Ситуація з ВПО у Житомирі: дискримінація, пільги та житло 

Житомир дружнє місто до переселенців. Більшість активностей у місті спрямовані саме на ВПО. Це і різні майстер-класи, робота з психологом, екскурсії. За словами директорки департаменту соціальної політики Вікторії Краснопір, наразі у Житомирі працює соціальна кухня для переселенців, а також надаються пільги та соціальні виплати: 

«Наразі ВПО, так само як і інші можуть користуватися матеріальною допомогою, а у нас її передбачено більше ніж на 16 млн. грн. У нас будується житло для ВПО по співфінансування з європейськими партнерами, модульне житло. Також у нас працює соціальна кухня. Різні заходи для ВПО, майстер-класи для дітей, соціальні виплати, пільги. Щодо дискримінації, у нас є купа випадків, коли ми максимально допомагали ВПО, з перших днів війни просили про допомогу у всесвітніх організацій, і є багато історій, коли переміщені особи нам дякували. Ми доопрацюємо вже наболілими питаннями нашу програму. Але багато для чого треба законодавчі зміни».

Переселенка з Херсонської області, м. Гола Пристань Юлія Річкалова розповідає, в Житомирі її прийняли дуже добре. Не сподобалося лише, що у Центрі зайнятості направили працювати в «АТБ», а також, що не надали безкоштовне житло:

«Я вже більше року проживаю в Житомирі. Перше, що я зробила, коли переїхала в Житомир – хотіла влаштуватися на роботу. Я пішла в Центр зайнятості, але до мене поставилися дуже негативно. З огидою поставилися до того, що я прийшла шукати роботу, сказали: “Ми вам надамо роботу в перший же день”, і послали мене в “АТБ”, де адміністратор чоловік з ненавистю написав мені перелік документів, які я маю зібрати, що я навіть не починала цей збір, бо не хочу працювати в магазині. Я вмію в’язати, тому хочу працювати в’язальницею або вчителькою трудів в школі. Взагалі Житомир добре нас прийняв, я всім кажу, що я вже як місцева. Тут люди більш привітні, приємні, співчутливі. Єдине, що не подобається – що нам не надали безкоштовне житло. Всі кошти, які ми отримуємо як ВПО, ми витрачаємо на оренду житла. Я до війни жила на зйомній квартирі, у мене не було свого житла, і в Житомирі я живу на зйомній квартирі, я розумію, що Україна мені свого житла не надасть, ні після війни, ні під час. І якщо відмінять ВПО, то жити мені в Житомирі не буде за що, тому я буду вимушена десь поїхати». 

У Житомирі немає дискримінації щодо переселенців, втім, за словами регіональної координаторки проєкту «Єднання заради дії» у Житомирські області Світлани Прокоф’євої, місто немає програм, які були б орієнтовані суто на ВПО. Є лише одна загальна програма – комплексна міська програма соціального захисту населення Житомирської міської територіальної громади на 2021-2025 роки:

«Ми бачимо, що у Житомирі було проаналізовано 6 місцевих програм, 1 статут і 5 нормативно-правових документів. Програм соціального захисту всього 3. Можливо наші юристи помиляються. Із тих даних, які були опрацьовані, з 3-х програм соціального захисту, в 2-х передбачені заходи на інтеграцію переселенців та дітей з числа ВПО. Успішні кейси – безкоштовне харчування та транспортні картки. Дискримінації щодо ВПО в Житомирі – немає. Ну, і рекомендації, відповідно до того, що було опрацьовано – очікуємо, що будуть внесені зміни в місцеві програми, а також будуть внесені зміни в статут територіальної громади». 

Проте за словами Вікторії Краснопір, програма одна, але постійно доповнюється і оновлюється. Вона розповсюджується на всіх громадян, і на ВПО у тому числі. Те, що вона комплексна – дозволяє всім мешканцям громади почуватися комфортно, без розподілу на окремі категорії:

«Якби я побачила коло тих людей, які над цим дослідженням працювали та зводили, то, можливо, ми б з ними це проговорили, і з’ясували, що вони мають на увазі, і що ми маємо на увазі. Бо ми можемо говорити про одні і ті самі речі різними словами. У нас взагалі одна комплексна програма, яка включає в себе розділи спрямовані на вирішення питань соціального захисту різних категорій населення. Але якщо говорити про нормативно-правові акти – це рішення виконкому та міської ради, то у нас на сьогодні їх точно більше 30-ти, які регламентують надання різних видів соціальних послуг: денного догляду, надання компенсацій та інших базових соціальних послуг. Тому програма у нас одна, але вона є комплексною і для всіх».

Зрозуміла річ, що ця програма діє на ВПО у тому випадку, якщо людина офіційно зареєструвалася як внутрішньо-переміщена особа. У Житомирі є чимало переселенців, які не зареєстровані як ВПО. Крім того, є і ті переміщені особи, які користуючись своїм положенням, вдаються до шахрайства та махінацій. Для прикладу, кричуща ситуація, коли сім’я переселенців отримала соціальне житло, проте вирішила виїхати за кордон та почала через рієлтора здавати отримане житло іншим переселенцям.

Довідково: у Житомирі сьогодні, 18 липня, презентували масштабне дослідження локальних політик і програм, яке ілюструє залученість ВПО в життя нових громад. Дане дослідження проводили в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується IREX разом із благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.

Нагадаємо, до осені в Житомирі планують добудувати модульні будинки для ВПО.

Будьте першим, хто прокоментував "Ситуація з ВПО у Житомирі: дискримінація, пільги та житло "

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*