та Росії також почали носити вишиті сорочки.
  8. У 2015 започаткували акцію «Подаруй вишиванку захиснику». На передову військовим передали вишиті сорочки, щоб підняти бойовий та моральний дух.
  9. У 2016 році вишиванку одягнули на пам’ятник Засновникам Києва та Либідь.

Модні вишиванки

Національне вбрання набуло великої популярності не лише в Україні, а й за кордоном. Зараз вишиванки можна знайти не лише у вигляді сорочки, традиційні вишивки можна побачити і на сукні, піджаку, костюмі, шортах, купальниках, ба навіть на взутті та сумочках. Українські дизайнери поширюють вишиванки і за кордон, де такий одяг припав до смаку багатьом світовим зіркам: Мілі Йовович, Холлі Беррі, Кейт Мосс, Енн Хетеуей, Лані Дель Рей, Майку Тайсону, Адель, Ніколь Кідман, Сандрі Буллок, Джекі Чану, Діті фон Тіз та багатьом іншим. Крім того, всесвітньо відомі модні бренди Dolce&Gabbana та Valentino випустили цілі колекції одягу з українськими етнічними мотивами.

У 2020 році  модними залишаються вишиванки різного кольору та фасону, з візерунками та різними деталями, у вигляді сорочки та сукні. Одягнути національне вбрання можна не лише під спідницю та брюки, а й під шорти, джинси, або як туніку, доповнюючи образ взуттям від пібор до кросівок.  Не бійтеся експерементувати  та одягайте вишиванку вже завтра.

Будьте першим, хто прокоментував "День вишиванки: історія, цікаві факти та світові зірки (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*