Не потрапити в тенета російських іпсо: як читати новини в телеграмі

Від початку повномасштабного вторгнення телеграм-канали набули великої популярності як джерела інформації. Навіть ті, хто раніше надавав перевагу іншим месенджерам, зрештою завантажили цей застосунок на телефон. Така тенденція закономірна: усі новини зібрані в одному місці, тож тепер непотрібно переходити між сайтами й застосунками. Месенджер став чудовим місцем для поширення і отримання новин, а заразом — для російських інформаційно-психологічних операцій, або ж іпсо.

За даними дослідження «Детектор медіа», щонайменше 310 телеграм-каналів в українському медіапросторі є проросійськими чи окупаційними, метою яких є свідоме поширення російської пропаганди. Ще більше підходплюють проросійські нарративи несвідомо і так стають майданчиком для їх поширення. Не потрапити на вудочку російського іпсо допоможе грамотний підхід до підбору каналу з новинами, а також і вдумливе їх читання. Ми зібрали для вас поради, як варто читати новини в телеграмі, аби не потрапити в тенета російської пропаганди.

Підпишіться на офіційні канали

Міська рада, голова ОВА, Верховна Рада, Президент України — зараз чи не кожен представник влади має свій телеграм-канал, який регулярно оновлюється. Усі заяви й повідомлення, які згодом з’являться в новинах найперше будуть опубліковані саме на офіційних каналах. До того ж переписуючи повідомлення, медіа можуть втратити контекст першоджерела. А це зрештою може призвести до завчасного обурення читачів.

Читайте новини від перевірених медіа

За результатами дослідження Українського інституту медіа та комунікації, лише 1 з 10 телеграм-каналів, що не були створені редакціями традиційних і онлайн-медіа, дотримувався стандартів журналістики. Решта, зокрема такі популярні канали, як «Труха», «Україна Online», «Украина Сейчас», «Top News»,

«Инсайдер UA», «Реальная Война» та інші, часто поширювали недостовірні новини без поклилання на джерела. Натомість традиційні медіа перевіряли матеріали й дотримувалися професійних стандартів.

Інститут масової інформації регулярно проводить моніторинг центральних медіа на предмет дотримання журналістських стандартів. Станом на березень найякіснішими були: «Суспільне. Новини», «Українська правда», «Громадське», «Укрінформ», «НВ» та інші.

Також національний проєкт із медіаграмотності «Фільтр» створив інтерактивну мапу перевірених джерел різних областей. Варто лише натиснути на потрібну область, і відкриється вікно з посиланнями на соціальні мережі перевірених ЗМІ, а також представників влади в регіоні.

Перевіряйте, чи є в профілі каналу інформація про власників

Провідні медіа не приховують інформації про своїх власників. Її легко знайти у всесвітній мережі. З анонімними телеграм-каналами ситуація дещо інша: зазвичай встановити, хто є їхнім власником дуже складно. Наприклад, «Україна Online» і “Україна” хоч і містять у профілі посилання на акаунти для співпраці, проте ні справжнього імені, ні фотографії на акаунтах немає.

Власники телеграм-каналів несуть відповідальність за інформацію, яку вони поширюють. Якщо автор приховує свою особистість, подумайте, які на то можуть бути причини?

Шукайте й перевіряйте джерело інформації

Наявність поклилання на джерело інформації в матеріалі є однією з ознак його достовірності. Деякі канали подають його в тексті гіперпосиланням, що значно спрощує перевірку. Якщо джерелом інформації є медіа чи експерт, чия репутація є сумнівною, то спробуйте перевірити її ще щонайменше в трьох медіа. Нехай це будуть медіа, яким ви довіряєте чи ті, які входять до переліку Інституту масової інформації.

Критично осмислюйте інформацію

Запитайте себе, а чи взагалі можливо, наприклад, вести пряму трансляцію масованого обстрілу? Чи уповноважена ця особа робити такі заяви? Якщо маєте сумніви, то перевірте це в надійних джерелах.

Необов’язково перевіряти кожну новину, яку бачите. Проте, якщо повідомлення спричиняє у вас тривожність, злість, смуток чи будь-яку іншу емоцію, варто критично оцінити матеріал. Про що він? Що автор хотів цим сказати? Яка мета в цього повідомлення?

Правильне споживання новин на телеграм-каналах допоможе запобігти розповсюдженню російських нарративів і маніпуляцій. Ставтесь до цього відповідально, аби не стати однією з ланок іпсо: перевіряйте джерела і критично осмислюйте інформацію. Подумайте двічі перед тим, як переслати повідомлення в інші чати.

Надія Назарук

У Кіберполіції розповіли, як не постраждати від шахраїв під час онлайн-шопінгу

Щоб не стати жертвою аферистів, паролі у всіх облікових записах повинні відрізнятися – Кіберполіція

Будьте першим, хто прокоментував "Не потрапити в тенета російських іпсо: як читати новини в телеграмі"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*