Як розбагатіти на стартапах? 5 рецептів від успішних українців

Парадокс: креативні українці заробляють на стартапах мільйони – при цьому не кожен українець знає, що взагалі таке «стартап». Але українські стартапи відомі у всьому світі. Вони виграють на масштабних міжнародних конкурсах – як, наприклад, український проект «Ecoisme», що вирішує проблему енергозбереження в будинках.

Розробники стартапу «Ecoisme» виграли престижний європейський конкурс EDF Pulse  та отримали приз у розмірі 100 тис. євро. Вони – вже котрий рік поспіль – мають свій павільйон на найбільш відомій та престижній конференції TechCrunch Disrupt, де переважно змагаються між собою випускники Стенфорда. Нарешті, в українські стартапи вкладають мільйони коштів західні інвестори – як у проект «Grammarly», який залучив рекордні 110 мільйонів доларів.

Але про все по порядку. То що воно таке – «стартап»? Це не просто винахід як такий. «Стартап» – це компанія, яка будує свій бізнес на основі певної інновації або інноваційної технології. Для стартап-компанії характерно те, що вона тільки-но почала виходити на ринок або навіть ще не вийшла на нього. Деякі помилково відносять термін «стартап» лише до сфери IT, але насправді це поняття поширюється на будь-які сфери діяльності. Нижче – перелік таких проектів, заснованих нашими земляками. І всі вони вразили світ.

Grammarly

Стартап «Grammarly», про який уже йшлося, у 2017 році став найпершим, у який інвестори вклали понад сотню мільйонів доларів. Заснований він був киянами – Олексієм Шевченком, Максимом Литвином і Дмитром із промовистим прізвищем Лідер – ще 2009 року, а першу версію продукту засновники створили у Києві. На сьогодні у команді Grammarly – понад 100 професіоналів, а кількість щоденних активних користувачів – понад 10 мільйонів.

Штаб-квартира «Grammarly» перенесена у Сан-Франциско, але є офіси і в інших містах – останній, наприклад, відкрито у Нью-Йорку. «Grammarly» – онлайн-сервіс перевірки правопису і граматики (англійською мовою) за допомогою штучного інтелекту. Цей додаток не просто виправляє помилки. Він підвищує якість письмового спілкування, враховуючи індивідуальний стиль користувача і його комунікативні цілі.

Mobalytics

У вересні 2016 році стартап «Mobalytics», заснований українцями Богданом Сучиком і Миколаєм Лобановим, обійшов 25 команд і переміг у конкурсі TechCrunch Disrupt у Сан-Франциско, вигравши 50 тис. доларів. Проте сутність конкурсу полягає не у виграші 50 тисяч. Навпаки – ця сума вважається за символічну, і переможці часто навіть не обмінюють «призовий» чек на гроші, а вішають його на стіну у красивій рамочці. Справжнім призом є контракти від провідних гравців Кремнієвої долини – а вони обчислюються в мільйонах!

Стартап «Mobalytics» створений для геймерів і допомагає їм зрозуміти свої слабкі сторони та навчитися грати краще. Причини власної перемоги розробники вбачають у тому, що вчасно зрозуміли: кібер-спорт – багатообіцяючий ринок.

Augmented Pixels 

Компанія «Augmented Pixels», заснована одеситом Віталієм Гончаруком у 2010 році, відома у всьому світі завдяки розробці технологій і додатків у доповненій реальності. Такі технології дають змогу поєднати на екрані смартфона реальну картинку з камери з віртуальними елементами (найвідомішим прикладом доповненої реальності є окуляри Google Glass).

Центр разробки «Augmented Pixels» розташовано в Одесі, у той час, як головний офіс – у США. Серед інвесторів компанії — американський бізнес-інкубатор Plug & Play, фонд AVentures Capital, а також засновник аутсорсингової компанії Ciklum Торбен Майгаард.

На рахунку «Augmented Pixels» – співпраця зі студією Industrial Light & Magic Джорджа Лукаса і National Geographic. Цей український стартап у списку номінантів премії Financial Times Business Award у категорії «Краща технологія» був поруч із виробником електрокарів Tesla Motors. Але й це ще не все. За прогнозами експертів, найближчим часом «Augmented Pixels» у своїй ніші може відвоювати близько 10% світового ринку.

Rentberry

Цей стартап – Інтернет-платформа для довгострокової оренди житла, заснована українцями Олексієм Любинським, Лілією Остапчук та Арсеном Костенко. Розробка теж відбувається в Києві – силами команди з 23 осіб – але запущено «Rentberry» було в Америці.

Кампанія зі збору коштів на розкрутку стартапу стартувала 5 грудня 2017 року і зібрала $ 3 млн за перші 48 годин. На поточний момент збори перевищують $ 20 млн. Цю суму вдалося зібрати за 14 днів і вона стала рекордом зборів для світового rental tech. Таким чином «Rentberry» потрапила до найгарячіших стартапів нерухомості на Forbes.

Любинський пояснює успіх «Rentberry» тим, що їх платформа вже зарекомендувала себе, успішно працюючи майже у 5000 міст – на відміну від тих, що не мають під собою реального бізнесу.

Kwambio

Сайт «Kwambio», заснований українцем Володимиром Усовим – перший у світі Інтернет-магазин дизайнерських 3D-моделей, який орієнтується на світовий ринок 3D-друку. Працює все наступним чином: користувач сайту може завантажити, наприклад, шаблон вази з сайту, а потім роздрукувати вазу на домашньому 3D-принтері. Сайт пропонує п’ять категорій товарів: мистецтво, гаджети, мода, дизайн, декор.

За півроку існування «Kwambio» отримав близько $ 500 тис. від анонімного інвестора з Одеси, а також виграв конкурс стартапів на конференції IDCEE в Києві восени 2017 року. Приз – € 15 тис. і квиток на престижну конференцію U-Start, яка пройде в Мілані. Ця перемога – цілком закономірна, адже експерти зазначають, що майданчиків, аналогічних «Kwambio», немає.

Цікаво те, що на сьогоднішній день «Kwambio» зібрав близько 1 тис. передплатників, які найближчим часом зможуть протестувати бета-версію. Поки таку можливість отримали 100 з них.

За спостереженнями Усова, з усіх отриманих «Kwambio» заявок тільки 10 було з України. Решта – зі США та Європи. Тож немає жодних причин дивуватися тому, що українські мізки «тікають» за кордон і воліють розвивати бізнес саме там – де не тільки правове поле дозволяє працювати спокійно та комфортно, але й прості користувачі поціновують інновації значно вище. Ось тому офіс «Kwambio» знаходиться у Нью-Йорку.

Юлія НЕСТЕРЕНКО

Читайте також: Віддалена робота в Інтернеті : фріланс-біржі

1 коментар до "Як розбагатіти на стартапах? 5 рецептів від успішних українців"

  1. Будем откровенны. Из всех стартапов успешными становятся единицы.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*