Із початку повномасштабної війни росії проти України Європа, США та низка інших держав наклали різноманітні санкції на росію та Білорусь. Окрім промислової та харчової сфери, санкції торкнулися і економічної, у тому числі і криптовалюти.
Як блокують крипторинок для росіян та білорусів в Україні?
Нещодавно Верховна Рада України підтримала Закон України «Про віртуальні активи», і хоч він ще не набрав чинності, там роз’яснили, що мовиться про обмеження, які накладаються на постачальників послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, які співпрацюють з банками рф та Білорусі.
Зокрема, йдеться про:
- блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
- стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній особі або юридичній особі, а також активів, щодо яких особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
- обмеження торговельних операцій;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
- обмеження або припинення надання електронних комунікаційних послуг і використання електронних комунікаційних мереж.
Також опублікували список сайтів криптовалюти, які працюють на російському та білоруському ринку.
Повний перелік сайтів за ПОСИЛАННЯМ.
Яка ситуація за кордоном?
Вперше у практиці Європейського Союзу було накладено заборону на відкриття рахунків і розміщення криптовалют для громадян та резидентів певної країни. Попри це, росіянам і білорусам вдається обходити ці санкції.
Фахівці пояснюють, що за своєю природою, криптовалютні транзакції можуть здійснюватися поза регульованим фінансовим сектором, що значно ускладнює контроль за ними. Подібні виклики несуть і розрахунки у готівковій формі, однак, за допомогою криптовалют особа може здійснити транскордонну транзакцію в еквіваленті десятків мільйонів доларів США за лічені хвилини, сплативши комісію у кілька доларів, без необхідності фізичного переміщення готівки через кордон.
Ще у жовтні 2022, восьмим пакетом санкцій була запроваджена повна заборона надання криптовалютних рахунків громадянам та резидентам рф. Оскільки Регламент Ради Європейського Союзу, яким запроваджено такі обмеження, є загальнообов’язковим для всіх осіб, що знаходяться на території ЄС, європейські провайдери криптовалютних послуг почали блокувати та закривати акаунти громадян і резидентів рф.
Але… є два але. По-перше – формулювання восьмого пакету санкцій має неоднозначний контекст, з якого не зрозуміло, чи стосуються ці обмеження громадян рф, які живуть за межами росії. По-друге – будь-яка особа може користуватися сервісом зі зберігання криптовалюти у будь-якій юрисдикції світу або ж взагалі сервісом без прив’язки до будь-якої юрисдикції. Не кажучи вже про те, що левова частка найбільших за об’ємом торгів бірж зареєстрована в офшорних юрисдикціях (Сейшели, ОАЕ, Панама, Бермуди тощо).
Важко сказати, що завдяки цим санкціями з’явилися якісь суттєві обмеження, втім, незручності громадян рф та Білорусі у використанні криптовалюти за кордоном все ж чекать.
Нагадаємо, Bitcoin активно росте: курс валюти.
Будьте першим, хто прокоментував "В Україні обмежать криптосайти, які співпрацюють з росією та Білорусією: перелік "