Розміром з вишню: райські яблука на Житомирщині – як виглядають, де використовуються (ФОТО)

Розміром з вишню: райські яблука на Житомирщині - як виглядають, де використовуються

Дрібноплідні яблука або креби, які  в Україні зазвичай називають «райськими», пишно квітують навесні та дозрівають восени. Висота дерева – до кількох метрів, цвітіння  – дуже бурхливе та  насичене, колір квітів  – від білого до бордового чи навіть фіолетового. Особливо аромат райських яблунь відчутний ввечері та вночі.  Самі ж яблучка розміром лише 2-5 см, на смак можуть бути кислуваті чи гіркуваті. 

У садах Європи і Америки декоративні дрібноплідні яблуні  з’явилися в середині XVIII сторіччя, а значно поширились у кінці XIX – на початку XX ст. Також вони здавна використовуються в озелененні Китаю та Японії.  До речі, зацвітають трохи раніше за сакури.

Свою назву яблуня отримала від англійських садівників та американських селекціонерів, які розділили яблука на хороші на смак і на гіркі або «креби». Однак головною відмінною рисою кребів від звичайних яблунь є саме розмір плодів. Плоди кребів менше або дорівнюють 5,1 см в діаметрі. Яблуками вважаються плоди діаметром понад 5,1 см.

Загалом креби цінуються більше з  естетичної точки зору, їх називають ландшафтними деревами, а сорти, яких між іншим сотні, відрізняються за характером росту, формою та забарвленням квіток, листків, пагонів та плодів, стійкістю до хвороб.  Плоди мають різноманітні розміри та форму, включаючи округлу, овальну, продовгувату тощо.

Власне, райські яблука можуть слугувати у якості підщеп, а плоди підходять для консервування, на варення,  для декорування десертів, виробництва оцту, соків, джемів, вина, бренді, пива, з плодів і квітів можна роблять чай, подібний до «Каркаде» В мережі можна знайти безліч рецептів. Так само без проблем можна замовити для себе саджанець такої яблуньки, які досить популярні через  не вибагливість до вирощування, широку різноманітність за смаком та розмірами плодів, здатність залучати птахів до свого розповсюдження та розмноження.

Декоративні яблуні можна розмножувати насінням. Однак, рідкісні види та сортові яблуні з поліпшеними характеристиками не передають своїх ознак насінням та розмножуються виключно щепленням. Для дерев першого року посадки необхідний додатковий полив. В умовах посухи поливати потрібно ретельно і глибоко кожні 2 – 3 тижні залежно від типу ґрунту і ступеня тяжкості посухи. Дерева не вимагають сильного обрізування, крім випадків, коли необхідно втілити  інші ландшафтні задуми.

В Україні райські яблука переважно можна зустріти у Ботанічних садах, в скверах і парках, на присадибних ділянках чи у приватних садах. До вашої уваги фото райських яблук з першого урожаю дерева, вирощеного на Житомирщині.

Юлія Демусь

«Вибухова» смакота: як виглядає кукурудза для попкорну, вирощена на Житомирщині (ФОТО)

Звичайні, голонасінні та їстівні: спеціально до «Halloween» показуємо гарбузовий урожай на Житомирщині (ФОТО-ВІДЕО)

Будьте першим, хто прокоментував "Розміром з вишню: райські яблука на Житомирщині – як виглядають, де використовуються (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*