Сумах – декоративна рослина з яскравим листям і корисна приправа з плодів (ФОТО)

Сумах – декоративна рослина з яскравим листям і корисна приправа з плодів

Сумах або оцтове дерево  — вид квіткових рослин родини анакардієвих. Його батьківщиною  називають східні райони Канади та США, втім, як декоративна рослина вже давно вирощується  по всьому світі.  Існує більше 200 видів культури.

До речі, у Житомирі сумах також без проблем можна зустріти у парках, скверах, прибудинковій території. Особливо він вирізняється серед інших насаджень в осінню пору, коли листя набуває яскраво червоного кольору.

Сумах   – це  невеликі дерева або навіть цілі чагарники, які можуть досягати у висоту до 10-12 м. Листки на гілках розташовуються почергове, складаються з 10–30 листочків, а їх загальна довжина  – до 50–60 см. Добре розростається, утворюючи густу красиву крону шириною до 6 м. Дерево має середню швидкість росту, річний приріст  –  20-25 сантиметрів.  

Цвіте в червні-липні. Плоди  – кулясті кістянки, густо покриті червоними волосками, дозрівають в серпні-вересні та залишаються на кущах до весни, хоча листя повністю обпадає. До речі, сумах зазвичай починає цвісти та плодоносити на четвертому-п’ятому році життя, але  за 15–20 років рослина відмирає.

До слова, раніше індіанці вирощували сумах та  використовували витяжку з його плодів як харчову приправу, що нагадує за смаком оцет: звідси й назва – оцтове дерево. Також плоди йшли на підкислення виноградного оцту, виготовлення напоїв.  Оболонка плодів, що містить винну кислоту, – оригінальна приправа до м’яса.  Крім цього, сумах або сумак – це окрема спеція з мелених ягід одного з видів сумаха червонувато-бордового кольору з кислим смаком. Застосовується в турецькій кухні для заправки салатів, на Кавказі  –  для маринування шашлика. В інтернеті можна замовити 100 г такої приправи за 40-50 грн.

Мелений  сумах містить жирні кислоти, вітаміни групи В, С, макро і мікроелементи, амінокислоти, органічні кислоти. Пряність можна додавати в маринади, салати, овочеві рагу, плов, відмінно поєднується  з крупами, бобовими, овочами. Шашлик, стейки, люля-кебаб, шурма та інші страви з м’яса отримають красивий колір і вишуканий аромат, якщо приправити їх сумахом. Сумах додають при консервації, приготуванні соусів, заправок. Його можна додавати в ковбаси, сири, фарш і різні начинки. Великою перевагою сумаха є те, що він поєднується з іншими спеціями  –  кунжутом, гвоздикою, зірою, пекучим перцем, мускатним горіхом, з чебрецем, коріандром.  

Розмножувати  сумах краще вегетативно: активне випускання кореневої порослі дозволяє постійно отримувати нові екземпляри рослин. Відокремлені від материнського куща саджанці дуже добре адаптуються на новому місці.  Оскільки культура дводомна, то садити потрібно дві рослини на відстані не меншій за 2–3 м. Глибина посадкової ями має дорівнювати розміну земляної грудки дерева. Викопаний ґрунт слід змішати з лопатою компосту, коріння сумаху розправити, саджанець розташувати в посадковій ямі так, щоб край грудки був урівень із землею.

Для дерева потрібно обирати простору та освітлену частину ділянки, висаджувати можна навесні та восени. Щоб стримати агресивне поширення рослини,  радять якомога  глибше вкопати обмежувачі кореневої порослі  –  шифер, руберойд, дошки, металеві листи тощо. Насінням сумах розмножують рідко через низький відсоток схожості.

Сумах –  посухостійка рослина, тому дорослі рослини поливати можна тільки в посушливий час. Молоді ж саджанці протягом першого року зростання поливають регулярно. Підживлення проводити комплексним мінеральним добривом.

Юлія Демусь

Солодкий запах літа: відкриваємо секрети цареградської верби (ФОТО)

Звичайні, голонасінні та їстівні: спеціально до «Halloween» показуємо гарбузовий урожай на Житомирщині (ФОТО-ВІДЕО)

Будьте першим, хто прокоментував "Сумах – декоративна рослина з яскравим листям і корисна приправа з плодів (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*