Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1xfan manager
1X FAN models

Дивовижне відкриття: в Житомир завітав рідкісний чорний джміль

Велику чорну комаху з синіми крилами можна побачити не часто, навіть в її природному ареалі, не кажучи вже про Житомир, де її просто не може бути! Проте мешканцю нашого міста пощастило зустріти чорного джмеля поруч зі своїм будинком. Чорний джміль, рід якого занесений до Червоної книги, зараз на межі вимирання. Комаха водиться виключно в теплих країнах, таких як Туреччина. Чорного джмеля, або як його ще називають, джмеля-тесляра, можна також побачити на Кавказі, Ставропіллі і Краснодарському краї (Росія), а також в Криму та небагатьох теплих регіонах України. 

Проте, яким чином принесло синьокрилого саме до нас, на Житомирщину – залишається таємницею. 

Комаха насправді є бджолою найбільших розмірів, а гучність його дзищання при польоті просто неможливо прогавити. Тесляром, або деревним джмелем його ще називають через особливості побудови гнізд в деревах.

Як виглядає

Розрізняють чорно-білих джмелів, а також з жовтим, помаранчевим, червоним чи сірим відтінками смуг. Лише тесляр відрізняється виключно чорним блискучим кольором всього тіла з синім відливом на черевці, а груди і особливо голова часто із синім металевим блиском, крила темні з фіолетовим відливом. Також вражають розміри комахи, що досягають 20-30 мм довжини, та його велика широка голова з чорними очима. Волосковий покрив на тілі не густий та поодинокий, через що деякі частини тіла виглядають глянцево-гладкими.

Комаху відносять до роду ксилокопа, виду бджіл звичайних. Цього виду існує всього кілька сотень різновидів. Цікаво, що чорні джмелі є найдавнішими представниками фауни.

Крила джемеля прозорі, фіолетові або сині, з порізаними краєми і темними прожилками.

Цікаво.

Самець джмеля-тесляра має менше тіло. У нього відсутнє жало, а нижня частина вусиків рудуватого (коричневого) відтінку, в той час коли у самки вони повністю чорні.

Нектар і пилок, які збирає бджола, використовуються лише для її власного харчування та закладання в комірках для вирощування потомства. Цей різновид бджіл не виробляє меду, який може вживати людина. На кінцівках синього джмеля не має пилкових кошичків, тому нектар прилипає до їхніх довгих густих ворсинок.

Чорний джміль не кусається, проте самка може вжалити, вприскуючи отруту. 

Важливо!

Щоб уникнути небажаного контакту, цих комах не слід дратувати і підходити до них близько. 

Чорні джмелі не остерігаються шуму, тому прогнати їх можна створивши гучні звуки біля гнізда комах.

Місце, де попрацював джміль тесляр, видаватимуть ідеально рівні отвори в деревині і купки стружок поруч.

Для того щоб не довелося винищувати комах, занесених в Червону книгу, варто знати, що чорний джміль не точитиме оброблені та пофарбовані дерев’яні предмети.

Фото житомирянина Ігоря Толстого

Будьте першим, хто прокоментував "Дивовижне відкриття: в Житомир завітав рідкісний чорний джміль"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*