Як працюють і кому допомагають волонтери СпівДія Хабу #ЖтРазом (ФОТО)

«Потрібно щось робити», – з такими думками житомирянка Вікторія Безсмертна вже за кілька годин від початку повномасштабної війни в Україні 24 лютого розпочала пошук однодумців, аби узгодити план подальших дій і напрямків допомоги. Спочатку вони заснували ініціативу, а згодом долучилися до СпівДія Хабу і тепер спільно покривають значну частину потреб цивільного населення в Житомирі та області, співпрацюють з іншими волонтерськими організаціями.

«Вже 25 лютого після попереднього обговорення і телефонних дзвінків з колежанкою із громадського сектору ми створили чат в Telegram, куди додавали своїх знайомих. Головний принцип роботи – довіра. Перший день працювали в онлайн-форматі: збирали потреби, шукали ресурси і обмінювалися контактами, опрацьовували інформацію, уточнювали актуальні запити, тощо. Тоді й з’явилася #ЖтРазом – спільнота небайдужих людей, різних за віком, статтю, сферою діяльності, які хочуть допомогти тим, хто потребує, – розповідає координаторка СпівДія Хабу #ЖтРазом, голова Молодіжної ради при Житомирській ОДА, голова ГО «Інститут Креативних Інновацій» Вікторія Безсмертна. – Наступного дня зрозуміли, що працювати саме так досить складно, бо не завжди в однієї людини є можливість закрити всі потреби. До ранку знайшли локацію, де могли б зосередитися разом і працювати злагоджено, обговорюючи питання оперативно, спілкуючись наживо. Спочатку нам необхідне для допомоги приносили небайдужі люди, але внутрішній ресурс небезмежний, тож я почала комунікувати з партнерами та друзями з громадського сектору. Таким чином надійшла перша гуманітарна допомога від Львівського обласного молодіжного центру, Молоді Львівщини. Отриманню ще одного гуманітарного вантажу сприяв безпосередньо департамент культури, молоді та спорту Житомирської ОДА. Паралельно з цим нам продовжували нести речі, продукти. Також ми вийшли на співпрацю з іншими волонтерськими ініціативами, зараз активно кооперуємося, обмінюємося ресурсами, щоб закривати потреби і заявки. Наприклад, тісно співпрацюємо з Іриною Гладкою, яка координує «Волонтерський штаб Житомира». Маємо досвід співпраці з волонтерським штабом «Перемога», Вірою Гринишиною та її ініціативою, Анастасією Нетребитькою і студентським волонтерським об’єднанням Житомира».

Вікторія наголошує, що з перших днів вони ведуть облік ресурсів, які отримують та видають – кому, що, скільки. Їх діяльність абсолютно відкрита та прозора.

«За це я безмежна вдячна своїй партнерці Альоні Немирівській. Завдяки цьому маємо чітку картину по нашій допомозі, – додає Безсмертна. – А ще дякую подрузі з Ніжина – молодіжній працівниці Анжелі Тимченко, у якої 13 березня я прочитала про ініціативу СпівДія Хаби і одразу ж звернулася до координаторів щодо можливості долучитися. Так ми і стали СпівДія Хабом #ЖтРазом».

Загалом, СпівДія – платформа країни для об’єднання волонтерських та державних ініціатив для гуманітарної допомоги в час війни цивільному населенню. Вона була створена волонтерами/волонтерками під час війни та поєднує громадські та державні ініціативи для ефективної організації гуманітарної допомоги. Її мета – забезпечити збір даних про всі наявні потреби та ресурси в країні, які допомагають мирному/цивільному населенню під час військової агресії Російської Федерації на території України, шляхом інтеграції різних стейкхолдерів до процесу збору та доставки гуманітарної допомоги безпосередньо до кінцевого споживача. Концепт хабів у системі СпівДія включає кілька напрямів, серед яких – взаємодопомога людина-людині/місце для взаємодії місцевого населення з волонтерами; заходи для підтримки населення регіонів, розподілення необхідних товарів та послуг серед потребуючих; консультування щодо існуючих шелтерів для біженців, наявності місць, розподілення та супровід біженців; соціальні послуги для громади: юридичні консультації, психологічна підтримка, консультації щодо працевлаштування і т.д.

Кожна людина, яка потребує допомоги може залишити свою заявку за посиланням або за номером гарячої лінії 15-45. Також через платформу бажаючі можуть зареєструвати ресурси, якими готові ділитися, або ж долучитися як волонтери/волонтерки. Фахівці/фахівчині координаційного хабу зателефонують для підтвердження запиту. Заявки обробляються в порядку критичності та часу.

«Зараз у нас близько 20 осіб, з якими співпрацюємо, – продовжує Вікторія Безсмертна. – СпівДія Хаб #ЖтРазом поки працює в єдиному напрямку – щодо видачі гуманітарної допомоги. Вже закрили перші 10 заявок з різних куточків області (Житомирська ОТГ, Бердичівська ОТГ, Новоград-Волинська ОТГ, Новоборівська ОТГ, Олевська ОТГ, Ємільчинська ОТГ). Проте стратегічно для нас важливо розвивати всі напрями Хабу, саме тому шукаємо приміщення, на базі якого це було б можливо. Ведемо активну комунікацію з представниками обласної влади, бо в першу чергу орієнтуємося на підтримку громад Житомирщини. За понад місяць існування нашої ініціативи, закрили близько 150 заявок, які отримували від бійців територіальної оборони, військовослужбовців ЗСУ, поліції, громад, інших волонтерських ініціатив та індивідуально від людей. Їх географія – Житомир, Брусилів, Народичі, Овруч, Коростень, Новоівниця, Левків, Станишівка, Клітчин, Попільня, Чернігів та інші населені пункти не тільки області, а і країни. Саме як Хаб нині більше працюємо для цивільного населення, втім шукаємо можливості допомогти тим, хто захищає нас».

Координаторка СпівДія Хабу #ЖтРазом відзначає, що команда у перші дні вирішила не збирати кошти, адже багато питань та потреб можна закрити і без них, що успішно й демонструють. Мають точку видачі речей, куди люди приходять і беруть необхідне. Жартома називають це місце «безкоштовний стоковий шоурум». Готові пілтримувати усіх, хто звертається, а також раді тим, хто має можливість допомагати. З такими пропозиціями можна писати Вікторії Безсмертній в соцмережі. Із важливих та актуальних потреб СпівДія Хабу #ЖтРазом на сьогоднішній день – весняний одяг для цивільних, їжа, засоби гігієни для дорослих і дітей, дитяче харчування.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

СпівДія координується за підтримки Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Благодійного фонду «Повір у себе» та підтримується програмою «Мріємо та діємо» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні, що реалізується IREX.

Юлія Демусь

Будьте першим, хто прокоментував "Як працюють і кому допомагають волонтери СпівДія Хабу #ЖтРазом (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*