Сьогодні Чистий четвер: історія, традиції та звичаї

Чистий четвер у цьому році християни відзначають сьогодні, 16 квітня. Православні віряни його ще називають Страсним четвергом, віруючі згадують останні дні Ісуса Христа перед розп’яттям, а в народі цей день обріс безліччю обрядів і традицій.

Значення Страсного четверга в християнській релігії

В Чистий четвер прийнято згадувати останні дні Ісуса Христа на землі. В переддень страти – четвер, Син Божий зібрав своїх учнів на Таємну вечерю й омив їм ноги перед трапезою. Колись була така традиція перед початком трапези, проте зазвичай за омивання ніг відповідали слуги. Таким жестом Спаситель хотів показати. що народжений у цьому світі, щоб служити людям.  

Під час вечері Ісус здійснив таїнство Євхаристії (святе причастя), він розділив хліб на шматки й роздав його всім за столом.  

Далі він пішов молитися в Гетсиманський сад на Оливну гору, проте взяв з собою лише трьох учнів – Іакова, Іоанна та Петра. Інші залишилися чекати біля входу в сад. 

У той час незадоволені приходом месії первосвященики змовилися з римськими правителями і звинуватили Христа в лжепророцтві. Вони підкупили його учня Юду, й домовилися, що він поцілує руку вчителя, коли той вийде з саду після молитви, щоб показати воякам, кого схопити.

Христос ще до виходу з саду знав про зраду від учня, проте вирішив прийняти божу волю для того, щоб спокутувати гріхи Юди. 

У Чистий четвер на вечірню служать літургію Василія Великого, а в деяких соборах і монастирях проводять обряд “умивання ніг”.

Як правильно вмиватися в Страсний четвер

Купання – найпопулярніша із традицій християн в цей день. Навіть вмиватись потрібно правильно, прокинувшись до сходу сонця й промовивши молитву. Вважається, що це неодмінно принесе здоров’я і красу на цілий рік.

У Житомирі 16 квітня сонце зійшло об 06:11. Якщо слідувати народної традиції, то треба вмитися до цього часу.

Інші обряди й традиції

Також в цей день було прийнято займатися приготуваннями до Великодня. У будинку прибирали, мили вікна. А після того, як була наведена чистота – починали пекти паски та фарбувати яйця. У неприбраному приміщенні робити цього було не можна. По тому, чи вдалися паски, судили про те, яким буде рік.

Нагадуємо, що рішення Гундича скасовано: Житомирська ОДА програла суд за Лісовий берег.

Будьте першим, хто прокоментував "Сьогодні Чистий четвер: історія, традиції та звичаї"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*