В самому центрі села Топори Ружинського району Житомирської області частково зберіглась будівля костелу Святої Трійці. Пам’ятка архітектури перебуває в занедбаному стані.
Село Топори відоме з кінця 16 століття. З кінця 18 століття воно належало родині поміщиків Конопацьких. Саме вони у 1800 році почали будівництво костелу Святої Трійці у стилі бароко і вже через три роки мурована святиня була споруждена. У 1803 році храм освятив о. Жиліховський.
Приблизно тоді ж у Топорах було засновано парафію, до якої приєднали близько двох десятків сусідніх сіл інших прилеглих парафій. Першим місцевим настоятелем став канонік Луцької капітули о. Ян Польхейм. Правда, з утворенням 1816 року парафії у Ружині, топорівська парафія зменшилась на кілька місцевостей.
Наприкінці 19 століття землі села Топори перейшли у володіння родини знатного польського роду Ржевуських із містечка Погребище.
За радянської влади в приміщенні костелу побудували перекриття для другого поверху, а загальний об’єм розбили на окремі кімнати. Храм використовували як бібліотеку і будинок культури. З 90-тих років 20 століття храм не використовується, і перебуває у стані часткової руїни.
Навіть в такому стані костел справляє величне враження. Арочна побудова високої стелі нагадує про первинне призначення споруди – як релігійного об’єкта. Видно сліди подальших перебудов – як було зроблено перекриття для другого поверху, стіни вкриті штукатуркою та пофарбовані.
В деяких місцях частково збереглись зображення на стінах, які за своїм змістом відтворюють певні біблійні сюжети.
Ми не проїхали повз цю архітектурну пам’ятку, яка, на жаль, зникає та побачили її стан та залишки минулої величі. Скоро костел Святої Трійці відійде в історію.
Слідкуйте за нами, підписуйтесь на канал проекту.
Будьте першим, хто прокоментував "Проект ESCAPE: Будівля костелу, яку вже не відновити"